| roberta6605 a întrebat:

Bună!
Am și eu o intrebare.
Luna trecută, in decembrie mi-a venit ciclul menstrual pe 29(regulat) care m-a tinut 9zile,urmatoarea zi am avut un contact sexual neprotejat,luand dupa pastila de a doua zi.
Azi, 12ianuarie mi-a venit din nou,cu dureri abdominale, de spate etc.
Care este cauza?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca a fost folosita pastila contraceptiva : Escapelle, Postinor2, sau ellaOne, in acele situatii, de obicei aproape intotdeauna cu rare exceptii dupa trecerea a circa 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva, se produce o sangerare care cantitativ este slaba (uneori poate fi si abundenta) si se poate manifesta pe o perioada de circa 2-3 zile si doar foarte rar mai multe zile. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva asupra organelor reproducatoare si ca urmare a efectului de dereglare a activitatii hormonale. Producerea acestei sangerari NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut sau nu treaba. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv, ca a avut loc sau nu, se va adeveri ca fiind sigur in momentul in care va porni menstruatia. Pana in momentul pornirii menstruatiei nimeni nu se poate pronunta in vreun fel in privinta efectului obtinut/realizat. Iar in cazul in care pornirea menstruatie s-ar putea sa fie amanata cu mai mult de 21 de zile, din cauza unor dereglari hormonale mai severe, in acel caz raspunsul privind situatia reala existenta in organismul tau. iti va fi oferit de testul de sarcina. In concluzie NU este vorba de menstruatie ci de un efect advers /de aparare a organismului care se manifesta prin sangerarea amintita.
Spre binele tau si mai ales pentru a fi corect informata, ca sa nu mai procedezi la fel de IRESPONSABIL si alta data, te sfatuiesc sa citesti urmatorul raspuns transmis unei alte utilizatoare :
https://www.tpu.ro/......psese-noi/
Multa sanatate!

| roberta6605 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu m-am lamurit pentru că nu m-a interesat pana azi lucrurile legate de menstruatie si chestii de genul.
Ideea e ca nu le-am inteles și nu stiu cum sta exact treaba cu perioada fertila/infertila pentru ca dacă aș stii mi-ar fi mult mai ușor.

1 răspuns: