| AndradaMircea a întrebat:

Am o problemă şi aş dori să mă lămuriți.
Ciclul meu menstrual s-a sfârşit duminică, respectiv 16 aprilie. Marți, 18 aprilie, eu cu prietenul meu nu am avut contact sexual, nu cu penetrare, ci doar nişte jocuri erotice şi ne-am stimulat reciproc. Într-un anumit punct, el a ejaculat lângă mine. Deşi s-a murdarit pe mână, el susține că sigur s-a spălat după, în contextul în care nu imediat după, ci puțin mai încolo, mi-a introdus degetele în vagin. Țin să precizez că eram si sunt în perioada nefertilă. Sunt şanse să rămân însărcinată?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca CICLUL MENSTRUAL incepe din prima zi a menstruatiei si nu din momentul terminarii acesteia. In consecinta pentru a se putea formula si da un raspuns corect trebuie stiut precis ziua de incepere a menstruatiei dintr-un motiv foarte simplu si anume acea ca menstruatia poate sa tina 3, 5, 7 sau chiar mai multe zile si astfel acea a 2-a zi de dupa menstruatie poate fi ziua a 5-a, a 7-a, a 9-a, sau chiar peste a 10-a zi adica sa fie deja in perioada fertila a unui ciclu de 26-27 de zile adica mai scurt de cel de 28 de zile. Din cele descrise reiese ca prietenul si-a spalat mana inainte de a te masturba prin "degetica" efectuata deci atat teoretic cat si practic nu a existat sperma si de asemenea cel mai probabil joaca voastra a fost intretinuta in afara perioadei fertile si intr-un astfel de caz formarea unei sarcini devine pur si simplu IMPOSIBILA. Insa ar fi bine si indicat ca si pe viitor sa va comportatati cat mai rational si responsabil pentru a elimina orice posibilitate de a se putea forma o sarcina nedorita. Multa sanatate!

| AndradaMircea explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul meu menstrual a început pe data de 13 aprilie, şi a ținut 4 zile, ca de obicei. După calculele mele, perioada ovulației ar fi pe 26, deci şi dacă ar fi existat spermă pe mâna lui, există vreo şansă în această circumstanță? Vă mulțumesc mult pentru răspuns!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.