| anonim_4396 a întrebat:

Am o relație de un de zile cu un băiat. Nu suntem din același oraș. Eu stau la 40 de km de el și sunt zile în care ne vedeam și odată pe lună. Dar pe Facebook și la telefon vorbeam și vorbim zilnic. Dar acum s-a decis să meargă pe o luna în Anglia și dacă va primi contractul va sta cel mult 6 luni. El spune că are încredere în mine și eu am în el și nu e vorba de înșelat că dacă era sa ma însele, ma putea înșela și aici sau viceversa. Oricum el zice că este un test și că va rezista. Cum ziceam noi de la începutu relației nu am fost zilnic. Sora mea de exemplu are o relație de 4 ani cu un băiat din alt oraș și se vad odată de două pe an depinde. Eu zic că dacă au încredere unul în celalalt va funcționa.
Oricum revenind, prietenul meu mi-a spus dacă vou merge și eu dar din păcate părinții mei nu mă lasă. Îmi zice că îmi e destul de bine aici, am un loc de munca de 7 ani (am 26 de ani). Nu știu ce să zic. Nu as vrea să mă despart de el doar din cauza asta dar întrebarea mea este că voi a-ți trecut prin așa ceva? Merită?

32 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La 26 de ani îți zice maică-ta ce să faci? du-te și tu cu el, oricum câștigi mai mult decât în țara asta și așa probați și un stat împreună

| ania a răspuns:

Dacà vă iubiți căsătoriți.vă şi mergeţi împreumă.

| RAY a răspuns:

Sa raspund din experiente mele personale sau rational?
totul se determina prin probabilitati, daca doua persoane nu se vad real si nu au o relatie reala este probabilitatea mai mare de despartire, pentru ca intervin mai multe variabile, de exemplu tu poate cunosti un baiat in real life si il placi sau el, esti un om cu nevoi care nu se satisfac prin mesaje, desi probabilitatea e mica ca o sa tina relatia, probabilitatea creste daca vorbim de doua pers virgine care comunica real dar fac sex dupa 6 luni sau un an, dar la voi e virtual, plus ca nu stiu activitatea voastra sexuala anterioara, fiecare variabiala conteaza si mediul desigur, personalitatea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cum am zis noi suntem împreună de un an de zile și erau lunii în care ne vedeam odată sau de două ori pe lună. Și cu partea sexuală, nu o avem zilnic ca niște animale. Nu o facem des dar nici rar. Cât e necesar. Nu suntem fanii la cât mai mult sex.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Acele probleme te remenseaza incat sa il astepti probabil, e viata ta, tu decizi ce sa faci

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu am postat pe acest site pentru a primi sfaturi, nu să fiu judecată. Nu am lovit pe nimeni în cap. Pur și simplu am cerut sfaturi. Și nu mă controlează părinții sau mai știu eu ce. El zice că vom reuși să trecem peste tot. În plus erau zile în care ne vedeam odată sau de două ori pe lună. Și în rest vorbeam la telefon sau pe Facebook. Eu am cerut un sfat. Dacă sunt persoane care au fost în această situație.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca ai gresit persoana

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dacă am greșit persoana, nu trebuia să mi răspunzi. Sunt unele persoane care efectiv le place să se bage în seamă.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce atat de suparata? ce tea suparat?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu m-a supărat nimeni și nu sunt supărată dar pus și simplu am cerut sfaturi. Pentru că acest site pentru acest lucru este.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu asa am observat ca esti suparata,iti repet faci ce vrei, e viata ta, cat despre sfaturi fiecare gandeste diferit, accepti si heateul si ala te ajuta in viata, daca ai parte de argumente constructive bazate pe ratiune nu pe jigniri

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca te reclam la Protectia animalelor. Animalele fac sex mai rar decat oamenii: femelele au cicluri de calduri. Pana aici am glumit.
Daca va vedeti odata sau de doua ori pe luna, cum nu o faceti rar? Stii cate-i ritmul unei vieti sexuale normale? Care este si in functie varsta.

| Violleta2022 a răspuns:

La 26 de ani, parintii nu mai au nici un drept elgal asupra ta, asdar, chestia cu lasatul este doar in capusorul tau, ca de fapt, poti pleca chiar azi, din casa lor, fara sa le ceri lor voie.
Esti destul de mare sa-ti faci singura viata ta, sa te muti singura sau cu iubitul si sa-ti faci un viitor.
Deci " nu ma lasa parintii" este doar o scuza de copil mic!
Daca va iubiti si vrei sa fi cu el, pleaca ori spune-i ca vrei sa pleci maritata si se rezolva casatoria in jumatate de ora, la orice Stare Civila, doar sa va prezentati in persoana, cu buletinele si certificatele de nastere in mana. Intr-o saptamana va ies actele si sunteti casatoriti.

| mihai69 a răspuns:

Eu aș pune problema puțin altfel - spui că el are doar un contract temporar, după care va reveni aici, corect?
Atunci, sincer, ce rost are să mergi și tu acolo? (în afara unui eventual scop turistic) Mai ales dacă spui că aici unde ești acum ai un job stabil (și probabil bun).
Zic și eu... dar tot tu ar trebui să știi mai bine; cum au zis și ceilalți - ai 26 de ani, ce naiba?!? Nu poți lua singură o decizie?!?

