| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare.
În data de 15.01. 2017 mi-a venit menstruația, pe 18.01. 2017 mi-a trecut. Dimineața pe 19.01. 2017, mi-a mai curs foarte puțin, iar mai târziu am avut primul meu contact sexual cu iubitul meu, neprotejați. Nu a ejacuat în mine, după ejacuare nu am mai făcut nimic. Există riscul să rămân însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a se putea forma o sarcina in cazul in care sexul este intretinut in a 4-a zi a ciclului menstrual, se poate produce doar in cazul in care ciclul menstrual este unul ori foarte NEREGULAT, sau daca ciclul este REGULAT dar cu o lungime foarte mica de 22-23 de zile. In cazul in care ciclul tau menstrual este unul care are mereu o lungime medie de 27-29 zile, atunci in actualul caz descris de tine, formarea unei sarcini se poate considera ca fiind teoretic IMPOSIBILA fiindca probabilitatea de formare a unei sarcini acceptata/admisa in astfel de situatii este de maxim 1-3%. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In primele zile de dupa menstruatie, este imposibil sa apara o sarcina. Deci nu ai ramas gravida.