| cosmin986522 a întrebat:

am o problema si sper sa ma ajutati. Am fost cu o fata cateva luni si relatia a fost minunata pana la un punct.Acum 1 saptamana vorbeam cu ea la telefon si mi-a zis sa o salut pe mama din partea ei.Eu nu am vrut deoarece eu cu mama nu suntem asa apropriati si am zis sa mai astepte putin.Ea nu a vrut si s-a suparat foarte tare ( cica se simte data la oparte) dar nu a fost asa doar ca nu a vrut sa inteleaga. Dupa 2 zile ne-am impacat dar a intervenit alta problema... eu i-am promis ca nu o sa ma tund si las parul mai mare cum ii place ei dar nu m-am simtit bine in pielea mea si m-am tuns. Dupa a inceput sa ma faca mincinos, a spus ca nu am simtit niciodata nimic pentru ea, ca nu o iubesc, ca nu ii pasa ca o ranesc ( s-a referit si la faza cu mama aici ), ca am jucat teatru, ca o mint de zeci de ori ( a exagerat... pana la faza cu mama relatia a fost perfecta).Ea e genu care daca nu ii faci pe plac se supara ( i-am spus ca vreau sa-mi cumpar masina si a zis ca nu e nevoie si era sa ne certam si din cauza asta), dupa m-a pus sa aleg intre ea si masina si logic ca am ales-o pe ea. M-a durut foarte tare cand mi-a zis ca nu am sentimente pentru ea desi eu o iubesc enorm si eram in stare sa plec la Bucuresti acolo unde vrea sa faca facultatea doar ca sa fiu cu ea pentru totdeauna.Eu nu am jucat niciun teatru, nu am vrut sa o ranesc ( eu nu cred ca astea sunt motive incat sa fie asa ranita ), mi-a mai reprosat ca nu a dormit nopti intregi din cauza mea, ca a plans mult de parca as fi un criminal.Nu am inselat-o si ea stie bine asta, nu am injurat-o, nu am batut-o, nu sunt alcoolic, nu fumez doar ca totul s-a rupt de la chestia cu mama.O iubesc enorm si ma doare cand vad ca ma face actor + ca ea a avut un prieten inainte care era cu drogurile, se certau in fiecare saptamana aproape si tot mie imi zice ca sunt singura persoana care a ranit-o cel mai mult.Ce parere aveti de situatia asta? Am gresit asa de grav incat sa-mi zica vorbele alea? Nu cred ca mi-am batut joc de ea.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Adica,voi v-ati despartit si esti de vina tu sau cel putin asa iti spune ea!
Nu-mi vine sa cred!
In cazul asta, va trebui s-o ignori.Complet.
Sa discutati mereu, sa-ti reproseze lucruri cand care nu mai are dreptul s-o faca, e imaturitate totala.
Incapataneaza-te sa te arunci in invatat si sa nu deschizi mess, fb si sa nu-i raspunzi la telefon.
Brusc viata ei va deveni pustie.
Si, macar, vei vedea care e motivul real pentru care ti-a facut atatea reprosuri.Pentru ca ea ti-a facut viata un cosmar,nu tu ei.
Asa ca, sau o s-o vezi in primul weekend de mana cu altul, sau plansa si resemnata la plimbare cu prietenele ei, poti aprecia si singur ce inseamna asta.
Si stii ceva? Arata-i si intrebarea asta, trimite-i link-ul.
De bun ramas.

