| Iulia8659 a întrebat:

am si eu o mica poveste, si as vrea niste sfaturi de la persoane care au trecut prin asa ceva, sau macar daca ar sti ce sa faca in momente de genul. Am 18 ani. si sunt cu un baiat de 6 luni, totul esti bine dinafara de faptul ca este putin cam gelos, si imi interzice sa stau pe facebook prea mult din motivul ca as putea sa vorbesc cu alti baieti, ceea ce nu se intampla dar el asta crede. El tine enorm de mult la mine, ar face orice si chiar am avut o discutie cu el si mi-a zis ca vrea ceva foarte serios cu mine si cu timpul sa ne casatorim sa ne facem o familie, sa imbatranim impreuna. Si eu tin la el foarte mult, dar problema este urmatoarea, ma deranjeaza ca exagereaza de multe ori..fiind gelos..si ne tot certam din motive stupide si exagerate care pe mine ma fac sa ma indepartez in unele momente de el pentru ca ma simt sufocata. si nu stiu cum sa ii spun ca eu nu l-as insela si ca tin la el cu adevarat...O alta prolema cam mare sa spun asa, este faptul ca eu inainte am avut un prieten, de fapt primul meu prieten, pe care l-am iubit, pot spune ca l-am iubit foarte mult, dar din pacate nu a fost reciproc de aceea am decis sa incerc sa trec peste si sa imi vad de viata mea. dar e greu. am momente cand ma gandesc la el. imi e dor de unele momente petrecute cu el. si multe altele. chiar daca dupa imi dau seama ca am langa mine o persoana care ma iubeste si e baiatul pe care mi l-am dorit intotdeauna...Am momente cand sunt confuza de ceea ce vreau. imi e frica..baiatul acesta are ganduri serioase cu mine, m-a prezentat familiei lui. si asa mai departe..chiar mi-a spus ca sunt prima fata la care tine atat de mult. si daca m-as desparti de el, nu ar mai putea iubi alta fata. si ca ori ar inebuni ori si-ar lua viata. ceea ce ma sperie in unele momente. nu stiu cum sa procedez in toata nebunia asta. de aceea am nevoie de unele sfaturi si ce-i care au rabdare sa citeasca tot si sa imi poata da un sfat le-as multumi mult.

16 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Sincer, tu te vezi cu el in viitor? sa traiesti in casa cu el? daca da, atunci nu te mai plange, daca nu, pune punct.
Omul nu o sa se schimbe, o sa faca si mai rau, si gelozia nu e din iubire, este din posesivitate si asta nu are nicio legatura cu iubirea, tu nu esti un lucru, si ai tot dreptul la libertate. Daca nu are incredere in tine, crede-ma ca nu isi mai are rost relatia asta. Incerca sa te retragi cat mai poti, ca na, daca o sa ai un copil, o sa fi maritata cu el, o sa fie foarte greu si o sa fi nefericita toata viata.
Incerca sa te gandesti in ansamblu, nu spun musai sa te desparti de el, dar daca nu esti compatibil cu el si tu pentru el esti ca un lucru, casa cu el nu o sa faci si o sa fi mereu trista si frustrata ca nu ai libertate. E doar alegerea ta, dar daca ti-ai pus un semn de intrebare, inseamna ca nu e bine in relatie, si ca ar trebui sa iti urmezi instictul. Si daca te gandesti la fostul, nu il mai iubesti asa de mult pe actualul, poate pentru ca e posesiv.

| LaLaura a răspuns:

Si inca un lucru, gandeste-te in primul rand la tine nu la el, e viata ta, nu el e viata ta si nu e ok sa incerce sa te tina fortat langa el, sa faca pe victima ca daca va despartit nu stiu ce se intmpla cu el, e doar un las posesiv.
Totusi, stiu ca e greu sa rupi o relatie, incerca sa vorbesti destul de serios cu el, si poate se schimba, realizeaza ca greseste ( mai greu asta, dar nu imposibil), si daca nu se schimba atunci, nu o sa se schimbe in veci.

| LaLaura a răspuns:

laughing studentia nu a fost cea mai frumoasa perioada a mea, poate ca am facut dreptul si aveam mai multe carti de invatat decat timp liber.

| minrest a răspuns (pentru LaLaura):

Laura, si eu la istorie si la limbi straine am avut o gramada de carti de citit. Carti bune. Sincer sa fiu, nu am fost deloc traumatizat, si pe langa carti a fost si distractie pe cinste.

| LaLaura a răspuns (pentru minrest):