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

A zis că va merge pe o lună și dacă va primi contractul va sta cel mult 6 luni. Eu lucrez ca o operator de 7 ani. Îmi place ceea ce fac, lucrez de luni până vineri de la 07:00-15:00. Probabil voi merge doar în vacanță. Și nu înțeleg dacă am 26 de ani de ce toată lumea e așa de revoltată. Eu am avut probleme de când m-am născut. Era să mor la naștere, după 2 ani era să mă înec. Și după 16 ani am fost operată chiar și anul trecut. Nu mi-e ușor să plec din țară. Și da, părinții mei sunt alături de mine. Pentru că până la urmă ei vor fii mereu. Nu le este ușor știind că eu voi fii dincolo. Am probleme de sănătate și leșin foarte des. Și probabil multă lume mă judecă de faptul că am 26 de ani și încă nu iau decizi. Iau dar unele decizii trebuie să le iau împreună cu ei. Pentru că ei au fost alături de mine.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

„unele decizii trebuie să le iau împreună cu ei"
----
OK; atunci pe asta de ce ai ales s-o iei cerând sfatul unor necunoscuți?!? nu de alta, dar noi nu avem de unde să cunoaștem toate detaliile care contează cu adevărat în luarea unei astfel de decizii.
Și tocmai din acest motiv te sfătuim cu toții să decizi singură (sau alături de cei apropiați), nu în funcție de ce ți se spune aici.

| Catrice a răspuns:

Aștepți și tu sa vezi cum stau treburile cu el pe acolo și după acea luna dacă totul merge bine, pleci și tu.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

M-am enervat pur și simplu pentru că am cerut un sfat, nu am dat în cap la nimeni.
O să încercăm așa și un pic ne va fi greu dar dacă ne iubim cum zice, vom reuși. De plecat eu nu pot pleca pentru că am ceva probleme de sănătate și nu pot merge. Dar vom reuși dacă ne iubim. El e convins că va fi bine. Noi de la începutul relației ne vedeam mai rar și m-am obișnuit.

| SG1995 a răspuns:

Ai 26 de ani și încă te cotrolează maică-ta!?‍♂️?‍♂️?‍♂️
Fata mea dacă crezi ca tipul e ok nu fii proastă, du-te cu el.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Nu e vorba că mă controlează părinții. E vorba de faptul că eu am și ceva probleme de sănătate și nu le va fi ușor știind că eu sunt la atâția kilometri. Am cerut un sfat, nu am dat în cap la nimeni.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, deja știu cum e, dacă ai probleme de sănătate ai tai îți vor sari tot timpul în gât cât e nevoie sau nu. Acum poți să îl lași pe tip, relația voastră va tine o perioada, dar nu mult.
Iar probabil data viitoare la fel va fi iar ai tai se vor băga.
Vrei sfatul meu:
Ai 26 fe ani, ești femeie în toate firea, asumate nu decide în ce vrea mama sau tata, i-ați tu propriile decizi.
Îl iubești? El te iubește?
Consideri că merge la sigur acolo? Dacă răspunsul el da la toate întrebările astea, întreabă-te, vrei sau nu să mergi cu el?
Ai 26 de ani, indiferent de probleme e important să tw afirmi, să iei decizi și să îți trăiești viața, cu bune, cu rele, e unica.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Va ține cât va ține că și dacă ar fi fost aici tot la fel ar fi. Pentru că am mai zis și voi zice din nou, nu ne vedeam des. Cum am spus sora mea are o relație de 4 ani cu un băiat care nu e din același oraș. Nu îi este ușor dar se iubesc. Și el dacă consideră acest lucru, eu nu pot face mai mult. În plus nu se termină mama băieților vorba vecinei mele. Dacă e să reziste, rezistă. Alții au fost în armată și au rezistat până la final. În plus acum sunt și rețelele de socializare și e mult mai ușor. Deci chiar nu am greșit cu nimic că am întrebat. Nu am dat în cap la nimeni. Am întrebat doar de faptul dacă cineva a fost în această situație. Pot să am 26, 28 chiar și 30, sunt unele decizii pe care nu le pot lua după capul meu.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

