| teiubesc_5807 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi de la persoane obiective.Chiar am nevoie de ajutor.Si tin sa mentionez de la inceput ca nu e ca ceilalti tigani.Il cunosc de cand ma stiu si traieste printre romani.
Deci..eu si iubitul meu am fost impreuna 6 luni.Parintii mei nu stiau de relatie pentru ca nu erau de acord cu el ( este de etnie roma). Problema e ca prin octombrie, anul trecut, am cazut intr-o depresie pentru ca le ascundeam parintilor si am luat cateva(mai multe cutii) pastile.Din fericire/nefericire(inca nu stiu), nu am patit nimic.Dar am decis sa le spun totul parintilor.Atunci au mai aflat de la mine si ca el se ocupa cu droguri.Eu stiam asta inca de la inceputul relatiei. Aveam atunci vreo 5 luni.Prin noiembrie, a trebuit sa plece in Italia pentru ca tatal meu a cam incercat sa puna prieteni din politie sa il cerceteze(el iesise din toata chestia prin septembrie, convins de mine), dar a zis ca e mai bine sa plece.Ne-am despartit.Mentionez ca ai mei credeau ca ne-am despartit de la incident.El a plecat, dar inainte s-a culcat cu una, de vreo 50 de ani si prin aprilie, cand a venit in tara, se culca cu ea.Cat a fost plecat in Italia, cat si dupa ce s-a intors nu prea vorbea cu mine, imi zicea sa nu il mai caut, ca e mai bine pentru mine sa fim despartiti.Prin iunie a avut niste probleme si a intrat in spital.Am fost la el in vizita, mi-a explicat ca nu mai are nici o treaba cu aia, dar ca nu ne putem impaca pentru ca mi-ar face rau si urma sa plece iar oricand.In iulie, eu am plecat in alt oras cu un proiect, un fel de tabara si am reusit sa mai uit de el.Cand m-am intors, la inceputul lui august, l-am vazut la tara(e de la mine de la tara, cam la 12 km de oras, de unde stau) si mi-a dat mesaj, prin care mi-a cerut iertare pentru tot(ceea ce nu mai facuse pana in acel moment), ca ma iubeste si tot ce a facut a fost doar ca sa nu sufar.Am facut pe indiferenta, el ma tot cauta.Ne-am intalnit si am hotarat sa ne impacam prin august.
Avem 2 luni de cand ne-am impacat si stiu ca ma iubeste, simt asta.Doar ca mi-a repetat de multe ori ca nu mai prea poate arata cuiva ca o iubeste, a suferit inainte.Eu inteleg, dar am nevoie sa si vad, nu doar sa simt si sa aud.Eu am 18 ani, el 21.Pt ca eu nu vreau sex, i-am spus ca se poate duce la c...e, dar a hotarat ca mai bine face... si ma asteapta pe mine cat e nevoie(chiar 2-3 ani).Eu am incredere in el, stiu ca nu vrea sex de la mine.Eu a trebuit sa incep cu atingerile pentru ca inainte nu il lasam si acum ii era frica sa nu ma supere. Uneori si cand ii zic eu ca poate sa imi tina mana pe fund, el refuza, zicand ca poate ma simt eu incomod.Adica chiar nu sta cu mine pentru sex.Dar nu stiu cum sa il fac sa vad mai mult interes.El de 2 saptamani se duce cu taica'su si il ajuta in constructii, iar timp liber nu prea are decat seara, iar eu atunci nu pot vorbi, ca sunt ai mei acasa.Si cand il mai sun uneori cand vin de la scoala, nu poate vorbi.Iar daca eu nu-l sun, parca nici el nu o face.Cand nu e ocupat,vorbim cu orele, ma cauta, dar.Eu stiu ca sunt enervanta, stresant, pun 10000 de intrebari, dar cand l-am intrebat de ce mai e cu mine a zis ca daca nu as fi asa, nu as mai avea farmec, ca ma iubeste si asa.Si de parca nu era totul rau, i s-a oferit ocazia sa plece din tara 1 luna jum-2 luni si mi-a cerut parerea.Eu i-am zis sa accepte, dar nu vreau sa plece.Mi-e frica sa nu se intample iar ca inainte(atunci a plecat fara sa ma anunte, dupa 1 sapt s-a intors si mi-a zis si apoi a plecat de tot.Am inteles oarecum ca nu mi-a zis pentru ca l-as fi oprit,iar el nu imi putea rezista). Deja acum mi-a cerut parerea, dar mi-e frica sa nu il pierd.
Vreau si eu sfaturi, cum sa vad mai mult interes, ce sa fac daca pleaca? Oare ma iubeste(mai apare indoiala uneori)?
Si nu imi spuneti ca le ascund alor mei, ca stiu asta.Acum ma las in mana destinului.Multumesc!

