| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o problema mare.
Am 15 ani sunt fata si nu mi s-au dezvoltat sanii absolut deloc.
Am 1, 60 înălțime si 45 kg.
Am menstruatie de 3 ani.
Mama si bunica au sanii foarte mari, nu înteleg de ce eu nu am deloc.
E ok sa iau tratamente hormonale?
Din ce cauză nu ma dezvolt?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia ta s-a produs un ''accident genetic'' in momentul in care s-a realizat aranjararea si gruparea celor 46 de cromozomi in cele 23 de perechi autonome care formeaza genomul uman.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Genomul_uman
http://www.fortasigratie.ro/realitati-contemporane/genomul-uman.htm
Este destul de putin probabil (dar nu si imposibil) ca sanii tai in urmatorii 4-5 ani sa se dezvolte prea mult, incat sa ajunga la o marime catusi decat acceptabila. Acest lucru se intampla din simplul motiv ca d.p.d.v. genitic sanii tai au fost programatati sa aiba o marimea foarte mica. Ar fi indicat ca in viitorul apropiat, sa te prezinti la o consultatie efectuata de un medic senolog specialist. Multa sanatate!
https://www.reginamaria.ro/clinica-sanului/consult-senologic

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Abia ai 15 ani. Pana pe la 18-19 mai au timp sa creasca.

| Violleta2022 a răspuns:

Sanii se dezvolta hormonal, fiind direct influentati de calitatea si cantitatea hranei, ingerate (mancate) zilnic.
In primul rand, tu esti subponderala la inaltimea si varsta ta, iar asta iti afecteaza direct dezvoltarea fizica.
Pana nu vei intelege acest lucru, sa incepi sa mananci sanatos si sa iei in greutate, sanii nu pot creste si nu te poti dezvolta!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este ok. Lasa-i sa creasca natural, nu le da chimicale.