| PLoietre a întrebat:

am si eu o intrebare...de ce cand vreau sa deschid un program din calculator, imi apare "open with" si trebuie sa aleg un program? pls he; p urgent

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

PC-ul tau e infectat cu autorun.inf, un trojan care e cunoscut pentru raspandirea sa cu prin intermediul stick-urilor USB. Poti deschide drive-ul cu click dreapta si explore. Daca in radacina drive-ului gasesti un fisier autorun.inf, ala e virusul. Eu personal nu am reusit sa-l elimin, am fost nevoit sa formatez hard-diskul si sa reinstalez tot. Am incercat sa curat cu MBAM, Drweb, Autorun Eater, dar rezultatul a fost sub asteptari. Oricum, merita sa incerci si alte solutii pana la reformatare, poate nu am incercat eu tot ce trebuia. Succes!

1 răspuns:
| Suik a răspuns:

Daca nu vrei sa reinstalezi windowsul, care dupa parerea mea e cea mai buna solutie si cea mai sigura, incearca o scanare cu malwarebytes antimalware
http://download.cnet.com/......04572.html sau
deschizi notepad scrii:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command]
@="\"%1\" %*"
salvezi fisierul cu numele fix.reg pe desktop, dai dubluclick pe el, apoi confirmi cu yes si restart.
Sau descarci fisierul de pe pagina asta http://www.dougknox.com/xp/file_assoc.htm
al 9-lea cel cu exe file association fix, il dezarhivezi si il deschizi. Si pe mine m-a ajutat altcineva si a mers