| anonim_4396 a întrebat:

Am o relație cu un băiat de un an și ceva, dar la distanță deoarece e la facultate într-un alt oraș. În acest an, am plâns mai mult decât am zâmbit, am fost mai mult tristă decât fericită, din cauză că ne certam tot odată la 3-4 zile. Lui îi era frică că mă va pierde și din această cauză își făcea tot felul de scenarii, cum ar fi: că îl voi da pentru altul mai bun, mai frumos; că îl voi înșela; că dacă voi ieși în oraș, va veni unul la mine și mă va cuceri; că dacă nu răspund la mesaje sau apeluri sunt cu altul. Eu eram calmă și-i explicam că nu se vor întâmpla lucrurile acestea și să aibă încredere, dar avea încredere 3-4 zile și după era la fel. A devenit posesiv, se certa cu mine dacă mă întâlneam și vorbeam 20 de minute cu o prietenă și nu-i mai răspundeam la mesaje în timpul acela, începea cu,, eu nu mai sunt important pentru tine",,, mă pui pe locul doi". Cu ajutorul mamei lui, l-am făcut să înțeleagă că nu e bine și normal să fie așa, și acum e totul bine între noi, și-a dat seama că a greșit. Doar că... eu nu mai simt nimic pentru el acum, nu-l mai iubesc, nu mai simt nimic când îl văd, când îl aud. Înainte eram foarte fericită când venea acasă de la facultate, eram entuziasmată, acum nu, mi-e indiferent, a dispărut entuziasmul acela. Cred că sentimentele au dispărut din cauza certurilor prea dese și lipsa fericirii în relația noastră. Eu nu eram fericită deloc, mă așteptam tot timpul să mă acuze el de ceva sau să se certe cu mine pentru că nu-i convine ceva. I-am mărturisit că nu mai simt pentru el ce simțeam la început, a fost foarte afectat pentru că m-a pierdut din cauza prostiilor pe care le spunea și pentru că nu mă accepta așa cum sunt eu. Încă suntem împreună, eu vreau să mă îndrăgostesc de el, dar nu știu cum. Și el încearcă să mă facă să-l iubesc, dar parcă ceva nu mă lasă, parcă mi-e frică să nu se ajungă iar la ceartă în fiecare zi și eu să sufăr. Există șanse să mă reîndrăgostesc, după părerea voastră? Și ar mai fi ceva. Cred că simt ceva pentru un alt băiat, dar nu iubire, sunt sigură că nu iubire, doar îl simpatizez. Eram pe stradă și era un om de care mie îmi e foarte frică, iar el a venit la mine și m-a întrebat dacă îmi e frică de acea persoană și m-a condus acasă, timp în care am conversat și a fost oarecum plăcut că el vorbea așa frumos cu mine, iar iubitul meu știe doar de ceartă și cred că de acolo a început să mi se trezească simpatia pentru băiatul acela. După ceva timp, el m-a văzut cu iubitul meu, iar eu cred că ei se cunosc sau au prieteni comuni. Iar de fiecare dată când ne întâlnim, întâmplător, pe stradă, se uită în ochii mei, încontinuu, dar nu-mi zice nimic. Odată, după ce am trecut unul pe lângă altul, m-am întors în spate să mă uit și era întors și el, se uita la mine. Există posibilitatea să simtă și el ceva sau sunt eu prea visătoare? Culmea e că, la el când mă gândesc simt ceva entuziasm, simt ceva în inima mea, dar la iubitul meu, nimic. Nu aș vrea să-mi părăsesc iubitul, am investit mult în relație, el la fel, vreau să îl iubesc, dar nu știu cum. El nu știe de faza cu băiatul acela, nu știe nimeni. Ce să fac? Pe cine să aleg? Cum să aleg? Există și șansa să nu fie nimic cu ăla dacă mă despart de iubit, dar nu e asta o problemă. Nu pot spune că-mi doresc să fiu cu ăla. Îmi doresc ca iubitul meu să mă facă fericită, cu el vreau să fiu.

Răspuns Apreciat de Editori
| Eireann a răspuns:

Certurile reusesc sa erodeze dragostea. Mintea ta il asociaza pe iubitul tau cu situatii tensionate, acuzatii nefondate si automat adopta o atitudine defensiva. Celalalt baiat e cavalerul pe cal alb, protectorul si e absolut normal ce simti pentru el. Recunostinta si faptul ca te simti ptotejata te face sa il gasesti atragator. E antropologic dovedit. Despre iubitul tau pot sa zic doar ca gelozia e boala grea, nu se prea vindeca. Chiar tu ai zis ca se linistea 2-3 zile apoi iar. Acum si-a dat seama ca a gresit dar nu sti cat o sa il tina. O luna, 2, un an? Si apoi de la capat... E mai greu sa te reindragostesti decat sa te indragostesti. Trebuie sa fiti amandoi dispusi. Nu stergeti totul cu buretele dar trebuie stabilite noi limite si reguli, ce e acceptabil, ce asteptari ai tu si ce asteptari are el fiindca felul in care functiona relatia voastra pana in prezent nu era bun pentru tine si ieseai in pierdere. Nu vrei sa tragi linie peste inca un an si iar tu sa fii cea care a plans mai mult decat ai zambit si ai fost mai mult trista decat fericita. Nu pot sa iti spun ce sa faci dar e foarte greu. Zici ca ai investit mult intr-un an si ceva dar gandeste-te cum o sa fie dupa 2, 3? Daca nu reusiti sa faceti asa incat sa fii fericita si multumita o sa iti fie si mai greu sa renunti. Succes!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu prea mai ai ce sa faci, e vina lui ca te-a indepartat cu maruntisurile astea. Poate e vreo sansa sa-ti revina sentimentele in timp daca el nu mai face crizele alea dar ma cam indoiesc

| Violleta2022 a răspuns:

