| DeeaEle007 a întrebat:

Buna, am si eu nevoie de ajutor, joi pe data de 13.06 am fost la ginecolog si aveam un folicul in jur de 17 mm si un endometru in jur de 6, mi-a recomandat sa iau cateva teste de ovulatie si sa fac. Am facut dimineata 14-15-16 testele, acum am citit pe net ca nu se fac dimineata, eu pe toate le-am facut in jur de ora 8 dimineata, este ok? Iar cea de a doua intrebare toate 3 apar pozitive, adica prima testare pe data de 14 a iesit prima linie mai stearsa, l-am considerat negativ, pe data de 15 ambele au iesit de aceeasi culoare mai stearsa, iar data de 16 ambele sunt un rosu mai aprins, pana la urma cum e? In zilele astea 15-16 eu ovulez? Sau maine vor iesi tot ambele la fel si se pune 16-17? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonul luteinizant (LH) incepe sa fie secretata/produsa de catre glanda hipofiza cu cca. 4-5 zile inainte de data efectiva a ovulatiei fiinda hormonul LH este necesar pentru desfasurarea ultimelor faze de crestere/dezvoltare a foliculului si maturizarea ovulului, pentru ca ovulatia sa se poata produce. Testerele de ovulatie si fertilitate se efectueaza zilnic in toate cele 5-6 zile care sunt presupuse ca pot sa apartina de perioada fertila a ciclului menstrual cu scopul de a stabili care este prima dar si ultima zi a perioadei fertile. In toate cele 5-6 zile care apartin de
perioada fertila testerul va indica rezultatul pozitiv, fiindca in saliva, sange si urina exista hormonul luteinizant. Ziua in care s-a produs efectiv ovulatia ca este azi 16 sau va fi maine 17 Iunie o vei putea stabili numai in momentul in care testerul efectuat in data de 18 Iunie va indica rezultatul negativ. A doua zi dupa producerea ovulatia, valoarea cantitativa a hormonului LH scade drastic si din acest motiv testerul folosit nu se pozitiveaza, ceea ce indica disparitia posibilitatii de a mai putea procrea in acest ciclu menstrual. Multa sanatate!