| Jessyka888 a întrebat:

am o relatie de 1 an si 3 luni. diferent intre noi e doar un an(eu 19 el 20)...am trecut prin foarte multe in relatia asta deoarece el zice ca ma iubeste se poarta ff frumos cand suntem impreuna, petrecem destul timp impreuna doar ca 2 zile pe saptamana el merge la el acasa deoarece nu e din oras cu mine aici locuieste la sora lui.fie.pe la inceputul relatiei l'am prins ca vorbea cu o fata nu stiu daca a fost mai mult decat o simpla vb. apoi sa aflu pe la 9 luni ca IAR vorbeste si s aintalnit cu o alta fata+ o colega de munca...totul bine pana la 1 an si 3 luni cand eram bine mersi la el acasa cu toata familia distractie ff frumos ne simteam minunat.cand el s-a pus putin in pat ca era obosit iar telefonul lui a ramas pe masa.ce credeti ca mi-a trecut mie prin cap? Exact! sa ma uit din prostie in telefonul lui unde am gasit mesaje cu o anumita pitipoanca care are prieten si ea si stia ca si el e in relatie cu mine de atata timp, ea ii vb ff frumos el la fel o alinta "iubirea mea" "ca vreau mai mult de la noi 2" si tot asa..cand am citit am vazut negru in fata ochiilor si nu stiam cum sa reactionez.m-am dus la el si am incercat sa vorbim.dar degeaba, el incerca sa zica ca isi batea joc de ea si tot asa.dar de ce? nu i'am gresit cu nimic, poate doar gresesc ca il iubesc enorm si il iert mereu.aseara m'a sunat sa isi cearta iertare si a zis ca poate ar fi cazul sa o terminam ca ne facem rau la amandoi.sau daca cred ca sunt in stare sa trec peste sa il iert si sa uitam ce sa intamplat.imi e foarte greu chiar nu stiu cum sa fac, nu suport sa ma gandesc sa il parasesc e totul pentru mine, dar imi greseste mult nu suport sa stiu ca ma inseala.sunt si intr'o perioada mai dificila si cu el si cu scoala deoarece anul acesta voi da bacul..simt ca intru intr'o depresie nu ma pot opri din plans nu stiu ce sa mai fac, cum sa mai fac

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

E frumos cu tine, are siguranta, confort, intelegere si de toate, dar lipseste ceva, aventura...
Ca si viteza, poate un tip sa fie cel mai destept, cel mai bun, cel mai cel din cati ai vazut, dar cand pune piciorul pe acceleratie, devine alt om.
Si, in alta ordine de idei, daca ar tine la tine si stie ca lucrurile astea te fac sa suferi, macar ar incerca mai tare sa se ascunda, parerea mea e ca nici nu-i pasa de ce simti. Degeaba el ii totul pentru tine, cand tu esti o carpa pentru el.

| neutrino a răspuns:

Iata ce patesti daca violezi corespondenta personala a unei persoane, fie ea chiar "iubitul " tau. Pana la bac iti recomand sa faci un pas inapoi si accepta ideea ca o relatie are si un sfarsit.

| sofisis a răspuns:

Hai sa ne gandim asa : l-ai prins o data, l-ai iertat probabil cu promisiunea ca nu mai face. L-ai prins a doua oara, l-ai iertat in acelasi context. L-ai prins si a treia oara si la fel isi cere iertare. Il ierti. Peste cateva luni (in care pe tine gandurile astea te vor macina de nu vei mai stii de capul tau) il vei prinde iar. Mi se pare ca prelungesti o stare de rau si de neincredere. Nu este corect cu tine...fi tu macar corecta fata de tine. Nu te lasa calcata in picioare. O sa vina facultatea, acolo e alta lume. O sa traiesti total alte experiente si crede-ma ca e mai bine sa le traiesti fiind solo decat in cuplu. Mai ales intr-un cuplu in care esti inselata si mintita. Stiu ca acum simti ca ti se naruie lumea in jurul tau...dar ai putin optimism si incredere ca viata ta va fi MUUUUULT mai buna. Esti inca mica, ai tendinta sa dramatizezi. Nu o face.
Niciodata sa nu ierti de mai mult de o data aceeasi greseala a cuiva. Inselatul mai merge iertat cand ai deja familie, copii etc. Acum, cat esti tanara si la inceputul vietii e inacceptabil sa accepti asa ceva.

| Alcyon a răspuns:

Baietii abia dupa varsta de 25 de ani incep sa se mai maturizeze si sa vrea ceva serios. Pana atunci sunt la vanatoare. Cu cat mai multe, cu atat mai bine. Mergi mai departe, barbati sunt destui. N-are rost sa faci o drama din asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca iubesti si nu-ti poti imagina lumea fara el, nu accepta sa fii calcata in picioare.
Capul sus, concentreaza-te pe bac, deocarece ai mers 12 ani la scoala si ar fi o mare dezamagire ca intr-un final sa esuezi.
Viata merge inainte. Amandoi aveti ceva de invatat din asta. Depinde de tine, daca accepti sa fii inselata, mintita, batjocorita.
Cu totii putem spun ''te iubesc'', ''esti totul pentru mine'', dar majoritatea stau prost la capitolul ''fapte''.

Sfatul meu este sa te distantiezi de el, sa nu te mai gandesti oricat de greu ar fi si sa te axezi pe scoala, cel putin pana se incheie etapa asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-a tradat increderea de atatea ori, ce l-ar opri sa o faca iar? Fapt ce te-ar rani din nou. Intr-un fel nu ti-ar fi mai bine fara el daca face ceea ce ai enumerat tu?
Mai bine te concentrezi sa iei bac-ul, dupa care iti vei gasi tu candva pe cineva care nu te va face sa suferi atat.

| 2Low a răspuns:

Din moment ce ai gasit mesaje de la o alta fata in telefonul lui nu e clar?

| meatloaf a răspuns:

Mi-am parasit fostul prieten din acelasi motiv, ca domne am mandria mea, ca asa trebuie, ca ce sunt proasta lui? sincer? am regretat mult pentru ca il iubeam enorm si 4 ani de zile am stat singura, nu vedeam pe nimeni in afara de el, nu lasam pe nimeni sa se apropie de mine.Acum sunt intr-o alta relatie, dar asta e alta poveste.Ideea e ca viata este a naibii de scurta si trece cu viteza luminii.TREBUIE sa faci ceea ce te face fericita.Nu exista om pe lumea asta care sa nu insele.Asta e natura omului, din nefericire. Poate tatal tau a inselat-o pe mama ta, poate vecinu' de la 4 care pare ca are o casnicie perfecta si-a inselat sotia de 15 ori pana acum, si tot asa.Eu daca as putea sa intorc timpul mi-as ierta iubitul de la vremea respectiva. Daca il iubesti si esti dispusa sa treci cu vederea, sa inchizi ochii eu spun sa il ierti.Viata e tare scurta trebuie sa profitam de ea din plin.Eu am pierdut 4 ani suferind aiurea, nu face si tu ca mine...