| DamnedShadow a întrebat:

Am o problema in cuplu si chiar nu mai stiu ce sa cred sau sa mai inteleg. Sunt cu un tip de 11 luni si totul era bine si frumos pana acum 2 luni cand am stat pentru o perioada scurta impreuna intr-o casa. Intr-o dimineata a plecat si de curiozitate m-am uitat pe pagina lui de Facebook si la mesaje si acolo erau cateva conversatii sterse cu niste tipe. Cand s-a intors l-am intrebat despre ele si mi-a zis ca le-a sters dar nu mi-a explicat de ce. Pana atunci eu nu ma uitasem niciodata deci nu avea de ce sa fie paranoic. Mi-a zis intr-un final ca s-a temut sa nu interpretez ceva. Intre timp am mai vazut ca se uita la fosta lui pe pagina, ma rog. La un moment dat in primavara i-a trimis o tipa din respectivele mesaj pe la ora 1 noaptea sa ii aduca medicamente si mi s-a parut ciudat dar mi-a explicat ca e o fosta colega si ca mai are fosti colegi cu care se intelege...ok. In fine. La un moment dat l-a chemat la ziua ei si n-a mers si tipa s-a suparat si mi s-a parut aiurea si atunci cum a reactionat ea. Mai sunt fazele recente, cele mai naspa dintre toate. Noi, fiind la camine studentesti, ne mai vizitam. Am mers pe la el intr-o amiaza si m-a intrebat portarul dupa ce i-am dat buletinul daca n-am iesit cumva cu el in dimineata respectiva din camin (gen sa fi stat peste noapte, ceea ce e interzis) si i-am raspuns ca nu. Am urcat sus, l-am luat la intrebari si din nou, mi-a gasit explicatia ca poate a gresit, ca ne-o fi confundat... iar astazi, in timp ce ne jucam, l-am pupat pe gat si am dat sa il musc. Niciodata pana acum nu mi-a zis nimic. Insa atunci, m-a rugat sa nu ii fac semn, a zis abia dupa ce ne-am certat iar ca e iritat si ca il doare si chestii. Nu s-a tras si nu mi-a zis ca il doare atunci. Nu stiu ce sa mai cred. In rest e ok, ma ajuta, vorbeam ok, aveam planuri, anturajul e destul de ok si de asta tot am dubii. El in trecut a zis ca a mai fost inselat si ca stie cum e si mi-a mai zis ca mereu a fost inteles gresit. Dar mi se pare aiurea sa se intample atatea coincidente de 2 luni incoace. Sa imi fac griji?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mi se pare normal sa-ti controlezi iubitul!
Asa ceva nu face nici barbate-miu dupa 30 de ani!
Invata sa-l respecti si sa-ti vezi de propriul FB, fara sa-l controlezi, fara sa-l tii sub lupa, pentru ca risti sa-l pierzi.
Iubeste-l neconditionat si ofera-i incredere si respect, daca vrei sa primesti la fel!
Ar trebuii sa-ti tii in frau gelozia si sa te autocontrolezi cand slobozesti prostioare pe gurita, ca iti invenineaza relatia si-ti indeparteaza iubitul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-l ușor, fără reproșuri, fără cearta și ajută-l sa se deschidă ca să afli adevărul. Dacă va certați oricum nu se rezolva nimic, plus ca va aprecia înțelegerea și răbdarea ta. Dacă îl provoci la o discuție deschisa, atunci o sa va certați urât, dar dacă îl iei ușor, în timp, o să vorbească singur, fără sa tragi de el, dar trebuie sa ai răbdare și merita sa faci asta doar dacă îl iubești cu adevărat.

| Gunoi a răspuns:

Cred că s-a plictisit de tine și vrea o relație open adică să mai fie și cu altele, eu asta îmi explic și dacă găsește pe cineva mai bună ca tine te părăsește.
Ia aminte e doar o părere potrivit reacției lui, poate fi și altceva, ar fi bine să cercetezi amănunțit despre asta!

| Padure_Petronela_Roxana_1995 a răspuns:

Ar trebui sa aveti cel putin o discutie sincera si deschisa despre toate cele întâmplate pana acum si sa vedeti daca puteti merge mai departe in continuare, fara țipete si certuri