| floriana132000 a întrebat:

Am o relatie de 2 ani.(aproape). E prima mea relatie. Tin sa mentionez ca nu s-a consumat si o relatie intima. Eu am 17 ani, iar el 18. Ma nelamureste o chestiune. El m-a dezamagit de multe ori. M-a mintit,a flirtat,m-a facut pe la spate si alte chestii de care nu mai am pofta sa-mi amintesc. Dar cu toate astea, a facut multe sacrificii pentru mine, pentru noi. Eu m-am" despartit" de el de vreo 10 ori, dar nu era o despartire, pentru ca dura cateva ore. asta pentru ca eu imi tot cautam scuze ca el nu a gresit asa mult si ca eu exagerez. Mai ales ca mereu cand ne certam, ma dispera cu msj si apelurile sa ne impacam. Acum..eu ce pot spune? mi-a zis ca i ar fi placut sa am experienta ca sa realizez ce baiat am langa mine. M-a durut,pentru ca in ziua de azi rar gasesti o fata cuminte si cu ganduri serioase de viitor. EL nu a apreciat. Si cam tot greseste. Eu nu vreau sa punem punct. Si nici el nu vrea, dar tot greseste si nu ii pasa de ceea ce zic eu. mereu spune ca face ca mine si tine cont de ce-mi doresc, dar nu tine niciodata. Credeti ca ma mint singura si ar trebui sa mi iau inima in dinti si sa plec?

9 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Atata timp cat nu ai precizat mai exact ce-ti face, cu ce te minte, cu ce te face pe la spate-nu stiu ce sfat practic sa-ti dau. Desi, e un pic cam evident ca incearca sa te manipuleze cu ce ti-a spus, si ca, de asemenea, reuseste pentru ca tu ii ierti mereu orice. Vorba ta, iti spui singura ca nu e atat de grav. Cum tii inveti, asa ii ai, daca tu l-ai invatat cu iertatul, el practic se gandeste ca poate sa faca ce vrea, fraiera il iarta. Been there, done that.
Cred ca da, daca iti mai doresti relatia asta ar trebui sa pui piciorul in prag in asa fel incat el sa vada ca tu nu o sa-i ierti mereu orice, si cu parere de rau te anunt ca asta nu o sa reusesti pana nu pleci. Acum, eu nu pot sa-ti spun cu siguranta daca el vine la tine inapoi, pentru ca eu nu stiu ce simte el, daca vine, ar trebui sa te tii pe pozitii si sa impui mereu ce vrei, nu te impaci cu una cu doua!
Sau la fel de bine ai putea sa-l lasi definitiv, oricum, ori iti trece tie, ori lui, ori o sa fie bine. Barbati mai sunt pe lume. Succes!

| WaterDrop a răspuns:

"mi-a zis ca i-ar fi placut sa am experienta ca sa realizez ce baiat am langa mine"... Buna asta! In secunda doi ii uram o viata frumoasa si nu-l mai bagam in seama vreodata.Nu stiu cum ai rezistat tu.Invata sa te respecti mai mult si sa eviti specimenele de genul asta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

O relatie toxica nu este niciodata buna. Te desparti de el, suferi pe moment, dar cu trecerea mai multor luni, ani, iti vei da seama ca, de fapt, ai facut alegerea cea buna de a te desparti de el. Crede-ma.

| AdelaElena88 a răspuns:

La modul cum ți a zis atunci : ca voia sa ai experienta ca sa îti dai seama ce fel de băiat e, e clar ca te-a manipulat! Dacă înainte îți greșea uneori, acum fii sigura ca lucrurile se vor înrăutăți pentru ca băiatul și a atins scopul...Te înțeleg ca îți este greu, însă dacă momentele în care ești nefericita sunt mai numeroase decât cele în care ești fericita, iar el lasă de dorit la capitolul respect, părerea mea este sa te gândești bine și sa iei o hotărâre cat mai rapid: ori te impui, ori pleci. Orice vei face, îți doresc multa sănătate și putere.Nu lua în seama ca zice vocea ...Bag de seama ca are o frustrare.

| Brigi1998 a răspuns:

Dacă nu te mai face fericită, nu.și mai are sens o relație.
Eu aș zice să luați o pauză, și dacă nu.și schimbă comportamentul ar fi mai okay să vă despărțiți.

| floriana132000 explică (pentru Brigi1998):

Am luat pauze. Ma face pe o parte, dar pe alta nu...

| Brigi1998 a răspuns:

Ce sunt eu mă? ai auzit și tu un cuvânt nou și te crezi mare deștept.
Eu nu am habar? bine că tu ai la ce.i 15-16 ani ai tăi.
Fata a cerut un sfat, pentru că altfel nu posta întrebarea.
Nu știu pentru ce naiba te.ai băgat tu în seamă, pentru că pe nimeni nu interesează prostia ta.
Vezi.ți de viața ta, că dacă erai om normal nu scria.i așa ceva.

| vocea a răspuns (pentru Brigi1998):

Am 21 de ani pentru cultura ta, ai vorbit cand trebuia sa taci.
Parerea ta este nula, inutila, fara nici o valoare, daca tun ai dus o viata de pordel atunci nu da lectii la altele, poate aceasta fata pierduta, fara creier si fara spernata, poate ar avea o sansa daca nu ai fi tu ca explicatiile tale.
Iesi un pic pe centru ca acolo merg teoriile tale si se aplica.
Societatea nu poate primi lectii de la femei care isi vand trupul, asa ca demnitatea nu i -mi permite sa vorbesc cu femei ca tine.
Esti nascuta in 98, iar virgina nu mai esti din 2012, asa ca lasa vrajeala, copila fara minte, ca daca te iau la cultura generala pici, nu stii nci taril de pe harta, nu stii, cate planete are galaxia noastra, habar nu ai esti bota si dai lectii doar ca stii sa faci sex, penibila.

| Brigi1998 a răspuns (pentru vocea):

Auzi,era doar o părere,nu vorbi tu despre viața mea,pentru că nici eu nu mă iau de viața ta.
Țin să te informez că nu am avut o viață "podel",mi.aş fii dorit așa ceva.
Știi ce nu înțeleg? cum naiba poți să vorbești așa cu o persoană pe care nu o cunoști,nu știi nimic despre mine,dar știi să jignești,că de altceva nu ești în stare.
Și îți mai spun ceva,dacă tu ai o problemă cu femeile,du.te naiba la un psiholog, pentru că o persoană ca tine nu merită să aibă o femeie lângă el.
Ești un nesimțit notoriu, sper să nu ajungă nici o femeie în "mâinile" tale, pentru că v.a înnebuni.
Țin să te anunț că sunt virgină, la 19 ani,și mă mândresc, cu asta.
Îți dau un sfat, tu faci oricum, cum vrei, pentru mult oricum nu te duce capul.
Învață să te comporți, că ce.i 7 ani de acasă se pare că nu îi ai.
Măcar eu față de tine am puțin respect și îți doresc succes în viață, și să îți schimbi concepția despre femei, pentru că dacă o femeie este cur*ă, nu înseamnă că sunt toate.