| Andrea9876578 a întrebat:

Bună! Am și eu o întrebare. Am 20 de ani și am făcut sex neprotejat cu 4 zile înainte de venirea menstruației. Nu a ejaculat în mine și nici înainte de a face sex! Sunt în a doua zi de ovulație și am observat o mică scurgere rozalie. Este posibil să fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Este prea putin probabil sa fi fost in perioada fertila in momentul in care a avut loc actul sexual, deci nu exista aceasta posibilitate.In plus, ai specificat ca ai facut sex " cu 4 zile inainte de venirea menstruatiei" de unde se deduce ca ai avut menstruatie dupa 4 zile de la acel raport ceea ce inseamna ca nu este posibil sa existe o sarcina.

In timpul ovulatiei, unele femei pot avea spotting, pete maronii sau rozalii, care de cele mai multe ori pot fi observate doar ca o secretie colorata (maro sau roz) pe hartia igienica atunci cand te stergi.Alteori pot fi insa observate si ca mici pete pe chilot.La unele femei apar recurent, la altele nici macar o data si unora li se poate intampla din cand in cand, dar nu reprezinta motiv de ingrijorare.

Multa sanatate!

| Andrea9876578 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc!

| Floridori a răspuns (pentru Andrea9876578):

Cu mare drag! Numai bine!

6 răspunsuri:
| Paul754880338 a răspuns:

Si atunci, daca nu a ejaculat, cu ce ai putea tu sa ramai insarcinata, draguta?!
Imi vine sa strig, dar stiu ca oricum nu ma aude nimeni! Lasati zvonurile si posibilele efecte ale lor si incercati o carte ca sa aflati exact cauzele si mecanismele. Pentru o sarcina, e suficient si necesar ca un spermatozoid sa intalneasca un ovul fecund. Asta direct, pe drumul cel mai scurt, nu prin contaminarea hainelor, a capacului de la toaleta sau a degetului aratator bagat in nas inainte de a atinge eclipsa de soare si apoi penisul zeului Ra. Sa ma scuze rumegatoarele pentru comparatie, dar cred ca unele dintre ele sunt mai bine informate si mai senzuale decat urmasele teoriei lui Darwin.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!

| tzionut a răspuns:

Pai daca ai avut menstruatie sigur nu esti insarcinata. data viitoare folositi prezervativul sau orice metoda anticonceptionala doriti.

| Andrea9876578 explică (pentru tzionut):

Mulțumesc pentru răspuns! Însă sunt foarte speriată pentru că încă mă dor sânii puțin. Sigur nu este nicio șansă de a fi însărcinată?