| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare sau mai degraba vreau sa va povestesc si voua prin ce trec si sa-mi dati un sfat.Cunosc un baiat de 23ani, eu am 19, il stiu de 3ani...am fost cu el prima data 3luni, apoi ne-am despartit pentru ca nu-mi datea atentie deloc, dar s-a intors dupa 2luni si mi-a sp ca si-a dat seama ca ma iubeste si nu poate trai fara mine, eu in perioada de 2luni am fost cu altcineva, cu care m-am si culcat. Am mai fost impreuna apoi 6luni dupq care tot eu m-am despartit de el din cauza reprosurilor ca am fost si a altuia. Am fost despartiti atunci o luna, iar in luna aceasta el s-a afisat in fata mea cu alta fata, eu pentru ca il iubesc enorm m-am intors la el, dar acum in prezent au inceput iar reprosurile si certurile. Nu stiu ce sa mai fac spune ca ma iubeste, dar ziua cealalta parca uita si imi bate apropouri subite despre ce am facut ...In prezent vreau sa ma despart iar de el, dar acum pentru totdeauna, dar mereu cand pun punct seara peste noapte primesc mesaje ca ma iubeste si ca ii parere rau. Tin sa mentionez ca el a fost inselat in trecut si de atunci are o obsesie sa nu fie inselat.Nu am voie sa ies la suc cu fetele, nici la facultate sau cu mama la o cafea...Va rog dati-mi un sfat ca sunt chiar "disperata", nu inteleg modul sau de a iubi jignindu-ma si reprosandu-mi, dar ma gandesc ca poate sunt eu nebuna si asa este iubirea...Va multumesc mult de tot.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,iubirea nu e asa.
Iubirea,in primul rand,e dorinta sa-l faci fericit pe celalalt.
Si el,e departe de asa ceva!
E complet imatur si nesigur pe persoana lui,revarsa asupra ta propriile lui complexe si traume sufletesti!
Pentru ca,daca ar avea un strop de incredere in el,trecutul tau nu l-ar interesa,ar avea importanta numai ce faci si cum esti cu el!
Vezi-ti de drum,nu e pentru tine,scoate chinul asta din viata ta, linisteste-te si gaseste un baiat calm si masurat care sa te poata face fericita!
Altfel, risti sa suferi prea mult si sa pierzi degeaba cei mai frumosi ani din viata!
Mult noroc!

| RaZ4Ing a răspuns:

[@Rosalie, @greece12]
Voi nu stiti cum e sa sufere un baiat. Voi habar nu aveti cum se manifesta un baiat cand sufera. Am avut o relatie de 1 an si 4 luni cu fata perfecta pentru mine si in ultimele 2 luni ne certam mereu si mama se cam baga cam mult iar ei nu ii convenea asta.ei i s-a umplut paharul si ne-am despartit.
Ea si-a gasit pe altcineva. Eu acum m-am corectat si ea ma iubeste si pe mine si pe ala. si nu stiu cum sau cand o sa ma reimpac cu ea. ma vad cu ea dar nu e acelasi sentiment. in prima luna de suferinta nu puteam dormi noaptea plangeam intr-una si nu puteam dormi nu mancam deloc slabisem 5 kg. crezusem ca nu mai are rost sa traiesc. dar ea s-a mai apropiat de mine intre timp si mi-a mai alinat din suferinta. Te sfatuiesc sa-i faci o chestie de genul acesta. si sa nu ii accepti impacarea din prima.
Iti urez multa bafta. Stiu ce e aia iubire crede-ma!

| greece12 a răspuns (pentru RaZ4Ing):

Te inseli,@RaZIng, nu numai ca stiu cum e sa sufere un baiat, dar sunt mama unuia de 19 ani si pana sa-l am,n-am trait ca o planta,am iubit si am suferit si eu.O viata.
O sa te rog sa-ti revizuiesti putin ideile,desi,pot sa inteleg situatia in care te afli,si durerea ta.
Dar,nu e acelasi lucru,baiatul de care ne povesteste prietena noastra,aici,este complet debusolat,traieste intr-o frica continua ca va fi inselat si,in loc sa caute cauza in el, incearca sa dea vina pe cei din jur.
Au fost despartiti doua luni, fata si-a facut alt prieten si a facut ce a dorit cu el.Erau despartiti,aparent se terminase totul intre ei,ti se pare corect sa-i reproseze ce a facut ea cu un altul in aceste doua luni?
Si,rau a facut ca l-a acceptat inapoi.
Si,in loc sa profite la maxim de aceasta a doua sansa, sa ii arate prin orice mijloc ca o iubeste, el s-a ocupat sa-i reproseze timp de 6 luni ce se intamplase in cele doua luni de despartire!
S-au despartit inca o luna si acum se joaca de-a pisica cu soarecele,ii controleaza fiecare miscare,se despart seara si-o suna noaptea plangand ca o vrea inapoi,nu ti se pare ca omul are probleme psihologice cam mari? Si,de-ar fi numai psihologice,nu psihiatrice!
E nesigur pe el si crede ca,printr-un control absolut al vietii ei, poate opri raul sa se intample, fara sa realizeze ca fata nu are nici o intentie sa faca vreun rau.Plus ca,desi o verifica la sange,nu se abtine sa-i si reproseze!
Asta-i iad,nu e dragoste!
Asa ca, ea sa-si vada de viata ei si el de vreun psiholog bun, e singura sansa!

| IMC90 a răspuns (pentru RaZ4Ing):

Adevaru e ca eu fac urat cand sufar, ca ma imbat ca porcu si borasc laughing

| Scarlett011243 a răspuns:

M-ai bine desparte-te de el. Daca tu vei mai fii cu el iti va "scoate ochii" mereu pentru ca te-ai culcat cu altcineva... Fi fata desteapta si lasa-l sa sufere.

| TheGodKratos a răspuns:

Uite idul meu: calinkratos. Vorbim acolo daca vrei.