| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare. Am luat zinnat 3 zile (am inteles ca acest antibiotic nu scade eficienta anticonceptionalelor) dar in aceste 3 zile nu am avut contact sexual. A patra zi am observat ca nu am luat o pastila ac si am luat 2 odata ( mentionez ca sunt in prima saptamana de la terminarea ciclului menstrual), apoi am avut contact sexual neprotejat. Urmatoarea zi am avut o scurgere rozalie. De la ce poate fi? Vreo sarcina? Sa ma grabesc cu vizita la ginecolog? Dau funda?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista o neconcordanta in expunerea ta : ''A patra zi am observat ca nu am luat opastila ac si am luat 2 odata SI ACUM CEEA CE ESTE DE NEINTELES SI ANUME cum se poate explica urmatoarea propozitie : (mentionez ca sunt in prima saptamana de la terminarea ciclului menstrual),''? Trebuie sa prezinti date certe exacte pe zile/data si anume 1. ) care a fost data/ziua in care ti-ai administrat ultima pastila (a 21-a) de pe folia terminata? 2. ) In ce zi/data ai folosit PRIMA pastila AC de pe actuala folie? 3.) in ce zi/data a fost omisa/uitata pastila AC si 4. ) in ce zi/data a fost intretinut contactul sexual si daca sperma a fosr ejaculate in vagin? In timpul administrarii pastilelor AC se pot produce sangerari slabe/spooting, a caror producer se incadreaza in normalitate. Doar daca vei raspunde si vei preciza cu zi/data exacta toate cele 4 intrebari, doar in acel caz se poate face o analiza corecta si va putea fi oferit un raspuns catusi de cat real. In acest moment niciun medic ginecolog nu are absolut nicio posibilitate de a stabili in mod cert, exact si/sau precis ceea ce exista/se petrece in uterul tau. Multa sanatate!

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

E prea devreme ca acea scurgere rozalie sa fie de la vreo sarcina scurgeri pot aparea mai tarziu dar sunt mai mult spre maro inchis la culoare.