| Robert_Beghean_1993 a întrebat:

Am o relatie de 5 ani, în care de 4 stam impreuna.
Am lucrat împreună mult timp (afacere de familie),am exagerat cu munca foarte mult nu mai aveam timp de noi, nu mai comunicăm mult, eram foarte rece cu ea numai munca si mai sireproșa că nu e bine aia, nu e bine aia etc, va povestesc mai pe scurt.Am decis să nu mai lucram cu familia mea(aveam o firma), ne-am despărțit am preluat cu fratele meu jumate din firma, iar pe ea am decis să lucreze momentan in alta parte sa nu mai fim toată ziua împreună ca simțeam că nu e mai bine relatiei...eu ma gândeam la un cu tot cu ea chiar am luat si inelul sa o cer.
Trebuia să mergem în Lefkada in iunie in vacanta plătită jumate, acolo voiam sa o cer dar n-a vrut să vină, sa renunte la job ca nu-i da libere asa repede de cand numai ce s-a angajat.
A decis să nu mergem sa-si păstreze jobul ca-i plăcea colectivul si etc..Am fost nervos si n-am mai cerut-o.
Dupa o vreme, acum 4 zile, vine de la lucru imi spune ca vrea sa luam o pauză.Am zis de ce, cum ca o iubesc mult etc de ce vrea asta.
Mi-a spus că nu mai simte ce a simțit pentru mine si vrea sa plece un timp sa se linisteasca. Evident ca n-am lasat-o, apoi a 2 zi aflu ca vb cu un fost coleg de la lucru mai bogat.
Am aflat că doar vorbea, isi împărtășeau sentimentele etc.dar nu prea cred.Pana acum n-as crede că a ajuns în patul lui ca observam asta.Mi-a zis ca e milă de mine ca o sa sufăr mult,mi-a căzut cerul in cap cand mi-a zis ca ii este milă.
Acuma am ramas împreună,dar simt ca e forțat,nu ma lasa sa intru in tel ei etc, e rece, nu mai e ce a fost.
Ce sa fac,sa o las sa plece sau sa plec eu cateva zile, sa n-o sun deloc, sa nu iau legatura cu ea de loc.
Mai exista vreo sansa de împăcare, sa lupt pentru ea, are rost? O iubesc si tin enorm la ea chiar vreau si copii cu ea...

I-am arătat inelul cand a vrut să plece, a izbucnit în plâns și a zis că de ce acum ca de ce nu am facut asta demult si i-am explicat de ce n-am putut si de ce am fost asa rece cu ea...
Dar cum am spus mai sus, nu vrea sa renunte la job sa o luam de la inceput, tel. sa ma uit in el nu mi-l da.Simt ca imi ascunde ceva.
Ce pot sa fac, ce ma îndrumați?
O ata ce se rupe si o innozi la loc, nu mai e ca noua.
Dar nu vreau sa cred asta in momentul de față.
Multumesc, astept sfaturi cat mai multe

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

E normal ce vrea. Nu inteleg oricum de unde chestia cu "sa asculte de mine". Esti tac-su? Plus de asta, si ei ii e greu sa se rupa de tine iar tu joci cartea asta destul de insistent. Rupe-te de ea. Da-I libertatea si indepententa pe care ti-o cere si las-o pe ea sa vada incotro. Si daca nu o sa o mai vrei, asta e, asta e riscul pe care si-l asuma.

