| TheBlackViper a întrebat:

Bună!
Am o problema usor delicată, așa că doresc răspunsuri serioase.
De cateva luni am o dereglare hormonala as putea spune, mergand pe ideea ca imi venea menstruatia pe data de 22 (decembrie, ianuarie).
Februarie 20, martie 23, aprilie 27 si continuă sa intarzie.
Luna trecuta am facut 2 teste de sarcina care au ieșit negative. Vreo idee? Ati patit ceva de genul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca pana in urma cu cateva luni ciclul tau menstrual a avut caracteristica principala de a fi regulata si a avut mereu lungimea de circa 30-31 de zile adica egala cu numarul de zile a lunilor calendaristice, fiindca doar asa era posibil ca sangerarea sa pornesca intotdeauna la aceeasi data calendaristica, iar un ultimele 3-4 luni lungimea ciclului a devenit putin variabila fiind de : 29 zile in Februarie, 32 zile in Martie, 35 zile in Aprilie, si decamdata de 32 de zile actualul ciclu menstrual, se poate doar presupune ca este posibil ca aceasta mica dereglare de +/- 2-4 zile, sa fie provocata de o afectiune medicala. Daca aceasta situatie va persista sau daca o data cu trecerea timpului situatia se va agrava si diferentele de lungime ca numar de zile intre cicluri vor deveni mai mari, in acel caz este indicat si recomandat sa te prezinti la o consultatie ginecologica.
In toate cazurile in care NU s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina in uter, in mod absolut normal NU poate sa existe hormonul de sarcina hCG in urina testata si in mod absolut logic rezultatul testului de sarcina este intotdeauna NEGATIV. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia in care ai un ciclu de TIP NEREGULAT, asa cum il ai tu, nu se poate vorbi de intarzieri, fiindca este un ciclul care nu se poate programa sau planifica, venind cand are el chef.
Foloseste prezervativul la sex si nu mai risca, pentru ca nu se poate calcula ovulatie sau perioada fertila, cand ai ciclul de tip neregulat.
Nu merita sa risti a ramane sterila pe viata, sau cu traume psihice de la avorturi, fiindca acum te joci fara protectie si apoi faci avort.
Folositi prezervativul ala, ca nu va musca de cuc sau pasarica si costa doar cat o acadea, 2 lei bucata.