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu stiu daca e caracterul ei de vina(mai exact lipsa ei de caracter) sau s-a obisnuit sa se certe din orice,din cauza relatiei pe care a avut-o inainte sa fie cu tine.
Daca fostul ei prieten era "cu drogurile",ea nu a avut niciodata castig de cauza in fata lui,lucru care probabil a facut-o sa vada foarte deformat realitatea.
Pe de alta parte,tu,cu inima ta curata si numai suflet,ii oferi totul,dar ea nu vede.
Cauta chichite si nod in papura acolo unde nu exista si te chinuie ingrozitor.
Deocamdata,pentru ca nu vezi nedreptatea pe care ti-o face,rezisti.Dar va veni o zi in care posibil sa vrei singur sa iesi din viata ei si,abia atunci va intelege!
Este complexata de fosta ei relatie,suspicioasa pana la refuz tot din cauza asta si totul se sparge in capul tau,fara sa fii vinovat.
Ar avea o circumstanta atenuanta daca ar face toate astea inconstient.
Stai de vorba cu ea,dar nu oricum,pregateste terenul.
Spune-i ca vrei sa discutati,fara sa-i spui ce si stabileste o intalnire numai pentru asta.
Motivul discutiei nu i-l vei spune sub nici o forma.
Cu o floare in mana si cel mai frumos zambet al tau,spune-i ca o iubesti nespus si vrei sa fiti BINE,bine de tot.
Incepand de azi.
Tot ce vrei e sa te vada pe TINE in fata ei,TU esti cel care o priveste,TU esti cel care o iubeste,TU o vei iubi mereu,nimeni altcineva.
Sa nu te confunde cu fostul ei.
Intelegi ca acel baiat i-a facut viata un cosmar,dar ea s-a trezit din cosmar si plange in bratele tale,iar tu o vrei sa rada!
E atat de simplu sa fiti fericiti! Niciodata n-ai vrut s-o ranesti,niciodata nu i-ai face rau cu nimic, tu nu stii cum s-o faci mai fericita, de ce e atat de greu sa creada in sinceritatea ta, sufletul ti-l pui in mainile ei si nu vede?!?
Toate astea va trebui sa i le spui, sa-ti formulezi putin in minte ideile.Si,roag-o sa nu te intrerupa, sa te asculte cu atentie.
Si poate, atunci sa inteleaga.
Poate.
Sincer, bafta!

| cosmin986522 explică (pentru greece12):

Nu se mai poate face nimic.A mai deranjat-o ca atunci cand am fost certati 1 zi nu am bagat-o in seama.Mi se parea normal atata timp cat a facut toate alea. Oricum fost nu i-a facut viata un cosmar... mereu imi zice ca sunt singura persoana din lume care am ranit-o cel mai mult. O mai deranjeaza ca acum 2 seri am iesit pe la 11 30 fara sa mai vorbesc cu ea la telefon.Problema e ca noi avem un bac de dat si am nevoie de odihna, spre deosebire de ea care nu invata normal ca nu are nevoie de somn.In concluzie eu am mintit-o in tot acest timp, asta zice ea

| cosmin986522 explică (pentru greece12):

I-as trimite dar ea nu intra aici oricum + ca ea nu suporta fb si era sa ma cert cu ea din cauza asta ca am cont.Dar am zis ca nu o sa mai intru tot de dragu ei sa ne fie bine.

| greece12 a răspuns (pentru cosmin986522):

Nu-i nevoie sa intre, copiaza link-ul de sus, doar il vezi, si il trimiti, uite-asa:
http://www.tpu.ro/......ct-acum_1/
Povestea ta, povestea voastra, m-a miscat foarte mult.

| cosmin986522 explică (pentru greece12):

Oricum ea ma considera un nimeni in momentu asta si nu cred ca mai are rost. Poate o sa vada ea mai tarziu ce "nimeni" sunt.Eu iti multumesc mult pentru ajutor.

| greece12 a răspuns (pentru cosmin986522):

Iti doresc mult bine, sa reusesti sa te linistesti cumva...
Si bafta la bac!

| FastAndFurious a răspuns (pentru cosmin986522):

Nu vezi ca sunteti defazati total? Unul doar trebuie sa dea ( tu) si celalalt sa primeasca (ea). Ma bucur ca ai apreciat sfaturile lui greece12. Nu te mai culpabiliza inutil si urmeaza-le.
Si ai grija de tine, focalizeaza-te pe bac.

| greece12 a răspuns (pentru cosmin986522):

Adica,voi v-ati despartit si esti de vina tu sau cel putin asa iti spune ea!
Nu-mi vine sa cred!
In cazul asta, va trebui s-o ignori.Complet.
Sa discutati mereu, sa-ti reproseze lucruri cand care nu mai are dreptul s-o faca, e imaturitate totala.
Incapataneaza-te sa te arunci in invatat si sa nu deschizi mess, fb si sa nu-i raspunzi la telefon.
Brusc viata ei va deveni pustie.
Si, macar, vei vedea care e motivul real pentru care ti-a facut atatea reprosuri.Pentru ca ea ti-a facut viata un cosmar,nu tu ei.
Asa ca, sau o s-o vezi in primul weekend de mana cu altul, sau plansa si resemnata la plimbare cu prietenele ei, poti aprecia si singur ce inseamna asta.
Si stii ceva? Arata-i si intrebarea asta, trimite-i link-ul.
De bun ramas.