Răspuns Apreciat de Editori
| Uvox a răspuns:

"am exagerat cu munca foarte mult nu mai aveam timp de noi, nu mai comunicăm mult, eram foarte rece cu ea numa munca acad si ai mai si reproșa că nu e bine aia nu e bine aia etc"
Din ce spui inteleg ca relatia nu mai merge. Daca nu ati facut ce trebuia, cand trebuia, acum poate fi deja tarziu. Iar daca nu înțelegeți unde ati gresit niciodată nu va fi bine.
Comunicarea, respectul, încrederea, stau si ele la baza unei relații sănătoase, nu numai iubirea.
Cred ca daca ati avut ceva, ati pierdut pe drum si mai cred ca asa, nu veti putea funcționa ca si cuplu.
Nu exista relații ideale, daca nu ai timp iti faci! Daca nu ai chef, iti faci! Daca tu ai asteptari de la cel de lângă tine, sa ma crezi ca SI el are.
O relatie este ca un contract intre 2 parti fiecare cu drepturi si obligatii. Ca sa functioneze, ambele părți trebuie sa depuna efort si sa faca concesii.
Sau o analogie mai bună, este precum un depozit bancar comun. Ati tot scos fiecare dar ati uitat sa mai si depuneti iar acum contul e gol.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, relatia asta este pe duca, ceva in inima ei s-a petrecut si nu mai are sentimente pentru tine, odata ce ti-a cerut o pauza.
In al doilea rand, nu ai de ales decat sa o crezi si sa accepti conditiile.
In al trelea rand, nu ai voie sa te uiti in telefonul ei, ca nu este copil mic si nici nu-i esti stapan sa-i impui asa ceva.
Eu nu-i permit nici acum sotului sa-mi verifice telefonul sau emailul, dupa treizeci si ceva de ani de casnicie, dapai tu, care-i esti doar prieten. Invata sa-i respecti intimitatea si sa accepti realitatea.
Ti-a luat 5 ani sa te decizi sa o ceri in casatorie si ai renuntat cand te-ai enervat? Doar atat tine iubirea ta, pana la prima criza de nervi? Serios?
Daca atata vreme nu ti-a pasat, de ce-ti pasa acum?
Nu cred ca mai este ceva de fixat in relatia voastra, odata ce fata a pierdut deja increderea in tine, punandu-i capac insistentele sa-i vezi telefonul, convingandu-o ca nu ai pic de incredere in ea.
In orice caz, nu-ti este nevasta si nu-ti este datoare cu nimic, sunteti 2 adulti care au trait impreuna dar au hotarat sa opreasca relatia.
Sincer, nu vad sa poti lua de la inceput o relatie care nu mai are vreun sens, pentru care inimile nu mai bat la fel, cel putin una s-a stins... ceva a murit la interiorul ei, ceva a indepartat-o de tine, ceva ce tu nu spui aici, dar sigur ai facut-o si ai determinat-o sa se indeparteze de tine.
Sfatul meu este sa-i dai drumul, ca fiecare sa-si gaseasca fericirea in alta parte!

| Freya1 a răspuns:

E bine ca ai recunoscut ca ai gresit. Daca iti facei la timp timp pentru ea poate nu se mai ajungea aici, dar tu ai exclus-o din activitatile tale, din preajma ta si ea si-a cautat locul in alta parte.
Cand incepi sa nu mai comunici sau sa iti neglijezi partenerul este foarte posibil sa isi caute in alta parte atentie.
Acuma nu stiu daca mai ai ce sa faci ca e clar ca sta cumva din obisnuinta si mila.Mai bine ati lua o pauza iar daca ea chiar mai tine la tine se va intoarce sau te va cauta.

| SkyPilot a răspuns:

Parerea mea este sa o lasi sa se duca de tot. In locul tau eu i-as spune ca daca vrea poate sa plece, dar odata plecata nu se mai intoarce.
Nu conteaza prea mult daca a ajuns in patul aluia sau nu, si tu nu ai de unde sa stii, nu aveai cum sa observi. Se spune ca femeia te inseala si cu tine de mana. Ceea ce conteaza este ca a inceput sa vorbeasca cu altcineva pe la spatele tau. Vorbesti despre sentimente cu persoana cu care esti intr-o relatie, nu cu colegii de munca. Daca nu avea nimic de ascuns iti arata imediat telefonul. Este clar ca acolo este ceva ce tu absolut nu trebuie sa vezi. Daca ar fi fost loc de intors ti l-ar fi aratat atunci, pana sa poata sterge ceva. Daca ramai cu ea, va ramane tot timpul un semn de intrebare in relatia voastra. Ata de care vorbesti e deja rupta. Iar in Iunie, cand te-a refuzat, deja stia ce are de gand.
Tu ar trebui ca din situatia asta sa intelegi cu ce ai gresit fata de ea si sa nu mai repeti greseala in relatia urmatoare.

