| GabrieLa_Tanasa_1998 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare : Am avut menstruatia de pe 6 mai pana pe data de 10 mai, la 3 zile dupa am avut contact neprotejat, la 8 zile dupa a aparut menstruatia din nou? ce poate fi?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai scurt ciclu menstrual care poate fi considerat NORMAL d.p.d.v. medical are o durata de MINIM 21 de zile. Fiindca in acest caz ciclul menstrual a avut o lungime de doar 15 zile adica intre data de 6 si 21 Mai, reiese ca in organismul tau activitatea hormonala a inregistrat dereglari majore si din acest motiv s-a produs un ciclu menstrual anovulatoriu. In momentul in care aparatul tau de reproducere sufera de disfunctii hormonale, in acel caz ovulatia se deregleaza sau poate disparea complet si in acest ultim caz apare anovulatia. Din nefericire, uneori poate sa treaca destul de mult timp pana se descopera problema, pentru ca in tot acest timp continua sa se produca menstruatia. Insa de obicei primul semn care anunta anovulatia va fi un ciclu foarte scurt de obicei menstruatii neregulate, atipice, anormal de slabe sau abundente, iar uneori poate sa dispara menstruatia. De asemenea fetele mai experimentate si mai atente constata ca din vagin lipseste mucusul cervical fertil. De regula principalul motiv al aparitiei unor astfel de stari este aparitia si instalarea sindromul ovarului afectat de existenta chisturilor, situatie care reprezinta un dezechilibru hormonal care inhiba functionarea ovarelor care ajung in imposibilitatea de a produce si maturiza ovule, ceea ce suprima producerea ovulatiei. In astfel de cazuri consiltatia ginecologica devine obligatorie pentru a se stabili atat cauza dereglarii hormonale cat si tratamentul adecvat de urmat. Multa sanatate!

| KevinLevin a răspuns:

Mergi la un medic de familie sau stomolog happy

| KevinLevin a răspuns:

Şi tu ar trebui să îţi faci un consult financiar la creier. Ai primit report aştept un administrator să văd ce zice despre aceasta. Dacă vrei să mai ai cont pe TPU.RO nu te mai lua în gură cu mine că ai putea să ai block sau chiar ban permanent.