| flavia_8217 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare despre postinor 2, pe data de 14 martie mi s-a terminat menstruatia iar dupa 2 zile pe data de 18 martie am avut un contact sexual neprotejat in jur de ora 9 jumate seara, dimineata la 10 fara 10 am luat postinor 2 iar a doua pastila dupa 12 ore, a doua zi am avut iar un contact sexual neprotejat dar nu si dat drumul in mine si afara... dupa 3-5 zile dupa ce am luat pastila mi-a venit scurgerea care a tinut vreo 5 zile... acum suntem pe 12 aprilie ceea ce inseamna ca trebuie sa-mi vina prin jurul saptmanii astea e ziceti. credeti ca am ramas insarcinata?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat postinor la recomandarea ginecologului si exact cum ti l-a prescris, cel mai probabil nu ai ramas insarcinata.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu iei pilula de urgență după bunul plac!
Ea se administrează maxim de două ori pe an, nu face din ea o metodă contraceptivă permanentă.
De ce nu folosiți prezervativul? Cine nu vrea?
Acea scurgere a fost menstră provocată pe fond de dozaj mare hormonal dat de pilula de urgență, să nu te mire că pot apărea dereglări ca dată, aspect și conținut menstrual în următoarele luni.
E, ce să zicem? Învață să te protejezi cât mai corect și sănătos (nu ai de unde să știi că poți avea o afecțiune care poate fi fatală la administrarea unei pilule, fără un control medical înainte!).
Poți face un test de sarcină.
Pa, pa.

| VanGogh a răspuns:

Act sexual neprotejat ar consecinte foarte mari incepind cu HIV/Sida, sifilis... si sunt boli foartte grave,,, sanatatea ta depinde de tine,,,, nul imbraca nu fa! )