| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Am o relație de 1 an și jumătate și pot spune că ne iubim foarte mult, însă există o mică problemă. Eu de multe ori, iau lucrurile prea personal și mă supăr destul de repede, dar pe de altă parte nici el nu-i prea interesat să rezolve problema, să-mi explice și să-și ceară scuze dacă e cazul. Uneori am mari insecurități și cum văd un gest rece față de mine, îmi dau fel și fel de filme. Nu, nu sunt nebună, doar că am rămas cu niște traume din copilărie, eu având o copilărie cu o familie în care a existat mult abuz. Am frică de abandon, iar asta involuntar, mă afectează în actuala mea relație de cuplu. Iubitul meu nu prea înțelege acest lucru, chiar și uneori când sunt supărată pe ce mi se întâmplă în viață, el nu-mi acceptă starea și-l deranjează că-s supărată, în loc să stea de vorbă cu mine, să-mi fie alături.
Aș avea nevoie de un sfat, simt că nu va mai dura mult dacă o ținem așa, iar eu îl iubesc foarte mult și ultimul lucru pe care mi-l doresc e să ne despărțim.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma c-ti spun direct, dar esti o femeie imatura daca te comporti in felul asta. daca nu iti modifici comportamentul acum, cat inca te iubeste, curand se va satura de hachitele tale si va renunta la tine.
Nu te abuzeaza si nu-si bate joc de tine, deci nu ai nici un motiv sub soare sa-l pedepsesti pe el, pentru ce ti-au facut altii, in trecut.
Incerac sa te controelzi si sa te abtii, ca nu-i nromal asa ceva.
Omul se satura si la un moment dat va rupe relatia, p\fiindca asa cum evolueaza acum nu poate fii multa durere, nereficire, certuri, viitor incert sin in final despartire.
Daca iubesti omul asta sincer, atunci este vremea sati folosesti creierasul inainte sa-l faci sa sufere si sa-l pedepsesti pentru traumele tale din trecut.
Ori cauta-ti un psihiatru foarte bun, care sa te ajute sa iesi din starea asta.

| Hammurabi a răspuns:

Sunt total de acord cu ce ți-a scris Violleta2022 mai sus,

| haileewatson a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la un terapeut care sa te ajute sa-ti invingi traumele din copilarie