A zis că va merge pe o luna dar dacă va primi contractul va sta mai mult. Nici el nu are de unde să știe acest lucru. Și a zis că el e sigur că va rezista relația noastră pentru că mă iubește foarte mult.
Voi vedea eu cum se va purta în aceste lunii cu mine. Și sincer nu sunt atât de sigură dacă as vrea să merg și eu. Pentru că nu vreau să dau cu piciorul la ceea ce am construit eu. Am totuși o viață aici. Mi-a fost greu să mă adaptez și aici. Eu de la 19 ani nu mai locuiesc cu părinții, de când am terminat liceul lucrez. Nu mi-a fost ușor să ajung unde sunt acum. Am muncit destul de mult încât pot să spun că mă descurc singură dar cum am zis, unele decizii nu le iau după capul meu. Pot avea și 30 de ani, dar părinții mei vor fii mereu primi pe care îi voi întreba. Asta e, nu toată lumea e la fel. Și pot spune că m-au crescut mult mai bine decât copiii din ziua de azi.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, dar trebuie să înțelegi doar o chestie:
La 26 ani ar trebui și trebuie să ai o anumită independență, e o diferența între a cere sfatul părinților și a cere permisiunea lor. De aici reacția ta, zic din nou, situația ta mi-e familiară, dintre 3 copii ai familiei eu eram cel cu probleme de sănătate.
De la 2 pana la 11 ani tot prin spirale, am avut și doua operații, cea mai recenta de hidrocefalie, deci știu cum e, dar una e să te sfătuiască și alta e să te țină sub papuc.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Nu mă țin sub papuc, mereu m-au lăsat să fac ce vreau atâta timp cât am fost bine. Au încredere în mine. Și revenind la subiect, voi vedea dacă va merita sau nu așteptarea. Doar că nu am fost niciodată în această situație. Dar voi vedea ce va fi. Sunt tânără și dacă e să ne despărțim, ne vom despărți. Las cum a zis el și vom vedea. El nu a fost niciodată plecat din țară și poate nu se va acomoda. Oricum, mulțumesc pentru răspuns. happy

| Crackman a răspuns:

Fiind in considerare ca esti batrana (glumesc dar nu totodata)
Este bine sa te gandesti cu adevarat daca merita aceasta relatie.
Cat de devotata esti lui si el tie, ce vrei sa faci mai departe.
Nu te judec dar stilul asta de persoane care se complac intr o traire din astea lunara cu o alta persoana nu este de obicei la o maturitste necesara sa faca niste alegeri.
Pare rau sa aud ca ai probleme de sanatate dar parintii tai au avut grija de tine cu un risc la fel cum tu pleci dupa tipul tau daca te hotarasti cu un risc.
O sa le fie greu primul an, dupa danseaza ca nu te mai vad ( gluma).

| anonim_4396 explică (pentru Crackman):

Eu știu ce vrei să zici dar încerc să mă gândesc dacă chiar merită această relație cu adevărat. Nu vreau să mă risc și după să mi pară rău. Voi vedea pe parcurs ce va fi. Mulțumesc unora persoane pentru că nu m-au criticat de faptul că am 26 de ani. Cum am zis pot avea 30 de ani și tot voi da explicații părinților! Pentru că ei merită mult mai mult. Ei au fost alături de mine în toate momentele.

| Crackman a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, dar din pacate nu poti sa iti dai seama ca este bine sau rau, decat si doar ( daca stai cat mai mult cu persoana respectiva si implicit chisr sa te muti cu ea)
Am 24, dar asta nu conteaza. Trebuie sa risti un pic pentru a descoperii din timp ce este bine si nu la o persoana.
Acum din punctul meu de vedere este cam complicat sa pierzi timp dupa o persoana mult timp ( stiu cum este ca sunt marinsr plecat multe luni)
Important era daca chiar aveai o discutie de genu : nok ce suntem? Etc de aici stii si tu ce vreau sa zic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o relație de un an de zile *
Scuze, am autocorectarea și nu pune toate happy.

| artemidak a răspuns:

Dacă merita du te și ia ți un loc de munca!
și fa ți dracului o viața ca ai 30 de ani acusa!

| anonim_4396 explică (pentru artemidak):

Eu am un loc de muncă. Și ce dacă fac 30 de ani aproape? Scrie undeva că trebuie sa ma căsătoresc sau ce? Toți sunteți buni la criticat dar fiecare își trăiește viața cum vrea.

| artemidak a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ceva de căsătorit?)))
nu bai nu
da trăiești sub papucu lu maica ta