| bbnnmm a întrebat:

Am o relație cu un băiat, e deja foarte serioasă treaba, i-am cunoscut părinții, el pe ai mei și tot aduce vorba de căsătorie sau că ar intenționa să mă ceară. Iubitul meu este extrem de gelos (nici cu colegii de clasă nu am voie să vorbesc). În schimb, am descoperit că el i-a scris fostei mesaj de ziua ei, o alinta și își puneau inimioare și pupici, iar după a blocat-o peste tot, i-a blocat și numărul. El de la începutul relației, fix din primele clipe de când am format un cuplu mi-a zis așa: "Mă doare când văd că eu mă implic și mă dăruiesc cu totul pentru cineva și persoana aia nu face la fel" (a fost înșelat în trecut și a pus mult suflet și efort în relația aia și de asta e așa). Mie îmi spunea încontinuu că are ochi doar pentru mine și pe alta nu o mai vede. Nu pot să zic că nu mi-a demonstrat că mă iubește. Aveam încredere oarbă în el, că îl știam ce fel de om e și toată lumea îmi zicea doar de bine de el. În seara aceasta ne-am uitat împreună pe telefonul lui și am găsit-o pe fosta (care de fapt nu era blocată), avea același alint și mesajele erau acolo, plus celelalte cu care vorbise înainte de mine. Mi s-a făcut scârbă de el în momentul când am văzut că le alinta așa cum face cu mine, pur și simplu nu pot suporta, pentru că m-am dăruit cu totul în relația asta și nu l-am înșelat nici cu gândul și el mi-a făcut și toate fazele cu fosta, iar când i-am cerut o explicație pentru mesajul de ziua ei a zis "De atunci încolo nu am mai făcut nimic". Ceva gen "de atunci am început să te iubesc cu adevărat" și mă doare că el era cel care îmi scotea mie ochii să nu fac ceva sau să mă mai gândesc la cineva, mă simt trădată. I-am zis că nu mai vreau să mă alinte așa cum își alinta celelalte partenere, nici măcar să ne mai spunem "te iubesc" pentru că își zicea asta cu celelalte. Eu nu am zis niciunui băiat "te iubesc" înainte de el pentru că nu am simțit, doar la el am simțit să îi spun. El nu vrea să facem asta, dar eu nu mai suport să aud că mă alintă așa, că îmi aduc aminte. Sigur poate găsi alte alinturi. Ce să fac cu el? Și încă mi se pare dubios că avea mesajele cu ălea în telefon și la unele încă avea numerele de telefon la contacte. A zis că nu își face curat în telefon și de asta nu le-a șters. Dar mi se pare aiurea, că toți cred că ne-am pus vreodată să facem "curat" în telefon și sigur a văzut mesajele. Nu mai știu cum să procedez cu el, la psiholog nu vrea să mergem, eu am să tâmpesc. De lăsat, sincer, nu vreau să îl las că știu că e fidel și altul ca ăsta nu mai găsesc, iar eu am și o obsesie pe fidelitate din copilărie pentru că unul din părinții mei a înșelat și vedeam cât suferă celălalt și ce înseamnă să iubești numai și numai un singur om, chiar dacă a înșelat, tu nu faci același lucru, nu te răzbuni și iubești în continuare la fel și îmi ziceam că atunci când cresc am să fiu tot la fel, îmi aleg un singur bărbat și lui ăla mă dăruiesc în întregime și pe altul nu mai vreau. Iar când am văzut că și ăsta e la fel, am fost sigură că el este cel potrivit. El mi-a dat de înțeles că a făcut faza cu mesajul pentru fosta deoarece nu știa că sunt atât de loială și nu se aștepta ca eu să nu fac nimic. Și chiar i-am fost fidelă și loială, mereu îi ziceam dacă încerca altul să se dea la mine sau lucruri din ăstea. Nu mai știu ce e cu el. Cum să rezolv totul fără despărțire? De alinturile ălea și de "te iubesc" nu mai vreau să aud în veci, că simt că m-ar băga în aceeași categorie cu ele (despre care zice că au fost doar așa, că nu le-a iubit și nu i-a păsat de vreuna). Exagerez eu prea tare? Cum îl conving să mergem la psiholog? Deja sunt disperată, nu mai știu pe cine să întreb