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Problema nu este cu etnia. Problema este cu "problemele" lui si cu faptul ca nu are o meserie. Din ce povestesti, el este un om care nu are o viziune despre propria lui viata si traieste dupa cum bate vantul. Tu ai avea nevoie de un baiat pe care sa contezi, cu care sa nu ai surprize. Parerea mea ar fi sa te detasezi de el.
Nu prea ai cum sa vezi mai mult interes daca spui ca lucreaza. Poate ca familia lui are nevoie de el si atunci nu are incotro. Cand are timp liber, exista si interesul. Daca pleaca si te otarasti ca ramai cu el, il astepti. Nu-ti lasa scoala pentru nimeni! De iubit nu avem de unde sti.
Nu este o idee buna sa te lasi in mana destinului. Destinul ti-l faci tu!

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu vrei sa auzi chestia asta, insa ai tai cam au dreptate.Nu o fi el director, dar nici infractor.Adica hai sa fim seriosi, droguri, sex cu te miri ce dubioase,,, probleme'' de sanatate aparute probabil in urma actiunilor lui nevinovate.Tu chiar iti vezi viitorul alaturi de unul ca el? De ce pleaca tiganii in strainatate? Sa munceasca evident! Cunosc si eu cativa care muncesc de rup prin anglia.Muncesc sa ii faca pe aia de bani si lucruri de valoare.In concluzie, daca mai reusesti sa fi cu el bucura-te, nu o sa mai fie mult in libertate avand in vedere obiceiurile native speciei lui! Si asa o sa ajungi pe la 20 ani cu 2 copii, el la parnaie, ai tai or sa aiba grija de copii si tu o sa muncesti pe branci in loc sa te bucuri de tinerete.Cam asta e viitorul cel mai probabil si cel mai optimist. Daca in schimb parinti tai nu te ajuta...ei sa vezi comedie cand o sa stai cu masa la ceaun gatind fasole laughing Gandeste-te in viitor ce o sa fie, ce o sa ajunga avand in vedere ca nu mai e un copil si vorba aia,, lupul isi schimba blana dar naravul ba,,. Multa bafta-n viata, cum zicea melodia.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Ce pot sa te sfatuiesc este ca orice obstacole veti intalni, daca aveti dragoste adevarata si sincera veti ramane impreuna, cu sau fara voia parintilor. Insa v-as recomanda amandurora sa comunicati si parintilor ceea ce veti face, si crede-ma ca vor intelege. Asta daca cu adevarat va doresc binele! Eu va doresc intelegere happy

Răspuns utilizator avertizat
| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru TuDorEL96):

26 de ani!
Si daca as avea o fiica normal ca mi-as dori ca ei sa ii fie bine, oricum este decizia in ultima instanta a copilului daca e sa o faca sau nu. Parintele poate in cel mai fericit caz sa-l sfatuiasca pe copil. Iar daca o sa ii impuna sa faca aia si aia o sa-l indeparteze tot mai mult pana la un moment dat cand o sa-l piarda definitiv!

Răspuns utilizator avertizat
| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru TuDorEL96):

Insa treba cu drogurile nu duce la bine...