| clarraxdxs a întrebat:

Buna! Am și eu o întrebare din curiozitate. Sa zicem ca dorești sa întreții un contact sexual, iar pentru un ciclu neregulat te gândești ca ar fi bine totuși sa faci un test de ovulatie. Se poate efectua înainte de act? Am observat ca se cumpara o cutie care are câte 5 teste? Trebuie efectuate toate 5 in 5 zile diferite sau poți face unul intr-o zi (și dacă totul e ok mergi mai departe) și pe restul sa le păstrezi?
N-AM ȘTIUT CUM SA MĂ EXPRIM happy

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cutia contine 5 teste deoarece acestea sunt mai utile in cazul in care vrei sa obtii o sarcina si ele se fac la o perioada de 1-2 zile pentru a determina cea mai fertila zi, adica cea a ovulatiei.

Perioada fertila cuprinde 4 zile inaintea ovulatiei, ziua ovulatiei si o zi dupa.

Testele de ovulatie nu iti indica daca esti in perioada fertila, ci iti dau un rezultat pozitiv cu 24, maxim 48 de ore inainte de ziua ovulatiei.
Asta inseamna ca tu poti fi in prima, a doua, chiar a treia zi a perioadei fertile, dar testul sa afiseze un rezultat negativ, deoarece nu identifica hormonii specifici.
La fel de bine ai putea sa fii in ultima zi fertila, adica ziua imediat urmatoare ovulatiei, iar testul sa afiseze un rezultat negativ din acelasi motiv.

Din aceasta cauza, testele de ovulatie nu sunt o metoda eficienta in evitarea unei sarcini in ciclul neregulat, ele fiind destinate mai mult femeilor care vor sa obtina o sarcina, sau in caz de accident, pentru a determina daca exista sanse reale de sarcina pentru a avea o idee daca este cu adevarat necesara administrarea pastilei de a doua zi.