| Giulia_6293 a întrebat:

Am si eu o intrebare care de 3 zile nu imi da pace..In seara de revelion eu si prietenul meu am facut sex(pentru mine fiind prima data)..Primele 2 minute cand m.a penetrat nu avea prezervativ, insa dupa si l.a pus. Ceea ce ma sperie pe mine este ca mi.a zis ca uneori are niste scurgeri..Si ca in acelea 2 minute este o probabilitate sa fi avut.Desi,cand s.a terminat, s.a terminat afara de tot.Scurgerile acelea ce reprezinta? Pe langa asta mai am o problema.A doua seara am facut dragoste dinnou,insa s.a rupt prezervativul, insa niciunul nu a stiut asta doar in momentul in care a iesit din mine si s.a terminat afara.Tin da mentionez ca in urmatoarea zi mi.a venit ciclu..Nu am luat nicio pastila sau anticonceptionale si sunt foarte stresata.Este vreo posibilitate sa raman insarcinata? Prietenele mi.au zis ca daca mi.a venit ciclu e imposibil..Insa eu tot nu dorm noaptea.Va rog ajutati-ma! Dau funditaa!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul descris de tine sexul s-a petrecut practic cu o zi inainte de data normala la care trebuia sa-ti inceapa menstruatia. In urma unui sex intretinut in acea zi (adica in ultimele 6-7 zile ale unui ciclu menstrual) se poatea firma fara a gresi ca formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar si in cazul in care ejacularea se produce intentionat in vagin. In cazul in care s-a pornit menstruatia, teoretic nu mai poate sa existe o eventuala sarcina. Ceea ce trebui sa stii pe viitor este faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui nou ciclu menstrual si faptul ca MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Existenta unei sarcini este IMPOSIBILA in astfel de situatii. Multa sanatate.

| Giulia_6293 explică (pentru corbulalbrosu):

@corbulalbrosu..Ciclul nu trebuia sa imi vina in ziua respectiva ci peste o saptamana.Acum faptul ca a venit mai repede nu ma sperie, pentru ca am mai patit. Sper doar sa nu fie nicio sansa de a avea o sarcina, din moment ce mi.a venit ciclu dupa cateva ore de la sex, asa ma gandesc. Oricum, multumesc mult!

12 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul menstrual nu ai cum sa fii gravida.

| MSAna a răspuns:

Nu prea cred. Daca steroizii aia mor pe drum nu ramai. Nu pot sa explic biologia. happy E foarte posibil sa nu fii.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MSAna):

1.) STEROÍD/STEROIZI ~e n. la pl. Grup de substanțe organice de origine vegetală și animală care au o importanță mare pentru activitatea vitală a organismelor. 2) Substanță din acest grup. /

| Oana92 a răspuns (pentru MSAna):

Steroizii? laughing

| MSAna a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ce destept esti tu. ^^

| MSAna a răspuns (pentru Oana92):

Nu stiu cum le zice. Sunt niste substante care trebuie sa ajunga undeva si se pot distruge pe drum. Datorita lor se produce sarcina. Ok, nu m-am documentat, dar puteai sa ma informezi nu sa razi ca nu cred ca esti mai presus, decat daca te faci doctor.

| Oana92 a răspuns (pentru MSAna):

La cei 14 ani pe care ii ai, ar trebui sa stii ca se numesc spermatozoizi, nu steroizi. In clasa a 7a se studiaza anatomia, iar despre sex trebuia sa te documentezi de ceva timp! Corbulalbrosu te-a informat si totusi te-ai luat de el, asa ca lasa figurile si schimba-ti atitudinea. Daca intrebai cum se numesc, te informam. Tu ai venit sa dai sfaturi si solutii, deci se presupune ca ai habar despre ce vorbesti.

| MSAna a răspuns:

Multumesc Coral. Nu sunt rea niciodata. Dar eu nu mai tineam minte ca li se zice spermatozoizi si nu mi-a placut biologia niciodata ca sa-mi dau silinta. Oricum, lasand subiectul asta la o parte ar trebui sa ma lauzi ca nu stiu despre toate prostiile din ziua de azi nu sa ma inflentezi negativ, om mare ce esti tu.

| Giulia_6293 explică:

@corbulalbrosu..Ciclul nu trebuia sa imi vina in ziua respectiva ci peste o saptamana.Acum faptul ca a venit mai repede nu ma sperie, pentru ca am mai patit. Sper doar sa nu fie nicio sansa de a avea o sarcina, din moment ce mi.a venit ciclu dupa cateva ore de la sex, asa ma gandesc. Oricum, multumesc mult!

| Oana92 a răspuns (pentru Giulia_6293):

Trebuia sa iti vina MENSTRUATIA, nu ciclul! Menstuatia(perioada de sangerare) reprezinta o partea a unui ciclu menstrual.

| Giulia_6293 explică:

Da,mi.a venit menstruatia la cateva ore dupa contactul sexual..Insa sangerarea in sine a venit mult mai putina ca de obicei, adica doar 2 zile..Si acum numai am nimic.Iar mie imi tinea si cate 5 zile..Asta ma sperie