| sofisis a răspuns:

Eu as lasa-o sa plece. Oricum e pe picior de plecare. Sta cu tine de mila. Garantat.

| Rux04 a răspuns:

Cum adica să intri pe telefonul ei? Orice om are nevoie de puțină libertate chiar si când este intr-o relație. Se cheamă gelozie exagerată si asta pe lângă faza cu munca a îndepărtat-o.

| Issabelle6789 a răspuns:

Imi pare rau dar eu nu lrea inteleg ce ai scris. Daca simti ca s-a saturat sau plictisit sa fie cu tine si vrea pe cineva mai bogat...atunci poti sa te pui si in cap ca nu mai ai ce sa ii faci. Poate ai fost prea rece cu ea si acum s-a indepartat mult de tine confused

| Robert_Beghean_1993 explică:

Aveti dreptate, dar totodata exista si iertare, cum spune si biblea:Si ne iarta greselile noastre precum iertam si noi gresitilor nostri!
Ce vreau sa spun, parerea mea este ca nu s-a intamplat ceca mult mai grav sa o insel sau sa umblu cu altele...nu a fost comunucare respect intelegere etc.toate astea nu se mai pot repara...nu mai putem incepe o relatie frumoasa, constient de greselile care le-am facut.

In ultimul timp, 2 -3 zile am fost mai indiferent cu ea sa nu-i arat slabiciunea ca am vazut ca nu-i place.
Am observat ca n-ar vrea sa plece sa ma lase de tot, bu stie ce sa faca o doare capu mai tot timpul, ba spune ca face depresie ba spune ca lucra mult si e obosita iar trebui o pauza.
I-am zis sa renunte la lucru sa mearga acasa la parinti ca o asteapta 1 sapt sa se relaxeze, dp i-am zis hai acas be petrecem mai mult timp impreuna, merge intr-o excursie etc.
Dar nu vrea sa renunte la job, spune ca n-are patronu oamebi ca ea e om de vaza ca are colectiv fain si ai greu sa renunte.
Aseara am fost la ziua fratelui meu, la care mai erau niste invitatie la care am fost la ei la nunta cu 3 zile in urma, povestind de nunta cum a fost si cum e sa te casatoresti, si era o vb dupa 5 ani de relatie ori va casatoriti ori va despartiti.

Ajunsem acasa ne-am pus in pat si dupa cateva intrebari daca mai ma iubeste si.a zis ca da.dar nu stie in ce masura...intrun final am ajuns sa facem dragoste, a fost bine frumos bine o simteam ca nu e in totalitate dar 90 la suta era. dinineata am dus-o la lucru cu masina.

Ala cu care vorbeste nu e bogat an gresit eu cand am scris e un copil de 19 ani, mai golanel etc fara vitor. funeaza edno.as traieste viata.dar s-a despartit de prietena lui pentru a mea. spunandu-i ca prietena mea e mai marura secat aia care are 17 anilaughingiar andreea iubita mea 22 si eu 25..sau poate mai e si altul care nu stiu eu.

Ce vreau eu sa fac si nu stiu daca e bine.:-sa-mi fac frunos bagaju si sa plec cateva zile 1 sapt la fratele meu, gen sa vad cu e sa fie singura...ca spunea ca nu stie cum e sa nu fim unu langa celalalt in fiecare zi.

