| anonim_4396 a întrebat:

Buna :*, am si eu o intrebare. La ce se refera expresia "o fata este pe stop"? ce inseamna acest fenomen? din cate stiu eu, are legatura cu menstruatia insa nu prea am gasit detalii in acest sens. As dori sa imi explicati fenomenul mai in detaliu, in special daca sunteti fata si ati trait aceasta experienta. Ma intereseaza sa stiu cat mai multe despre corpul uman, tinand cont ca mie imi place sa ma documentez, iar la anatomie nu am abordat acest subiect. Funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Shea_Wolf_Iuldia_1997 a răspuns:

A fi pe stop e tot aia cu a fi pe rosu, mai amuzantul a venit Craciunul, etc. Inseamna sa fii "in acea perioada", adica la menstruatie. Menstruatia este procesul prin care corpul tau "scapa" de un ovul nefertilizat, produs de un ovar sau celalalt. La fiecare 28 de zile, un ovar produce un ovul (de obicei ovarele alterneaza), care (ovulul) ramane pentru in jur de 2 saptamani (daca imi aduc bine aminte) gata pentru a fi fecundat de spermatozoid. In cazul in care acest lucru nu se intampla, ovulul se desprinde de mucoasa uterina, provocand o sangerare. Ovulul poate sa se fi desprins partial sau total, de aceea sangerarea nu dureaza ore, ci cateva zile, spre o saptamana. Ovulul este "luat" de acel sange si eliminat prin vagin.
Durerile menstruale se datoreaza schimbarii fiziologiei corpului omenesc ("mutari" ale diverselor organe) care (cel putin la mine si durerile mele de spate) apasa pe un nerv, provocand durere. Durerile pot fi de burta, de spate, chiar de vagin sau parti ce inconjoara "locul" (partea pe care o vezi) si variaza de la persoana la persoana.
O sa intelegi mai bine cand "iti va veni randul" (presupunand ca esti fata, nu am verificat pe vreun profil) sau de la viitoare iubite daca esti baiat. Daca mai ai nelamuriri, te rog intreaba sau poti vorbi (daca nu esti prea stanjenit/a) cu mama, caci ea stie cum sa-ti explice astfel incat sa intelegi pe deplin.

6 răspunsuri:
| Kazimir a răspuns:

Păi ținând cont că fetele nu prea știu să conducă o mașină (caută pe youtube videouri cu fete+mașini, doar îți place să te documentezi) unele din ele calcă accelerația în loc de frână pe un loc unde este semnul STOP (da, ăla de circulație) și pur și simplu rămân cu mașina pe semn (pe stop).
p.s. mai și zic la tot facebook-ul "omg am rămas pe stop :X:X:X" Lămurit?

| DenisaMetal a răspuns:

Fiecare fata/femeie are niste scurgeri lunare, elimind sange prin vagin timp de 4-5 zile, depinde de fiecare organism al fiecareia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cînd fata /femeia este la ciclu, adică in perioada menstruației, nu este bine și igienic să întreții relații sexuale.

| Neinteresantul a răspuns:

Pe romaneste: e pe ciclu.

| kryss456 a răspuns:

A fi pe stop inseamna a fi in zilele de menstruatie... sper ca te-am lamurithappy

fundita?happy

| adelolyta a răspuns:

Inseamna a fi pe cilcu draga, ce este ciclu o sa ma intrebi acum aa? pai ciclu este sangele rau din corpul unei fete care trebuie eliminat si acesta se elimina in fiecare luna rpin vagin timp de 4-5 zile cateodata si o saptamana poate sa dureze si doar 3 zile, depinde de corful fetei, atunci cand esti '' pe stop '' te doare burta sau ti se umfla sanii sau te doare mijlocul depinde din nou de fiecare fata dar ce este la fiecare fata : nu ai chef de nimic esti morocanoasa. funda?