| Butnariu_Adriana_1997 a întrebat:

Buna,
Am si eu o intrebare, urmeaza sa merg si la doctor dar cer o parere.
In data de 13 si 14 iunie am avut contact sexual neprotejat, ultima menstruatie a fost intre 3-9 iunie atfel in zilele de 13-14 era sansa medie de a ramane insarcinata.
Pe data de 1 iulie trebuia sa imi vina insa mi-a intarziat.
Luni mi-am facut doua teste de sarcina insa au iesit negativ.
Astazi sunt 7 zile de intarziere.
Exista posibilitatea sa fiu insarcinata si sa nu se vada la test?
Mentionez ca n-am mai avut pana acum intarzieri.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Repeta testul de sarcina, dupa 10 zile de intarziere, cred ca le-ai facut un pic cam devreme pe celelelate doua.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform afirmatiei tale ciclul menstrual are lungimea de 28 de zile
03.06 -30.06 = 28 zile, caz in care ovulatia urma sa aiba loc in data de 17.06 si perioada fertila a ciclului a fost intre 13 - 18 Iunie. Perioada FERTILA REALA, cea in care probabilitatea de formare a sarcinii era de peste 60% au fost zilele 15, 16 si 17 Iunie. Fiindca in data de 13.06 nivelul probabilitatii sa se poata forma sarcina a fost de doar 5-10% iar in 14.06 de circa 10-25% se poate aprecia ca incercarea sa ramai insarcinata a avut sanse foarte reduse, insa nu se poate afirma cu certitudine ca au fost si complet ineficiente.
Fiindca cele 2 teste de sarcina au fost efectualte luni (6 Iulie), la 20 de zile dupa data probabila a ovulatiei si 23-24 zile dupa ziua in care au fost intretinute actele sexuale neprotejate, se poate aprecia ca rezultatul negativ obtinut este valid, valabil si corect in proportie de peste 95-97%, ceea ce indica faptul ca cel mai probabil NU exista sarcina instalata in uter si din acest motiv NU exista nici hormonul de sarcina hCG in urina testata.
In astfel de situatii testul de sarcina se repeta dupa circa 3-5 zile cu scopul de a fi confirmat sau infirmat primul rezultat obtinut.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Perioada 13-14 iunie este infertila pentru tine. Deci nu poti sa ramai gravida.

| Radu_Marius_1994 a răspuns:

De regula, testele alea incep sa fie valabile dupa o perioada mai lunga de time (2/3 saptamani de la act).

| Mihaela2022 a răspuns:

Când ești insarcinata apare o sângerare ușoară în loc de menstruatie. Dacă ai avut înseamnă că ești
testele de sarcina la 3 săptămâni pot fi deja efectuate, dacă e negativ probabil că nu ești.

| UnNebun69 a răspuns:

Testele de sarcina arata in proportie de 80%adevarul, posibil sa fi insarcinata, posibil sa nu.Mai bine te duci la doctor ei sunt de incredere! Folositi prezervativ nu va bateti joc de viitorul unui copil!