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă iși sterge din telefon toate fostele și te lasă să ai acces oricand la telefonul lui eu zic să îl ierți, să nu îi mai reproșeze și să te măriți cu el.Să inventeze alte amintiri, da relație fără te iubesc nu merge.

| Violleta2022 a răspuns:

Acesta este barbatul cu care tu ai vrea sa ai o casnicie?
Pentru ca eu nu vad decat un ipocrit care joaca doua fete pe degete! Nici la fost nu poate sa renunte, pentru ca, desii nu recunoaste are inca sentimente puternice pentru ea, dar nici la tine.
Nu cred ca joaca cinstit si ca sa vezi cat de mult te iubeste, cere-i sa stearga din telefon contactul ei si toate mesajele, sa-i blocheze contul pe FB, smg, si alte site-uri de socializare si sa vedem daca vrea sa fie doar al tau!
Cu prima ocazie cand l-ai prins, da-i un sut in dos, pentru ca, pentru nimic in lume nu ai vrea sa faci o casnicie alaturi de un om cu 2 fete.
Lasa psihologul ca nu-i cazul, dar trebuei sa-i spui ca te astepti de la el sa renunte definitiv la vechea iubire, daca vrea sa-l crezi si sa aveti un viitor impreuna.

| mihai69 a răspuns:

Auzi, da' tu ce ai de nu te duci la psiholog? că maaare nevoie mai ai...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

La cum descrie ea problema, e caz de psihiatru, nu de psiholog.

| Freya1 a răspuns:

Pai de ce nu ii spui sa stearga tot ce are in telefon, si sa fi atenta pe parcurs daca ti se pare cumva ceva suspect?
Daca nu iti da motive actuale de gelozie nu cred ca ar trebui sa te ambalezi.Din cate am inteles sunteti cam tinerei si "greselile" de genul "tin conversati cu fosta" se mai intampla ca sa se dea mare etc.Trebuie sa vorbiti intre voi asta e clar, si sa stabiliti faza cu gelozia.Nu mai faceti crize nici unu si nu va mai tineti in lesa pentru ca atunci curand va veti plictisi sau veti face de a dracu si de curiozitate.
Iar faza "cu nu conteaza ca ma insala eu trebuie sa il iubesc" e de pe vremea lui bunica, atunci cand femeia avea nevoie de un barbat in casa care sa ii aduca bani si sa se ingrijasca de ea si de casa si nu conta ce face pe langa sau daca greseste pentru ca nu era iubire era conventie, intelegere, imparteala si era rusine sa il lasi.Acuma este altceva, tu poti sa fi independenta, ai si tu la randul tau aceleas drepturi si nu esti obligata sa stai langa unul doar pentru ca l-ai ales o data.

| mentholinks a răspuns:

Mai degraba tu ai avea nevoie de psiholog, nu el. Iubitul tau din ce am inteles e foarte gelos iar cu asemenea om langa tine vei avea numai probleme in viata in sensul ca la un moment dat sigur vei suferi langa el din cauza comportamentului sau.

| HadesSs a răspuns:

Tu ai o problema cu fostele lui, de parca tu ai fi o sfanta si tu nu ai avut fosti pe care i-ai alintat si ai facut una si alta cu ei. Numai el are trecut sau si tu ai trecut? Au dreptate oamenii astia cand zic ca tu ai nevoie de un psiholog pentru ca esti obsedata de fostele lui. Stiu ca e o problema comuna la fete cu fostele dar tu exagerezi.

| anonim2533 a răspuns:

Nu este ok, si sa nu te lase sa vorbesti cu colegii de clasa? Vrei pe viitor un sot si o casa sau o inchisoare si un politist care te supravegheaza non stop?