| ArinaAri a întrebat:

Am o problemă.

Luna trecută pe 5 mi-am început viața sexuală. Am făcut-o neprotejat, am făcut stop o săptămână după am mai făcut-o de 2 ori neprotejat. MENȚIONEZ CĂ NU ȘI-A DAT DRUMUL ÎN MINE. Problemele nu mi-au venit de 2 sătămâni. În urmă cu 2 zile mi-am făcut un test de sarcină ( dimineața) și mi-a ieșit NEGATIV. N-am simptome ca pentru o gravidă. Dar în schimb mă doare foarte tare în partea de jos a abdomenului și asta fiind la ovare. Durerea se repetă în fiecare zi și simt de parcă sar mișa ceva în mine. Durerea o am de o săptămână sau chiar mai mult. Sâni se întăresc și mă dor groaznic ( ca și când mi-ar veni problemele prima zi) Am stări de greață și urinări dese. Acum 1 an am mai avut probleme cu ovarele ( chist ovarian ) după 3 luni trebuia să mă duc la control. m-am dus așa că nimeni de la maternitate nu m-a băgat în seamă și experiența sa întâmplat de 2 ori și m-am lăsat băgubașă. N-am mai făcut control să văd dacă l-am tratat în totalitate sau nu. Îmi este frică să nu-l fi tratat și să fi agravat. Pe parcusul acestui an am mai avut dureri ( crampe, dureri de ovare, sâni ) Îmi este frică să nu fie o sarcină. Am doar 18 ani. El nu știe de toate astea pentru că ne-am despărțit și are pe alta. Oare trebuie să-l anunț? Nu știu exact ce să fac. Îs speriată. HELP!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Am citit si analizat lunga ta expunere in incercarea de a iti da un raspuns cat mai concret si corect. In primul rand trebuie sa-ti amintesc ca nu se spune "problemele" ci menstruatie deoarece aceasta este denumirea corecta. Am inteles ca menstruatia in mod normal trebuia sa iti inceapa in urma cu 2 saptamani deci cam in data de 22-23 iulie.In cazul in care rationamentul este corect rezulta ca ovulatia trebuia sa se produca cam in zilele de 8-9iulie (rationamentul este valabil in cazul unui ciclu menstrual de 28 de zile), deci dezvirginarea ta s-ar fi produs posibil in perioada de fertilitate ridicata, iar celelalte 2 acte sexuale s-au petrecut dupa ovulatie si in acest caz ar cam iesi din discutie. Daca partenerul de sex sustine ca nu a ejaculat in vaginul tau precum si faptul ca sexul a avut loc la inceputul perioadei fertile posibilitatea formarii unei sarcini este destul de mica insa nu poate fi in totalitate exclusa. Starile descrise se potrivesc mai mult cu cele care reprezinta de fapt semnele premenstruale. Avand in vedere ca rezultatul testului este NEGATIV, ca partenerul NU A EJACULAT in vaginul tau, de asemenea se pare ca nici sexul nu a avut loc in cea mai "periculoasa" perioada a ciclului menstrual, se poate concluziona ca nu poate fi vorba de o sarcina.Se pare ca este vorba de o dereglare hormonala mai severa agravata si de alte probleme medicale si ar fi foarte bine daca te-ai prezenta la o consultatie ginecologica. Iti reamintesc ca este obligatorie efectuarea unui asa numit test de CONFIRMARE a rezultatului dupa 4-5 zile de la efectuarea testului initial pentru a fi sigura de corectitudinea rezultatului obtinut. In cazul in care ai prezenta urmatoarele date : perioada ultimei menstruatii avute, data la care urma sa se produca menstruatia (neinceputa), precum si ce fel de ciclu menstrual ai regulat/neregulat raspunsul ar putea fi unul mai precis si corect. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Cel mai probabil ai dereglari hormonale de la faptul ca ti-ai inceput viata sexuala. Asta corelata cu problema cu chistul probabil ca iti dau toate aceste stari.
Oricum dupa inceperea vietii sexuale se impune vizita la medic, ceea ce te sfatuiesc calduros si pe tine si in felul asta impusti doi iepuri dintr-o lovitura. Aflii si ce iti mai fac ovarele si iti iese din cap si cu sarcina.
Cat despre printul din povesti...ce naiba sa ii spui? Ca te dor ovarele si sanii? O sa rada de tine!
Oricum din moment ce ti-a tras-o de 3 ori si te-a lasat e clar ca nu prea il pasioneaza ce ai avea tu de spus.

| MidnightR a răspuns:

Deci a stat cu tine doar pentru sex?

| catalinaicg a răspuns:

Este problema ta ( chistul ovarian ) care te supara. Nu trebuie sa te alarmezi. Doar ca trebuie sa mergi sa faci controlul la ginecolog si sa faci tratamentul. Si daca ai peste 18 ani sa faci test de PAPANICOLAU neaparat.