Eu cred si simt ca totul a inceput, cam de 1 luna mai accetuata problema de cand vb cu altul.
Problema e daca nu vb cu altul nu se ajunge aici sa vrea o pauza, daca ma iubea nu facea asta, daca ma iubea ma lua frumos de mana sa imi dadea un mesaj gen:vreau sa vb ceva urgent la un suc sau la o cina in oras si acolo imi spunea tot ce se intampla ce o doare sa facem relatia sa mearga, asa trebuia sa procedeze ea dar nu stiu de ce nu a facut asta.
Cand ai mai arunc cate o perla sau ...gen ea pozele astea, macar sa le ai xa amintire, reactioneaza contra ce amintire cum sa spui asta vrei sa ne des de tot.
Dar totodata e si frica de mine pentru ca stie cas o persoana rasbunatoare, si zice ca acum imi fac planu ce sa-i fac.

Pe scurt nu vreau sa las 5 ani asa sa se duca usor, pentru ca vreau copii cu ea si asta am spus tot.
Plus ca toate neamurile se asteaptam sa facem nunta.

Multumesc tuturor pentru acordare atentiei

| anonim_4396 a răspuns (pentru Robert_Beghean_1993):

Ce bun, Iart o ca ea te inseala, nu ea sa-si ceara iertare pentru asta. Nu e de mirare ca se poarta cum se poarta cu tine, casatorestete cu ea si o sa iti numeri zilele

| sofisis a răspuns (pentru Robert_Beghean_1993):

Degeaba vrei tu copii cu ea. Tu chiar nu intelegi ca ea e la o intersectie a vietii ei? Corect e sa o lasi libera sa isi faca alegerea. Nu sa o santajezi emotional sa stea langa tine daca gandul ii e la altul. Inteleg ca ti-e greu dar asa vrei tu sa fie? Sa stea cu tine "de dragul" tau? Normal ar fi sa stea cu tine pentru ca asta isi doreste cu adevarat. Nu ca ii e mila ca suferi tu. Face dragoste cu tine absenta. E indecisa. E mereu cu sters. Tu chiar nu vezi ca sta doar ca sa nu suferi tu? Si victimele violurilor pot avea orgasm si simti placer fizica in timpul violului. Stiu ca e o comparative exagerata dar din ce a zis tu "intr-un final am ajuns sa facem dragoste, a fost bine frumos bine o simteam ca nu e in totalitate dar 90 la suta era." - asta e clar doar partea fizica din ea care a raspuns partii fizice din tine. Nu prea inseamna nimic. Da-I pace, da-I libertate si las-o sa vezi incotro o ia. Daca te iubeste, va veni inapoi la tine. Daca nu, macar nu legi de tine o persoana care va ajunge sa te insele si sa te urasca.

| Robert_Beghean_1993 explică (pentru sofisis):

Bun sa zicem ca o las inpace.dar dupa daca se intoarce eq.si nu mai vreau eu sau sa ma acuze ca n-am luptat pentru ea.

| Robert_Beghean_1993 explică (pentru sofisis):

Si din ce am mai vb cu ea..imi spusese ca nu mai vrea sa asculte de mine gen sa fie cum a fost vrea sa faca si ea ceva in viata vrea sa fie independenta.nu mai vrea sa asculte de nimeni. vrea sasi acorde numai ei atentie sa se puma ea pe primul loc, ca zicea ca a ajums la concluzia ca nimeni nu-i plange de mila numa ea dsca ar fi ceva a ajuns intr-o stare critica cand ea nu stie ce vrea.ma conport de 2 zile cu indiferenta si ea ma cauta acuma.plus de fats cu mine am observat ca nu vb cu ala msi deloc.si tine tel la vedere.dar n-am indraznit sa il iau.

| sofisis a răspuns (pentru Robert_Beghean_1993):

Aoleo, baba cu drobul de sare. Atunci tine-te scai de ea daca asta vrei.

| Robert_Beghean_1993 explică:

Si nu am ceruto pana acua, din cauza parintilor meu, avea probleme eram stresat frustrat nu ma intelegem cu ei de loc chit ca lucram impreuna.dar de candnu mai lucram cu ai mei.am.inceput sa-mi fac planu de casatorie si sa ma dedic mai mult ei...de vreo 2 luni