| trandafirandreea a întrebat:

Am si eu o intrebare/nedumerire... Ultima data cand am facut sex dupa 1 zi - 2 mi-a curs un lichid rosiatic, adica acel lichid alb-galbui care este normal sa curga parca s-a transformat intr-unu rosu deschis. M-am speriat pentru ca auzisem ca s-ar putea sa fiu insarcinata.Am facut un test de sarcina si a iesit negativ, dupa mi-a venit si ciclu care mi-a intarziat vreo 7 zile oricum eu nu am ciclu regulat.Astazi am avut un nou contact sexual si mai spre seara am observat pe chilot un lichid aproape la fel cu cel de data trecuta numai ca mai deschis la culoare si mai putin.Sa fie oare din cauza ca actul sexual a fost dureros?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal sa te doara, ar putea fi o infectie asa cum spune BRIGAELA sau poate partenerul tau e mai dur si ti0a facut o rana. Mergi la doctor si ai sa vezi ca se va rezolva. Gandeste-te ca netratandu-te iti expui si partenerul sexual la probleme

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci cat mai repede la ginecolog (azi sau maine) fiindca nu e normal sa sangerezi dupa contact sexual. De altfel nu e normal nici sa fie dureroase actele sexuale. Probabil ai o rana pe undeva, pe peretele vaginului sau pe col, eventual o leziune de tip herpes si de-asta te doare si sangerezi. Este destul de urgent si foarte important sa fi vazuta de un ginecolog, fiindca orice ai avea e mult mai usor de tratat la inceput si mult mai greu pe parcurs.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Posibilitatea sa fii gravida nu e deloc exclusa, n-are nici o legatura. Daca iti vine ciclul, mai e o sansa cam de 20% sa fii insarcinata, numai un test de sarcina la minim 21 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat te poate lamuri.
Cred ca este greu sa te duci la ginecolog, tuturor femeilor le este greu la inceput. Dar daca esti destul de matura sa faci sex, atunci obligatoriu esti destul de matura sa te duci la ginecolog. Cat despre a le spune parintilor tai, sa fim seriosi. Daca ai facut sex neprotejat, s-ar putea sa fii deja mamica si sa ai un bebelus in burtica, bebelus care merita ce e mai bun si mai ales merita o mamica sanatoasa si curajoasa.
Nu pot sa-ti spun cat de important e sa te duci urgent la ginecolog. Am vazut fete care si-au inceput viata sexuala pe 15 ani, neprotejat, care nu s-au dus la ginecolog din frica, rusine, prostie si care la nici 30 de ani aveau cancer de col uterin si au murit in chinuri groaznice. Cauta pe net imagini si povesti ale femeilor care mor de cancer si vezi daca ti-e mai frica de asta sau de ginecolog. Crede-ma, nu exagerez. Daca ai sub 17 ani jumatate ai din start un risc mare de cancer de col uterin. Daca nu incepi acum sa-l previi prin vizite regulate la ginecolog, peste 2-3 ani s-ar putea sa fie prea tarziu. In plus, tu sangerezi dupa contact sexual, ceea ce e foarte grav. Poti avea rani care netratate sa evolueze spre cancer cat ai bate din palme. Nu stiu sa-ti spun cat de grava e situatia ta daca nu te duci la ginecolog, spre ca ti-ai facut macar o vaga idee si ca maine vei merge la doctor. Maine nu e deloc prea repede, e numai bine.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Posibilitatea sa fii gravida nu e deloc exclusa, n-are nici o legatura. Daca iti vine ciclul, mai e o sansa cam de 20% sa fii insarcinata, numai un test de sarcina la minim 21 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat te poate lamuri.
Cred ca este greu sa te duci la ginecolog, tuturor femeilor le este greu la inceput. Dar daca esti destul de matura sa faci sex, atunci obligatoriu esti destul de matura sa te duci la ginecolog. Cat despre a le spune parintilor tai, sa fim seriosi. Daca ai facut sex neprotejat, s-ar putea sa fii deja mamica si sa ai un bebelus in burtica, bebelus care merita ce e mai bun si mai ales merita o mamica sanatoasa si curajoasa.
Nu pot sa-ti spun cat de important e sa te duci urgent la ginecolog. Am vazut fete care si-au inceput viata sexuala pe 15 ani, neprotejat, care nu s-au dus la ginecolog din frica, rusine, prostie si care la nici 30 de ani aveau cancer de col uterin si au murit in chinuri groaznice. Cauta pe net imagini si povesti ale femeilor care mor de cancer si vezi daca ti-e mai frica de asta sau de ginecolog. Crede-ma, nu exagerez. Daca ai sub 17 ani jumatate ai din start un risc mare de cancer de col uterin. Daca nu incepi acum sa-l previi prin vizite regulate la ginecolog, peste 2-3 ani s-ar putea sa fie prea tarziu. In plus, tu sangerezi dupa contact sexual, ceea ce e foarte grav. Poti avea rani care netratate sa evolueze spre cancer cat ai bate din palme. Nu stiu sa-ti spun cat de grava e situatia ta daca nu te duci la ginecolog, spre ca ti-ai facut macar o vaga idee si ca maine vei merge la doctor. Maine nu e deloc prea repede, e numai bine.

| canarita a răspuns:

Ai grija ca ai vreo rana, daca iubitul tau e cam violent in pat treaba ta, numai ca ranile astea in timp pot duce la cancer...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta ca pe colul tau uterin, exista o leziune care in termeni medicali i se mai spune si cervicita. mergi la ginecolog si se rezolva fara niciun fel de problema. nu este nimic rusinos, de oarece aceasta cervicita se poate instala chiar si la virgine. asa ca nu ai de ce sa te temi de mama ta. de altfel poti face cancer in curand.

| Dracosul a răspuns:

Sau schimba-ti partenerul de sex happy ori sunt mai multi?

| trandafirandreea explică:

Brigaela vreau sa-ti spun ca imi este frica sa ma duc la ginecolog, iar parintii mei nu stiu ca mi-am inceput viata sexuala.Sangerarea nu a durat mult si nu a fost in cantitate mare, ba chiar mica. Posibilitatea sa fiu gravida este exclusa nu? Iar daca imi vine ciclul nu mai am de ce sa imi fac griji? o prietena mi-a spus ca si daca iti vine ciclu exista posibilitatea sa fiu si de aceea sunt foarte ingrijorata.