Răspuns utilizator avertizat
| oany a răspuns:

Mi-e atat e greu sa cred ca mai exista baieti/barbati ca tine..care cred in iubire si fac totul pentru persoana de langa ei.Tin minte ca la un moment dat am avut si eu o cearta cu iubitul meu tot pentru lungimea parului, dar am ajuns la concluzia ca trebuie sa se simta bine in pielea lui, asa ca..sa-si tina parul cum doreste! Cat despre comportamentul ei, cred ca exagereaza si nu e foarte ok! Sper sa nu ajungi sa te plictisesti. iubirea merita totul asa ca lupta cat poti, dar doar cat poti ca sa nu ajungi sa acumulezi frustrari! Convinge-o ca si tu esti om si ai dorinte, teluri..trebuie sa inteleaga! Bafta multa!

| iubesc a răspuns:

Tu esti ok iar daca ea nu vrea sa te inteleaga treaba ei, ea nu face diferenta ca tu esti foarte diferit de fostul cu drogurile. nu are niciun drep sa iti impuna sa te tunzi, sa nu iti iei masina. Daca crezi ca relatia voastra mai merita vreo sansa explica-i pentru ultima data si luati o decizie impreuna.

| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca unora le place sa sufere si nu stiu sa se obisnuiasca cu binele. Fata asta exagereaza...si inca mult!

| τττ a răspuns:

Cred că tu ești cel care suferă, nu ea.Capul sus happy! Sunt o grămadă de fete în lumea asta și tu te uiți la o fată care nici nu te iubește? Faza cu tunsul e penibilă.Ce, acum nu te lasă să te tunzi? Cine e ea ca să te tunzi pentru ea? Dacă ea îți spune să te arunci pe geam, tu te arunci pe geam? Despartă-te de ea. Fata asta nu ține deloc la tine!

| LovellyAngel a răspuns:

Păi... Prietena ta parcă aş fi eu, numai că prietenul meu era foarte diferit faţă de tine. Lucrurile neînsemnate dor cel mai tare pentru un om care iubeşte, aşa mă supăr şi eu din orice nimic, tind să ma alarmeze orice nimic, pentru ca sunt foarte atenta la detalii. Aşa este şi ea probabil. Şi în plus, poate e marcată de episodul cu fostul ei prieten... şi de-aia se poartă aşa acum, mai mult ca sigur. Încearcă să laşi de la tine când vă certaţi, să îi dai dreptate când e nervoasă - mă rog, depinde ce zice - şi dupa ce se calmează îi explici ce te deranjează.

Răspuns utilizator avertizat
| LovellyAngel a răspuns (pentru AdSs):

laughing))) În locul tău nu aș fi așa sigur.

Răspuns utilizator avertizat
| LovellyAngel a răspuns (pentru AdSs):

Aproape 17 ani. Depinde de persoană cat de mult ma suporta sau viceversa. Nu am eu o experiență foarte vastă, am avut un singur prieten, dar i-am spus băiatului si punctul meu de vedere. In plus el a zis si ca fata respectiva a avut un prieten cu probleme, si poate a ramas cu impresia ca si el poate ajunge asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Uratul01 a răspuns:

Ba femeia asta face ce vrea cu tine.ia atitudine pana nu e prea tarziu!

| mario1234 a răspuns:

Vezi cum faci si ia aminte ca ce e prea mult strica intotdeauna, clar. Fi temperat in sentimente si explica-i mereu cum e de fapt ca ele fetele UNELE dau drumu la gura si regreta. Ai grija de tine si fi pe faza.

| Boomkachamata_Albert_1994 a răspuns:

E binisor, pune-te cu biloasa pe eawinking

| MessInWonderland a răspuns:

Nu te iubeste deloc, parerea mea, dupa gesturile pe care le face..cum adica sa se supere ca nu o saluti pe mama ta si ca te-ai tuns?! Daca te iubeste, te iubeste oricum.ea joaca teatru, nu tu.Zic sa intrerupi orice legatura cu ea, mi se pare ca isi bate joc de tine.