| THeodg a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare mai ciudata. Ce pot sa fac sa nu mai am suflet? Ma refer sa renunt la toate sentimentele ce imi dauneaza.Ex: iubire, frica,afectiune, mila, bunatate, timiditate, etc. Pot sa gasesc un video ce ma poate ajuta sau sa ma apuc de ceva?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Isi faci o lobotomie sa vezi ca numai simti nimic,nu poti renunta la a iubi, este imposibil asa ceva, e a vrea sa scapi de amigdala =centrul frici, cine spune ca poate il astepta un premiu mare in neurostiinte, ceea ce spui ar insemna sa devi pshipoata ceea ce stim ca se primeste doar genetic sau sociopatia care se dezvolta in primi ani de viata in urma unor socuri emotionale, tu daca simti asta esti departe de a putea deveni asa ceva

| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu, daca te focusezi pe alte lucruri mai importante din viata ta si iti tii creierul ocupat.
Pune mana si invata, citeste tot ce-ti pica in mana, fa ceva ce iti solicita creierul si nu-ti mai lasa timp de gandit la trecut.
Poti sa te autocontrolezi si sa intelegi ca nu-i normal sa traiesti in trecut, focuseaza-te pe prezent si viitor.
Fa-ti planuri de viitor, gandeste-te ce vrei sa te faci si pregateste-te de pe acum.
Invata pe rupte, citeste, documenteaza-te, totul este in ajutorul tau daca te gandesti la viitor, asa cum ar fi si normal.
Din pacate, nu exista video care sa te convinga sa nu mai traiesti in trecut!

| Emma30555 a răspuns:

Sentimentele te umanizeaza, te fac sepeciala, trebuie doar sa ti doresti intelepciunea de a le gestiona cum si cand trebuie

| Uvox a răspuns (pentru Emma30555):

Exact asa consider si eu, este aiurea ce iti doresti, adica sa te dezumanizezi. Si e f.f.f.greu.
Ce iti trebuie se numeste "inteligența emotională", găsești pe net tot ce vrei privind subiectul asta.
Ca toate/toți sunt panarama si ca nu mai vrei sa iubesti este, sa ma scuzi, imatur. Nu iubire este de vina, ci persoanele cărora le-ai oferit-o. Si cu mila, afecțiunea samd tot asa este.
Frica este chiar necesară daca nu este exagerată si fara temei.
Timiditatea? Nu este un sentiment ci o manifestare a personalității, asta se poate si trebuie corectată dar fara sa ajungi la extremă.
Sa iti gestionezi sentimentele e altceva decât să le reprim si este recomandat sa înveți cum să o faci.

| DominikCampbell a răspuns:

Schimbă-te, poartă-te rece cu cei din jurul tău, nu le da atenție, vei vedea că într-un final îți vor da pace și vei merge pe "umerii" tăi. Acum depinde de tine, dacă vrei sau nu să faci acest pas mare, care mai târziu sau mai devreme te va afecta. Nu există niciun videoclip, "remediu" Tu doar trebuie să fii tu însuți, și să accepți așa cum ești. Dacă nu, poți încerca variantele de mai sus. Dacă nu faci sală, te poți apuca de ea, încearcă să fii încrezător și să lași toate fricile în spate!
Un om bătrân mi-a spus:
„-Când vei ajunge la vârsta mea, vei vedea cât de schimbat vei fii! Și atunci, nu o să ai cum să mai revii la starea normală!" Acum totul depinde de tine. Într-adevăr, nu e cel mai bun răspuns al meu dar sper că ți-a fost de folos.

| Neutru34 a răspuns:

Eu am auzit niste zvonuri cum ca ai putea sa-ti vinzi sufletul la satana. si ca in schimb iti ofera ce vrei. Dupa parerea mea, ai nevoie de suflet sa intri in alta viata dupa ce mori. Dar daca iti vinzi sufletul. ( Nu stiu cat de adevarat e ce am spus, am auzit si eu chestiile astea in mai multe parti. ma gandesc ca un sambure de adevar este pe undeva ) Dar totusi nu este o idee buna sa renunti la suflet. Stiu, cateodata din cauza suferintei sau a suparari. se poate sa-ti doresti asa ceva. Dar ai grija ce iti doresti. Daca suferi din iubire sau altceva iti recomand sa asculti muzica. Ce gen iti place tie si muzica te va ajuta sa scapi pana la urma de suferinta / tristete. Asta o stiu din propria experienta.