RElatia virtuala nu se poate chema relatie de dragoste!
Am uns singur sfat sa-ti dau: fugi fetita de barbatul gelos sau manipulator, ca nu vei fii niciodata fericita!
Vad ca mai mult suferi decat esti fericita cu o relatie care nu face doi bani. Atata suferinta pentru nimic! Da-l in masa si cauta de data asta pe unul care-i langa tine, macar in acelasi oras si bucura-te de viata ca-i scurta si nu merita niciunul, sa plangi pentru el.
Nu are importanta daca merge sau nu merge relatia cu celalalt, ideea este ca trebuie sa rupi relatia cu studentul, ca nu exista viitor fericit, alaturi de un asemenea om!

| Emilian65 a răspuns:

Cum sa mai iubesti pe primul daca tu ti-ai gasit un alt iubit?

| Andreeush a răspuns:

O relație la distanță e dificilă iar toate certurile prin care ai trecut te-au făcut să te îndepărtezi de iubitul tău.
Ar trebui să discutați, să vedeți dacă relația voastră mai merită o șansă.
Dacă simți că nu îl mai iubești deloc lasă-l. Nu poți sta cu cineva pentru care nu mai simți nimic.

| Emma30555 a răspuns:

Daca nu mai ai sentimente renunta, a fost o relatie toxica, nu ai fost fericita, trebuia sa il lasi demult, gelozia e boala grea care macina, si distruge toata dragostea. Daca el te iubea trebuia sa te faca fericita sa ti dea libertate nu sa incerce sa te izoleze, sa ti reproseze ca ai prietene, dragoatea lui a fost toxica, egoista, el este un om slab si nu stie sa se poarte in relatie. Niciodata sa nu te simti vinovata pentru acuzatii nefondate, si sa nu renunti la a avea prietene sa socializezi si cu altii. In legatura cu celalat tip e posibil sa te placa dar aici e situatia putin complicata. Nu este in avantaj faptul ca ei se cunosc. Oricum indiferent ce ar fi nu sta cu tipul asta de teama singuratatii caci oricum te vei simtii singura daca nu il vei mai iubi. Trebuie sa ti dai o sansa, sa iesi din casa sa socializezi si sa cunosti alt baiat.

| bbobo22 a răspuns:

Daca iti doresti cu adevarat sa fii fericita cu actualul tau iubit, atunci concentreaza-te pe relatia cu el. Orice relatie are momente mai bune si mai putin bune. Cei care se iubesc cu adevarat si vor sa fie impreuna, vor gasi tot timpul solutii ca sa depaseasca orice problema aparuta in relatia lor. Sunt cupluri care vor reusi sa se tina de mana pana in ultima clipa si altele care se vor desparti la ce mai mica problema aparuta. Consider ca cele mai multe cupluri inclusiv casnicii din ziua de azi esueaza pentru ca unul sau chiar ambii parteneri isi trateaza relatia ca pe un bun de consum, si atunci cand incep sa apara probleme, in loc sa discute si sa caute solutii impreuna cu partenerul prefera sa plece si sa inceapa o alta relatie, entuziasmat fiind de emotiile unui nou inceput, care binenteles ca orice relatie la inceput totul pare roz si lipsit de orice problema. Tentatia asta dupa cum ai recunoscut, o ai si tu in acest moment in care esti foarte vulnerabila, dezamagita fiind de problemele pe care le ai in actuala relatie.
Personal eu as spune ca nu iubesti cu adevarat pe cineva decat daca vei reusi sa-l iubesti si sa fii langa el chiar si atunci cand el merita cel mai putin. Cand totul este roz si frumos, oricine este capabil sa iubeasca si sa fie cu tine.
Comunicarea este una din marile probleme in multe dintre relatii. Comunica mai mult cu actualul tau iubit. Incearca sa-l faci constient de ceea ce simti. Ajuta-l sa te recucereasca. Amandoi trebuie sa depuneti eforturi pentru a reaprinde flacara dragostei voastre. Nu uitati de ce v-ati indragostit unul de celalalt. Discutati toate nemultumirile pe care le aveti unul fata de altul, dar spuneti-va si ce va place unul la celalalt. Chiar daca ajungeti sa va certati, nu uitati sa va impacati. Nu va culcati niciodata suparati, mai ales cand sunteti departe unul de altul.
Iubiti-va mult si veti fi fericiti!