Eu faceam naveta pana la facultate, in jur de 60 de km, deci marea majoritatea de timp il petreceam pe drum.
Si cand aveam timp liber, in vacante, preferam sa ma relaxez, nu sa chefuiesc.
Nu am fost traumatizata, dar sincer nu prea aveam timp cand trebuia sa invata o carte de minim 400 de pagini, nu mai spun si de suporturi de curs si asta doar la o materie.

| minrest a răspuns (pentru LaLaura):

Iti dau dreptate, cartea serioasa e grea. Nu am avut intentia sa te critic, am vrut doar sa punctez un aspect in speranta ca ii va folosi cuiva. Sarut mana.

| LaLaura a răspuns (pentru minrest):

Nu m-am simtit criticata de tine. Si eu am specificat ca nu am avut chiar atat timp liber. Mie una mi-a placut liceul, care a fost foarte usor si chiar ma distram cu colegii.
O zi buna.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am citit cu atentie lunga ta poveste despre gandurile si sperantele tale dar si despre modul in care se comporta si cum te ameninta/santajeaza : ""....si daca m-as desparti de el, nu ar mai putea iubi alta fata. si ca ori ar inebuni ori si-ar lua viata. ceea ce ma sperie in unele momente."" Este comportamentul tipic al persoanei excesiv posesive dar ce este si mai periculos gelozia maladiva. Gelozia este genetica si s-a constatat ca in timp evolueazain forme tot mai gravesi mai agresive. Din moment ce in aceasta faza a relatiei va certati nici nu vreau sa ma gandesc la calvarul pe careva trebui sa-l traiesti si sa suporti o viata intreaga. In cele mai multe cazuri aceste relatii esueaza uneori in conditii dramatice. Este momentul sa te gandesti daca vei putea suporta tortura/sicana zilnica? Trezeste-te.Inca nu este prea tarziu.

| LoveSleep a răspuns:

Tu ții la el doar pentru că te iubește mult.
Dar tu nu îi împărtășești sentimentul.
E aiurea să te minți singura. Poate că îl placi, dar relația n-o să țină.
Cât despre geloziile lui, el nu înțelege că mai mult te îndepărtează.
Desparte-te de el, cu cât vei amâna mai mult, cu atât va fi mai dureros.

| minrest a răspuns:

Iulia, cand sa raspund am citit raspunsul Corbului si mi-am dat seama ca nu am ce sa zic in plus. Asta e, atat ''iubirea'' pe care o arata cat si gelozia extrema sunt formele de manifestare ale unei posesivitati patologice. Nu cred ca o sa mearga relatia, imi pare rau.

Răspuns utilizator avertizat
| TanteMarianne a răspuns:

Tipul nu are destula incredere in tine. arata-i ca il iubesti, fa, un gest dragut.sau mai multe gesturi dragute.sau uite un plan : deci pui niste baieti sa se dea la tine in fata lui. dar tu ii refuzi pe acei baieti, daca e poti si sa le dai una in locul sensibil etc. atunci poate, o sa aiba mai multa incredere in tine!

| darkangel90 a răspuns:

Am citit cu atentie ce ai scris. Observ ca iubitul tau e foarte gelos, ai grija ca oricand ar putea deveni o gelozie obsedata, te simti uneori distanta deel din cauza geloziilor lui e normal pentru ca nu ar trebui sa fie gelos din orice.
Zici ca il iubesti? Ok. Iubirea nu se masoara dar daca devine gelos obsedat ce faci?

E normal sa ai momente sa te mai gandesti la fostul pentru ca a fost primul iubit dar eu cred ca te gandesti la el doar cand simti ca esti distanta de actualul iubit.
Ce pot sa spun e sa discutati tu si iubitul tau la modul serios sa discutati ce e bine si ce nu e bine. Abia sunteti in prima etapa a relatiei aveti doar 6 luni.
Spune-i ca nu e bine sa fie gelos din orice, asta ar duce la destramarea relatiei.
Te vezi pe viitor cu el? Facand el lucrurile astea?
Iubirea cu forta nu merge.

| AlexandruIonut004 a răspuns:

El te iubeste, tu nu. Ar trebui sa privesti gelozia asta ca pe o dovada sincera de iubire... Si eu as face la fel, de teama sa nu pierd persoana iubita...
Inca il iubesti pe fostul. Pe acesta. Esti doar atasata de el.

| deadrose2543 a răspuns:

Sincer am fost in exact aceeasi situatie, sunt intr-o relatie de 4 ani cu iubitul meu si primul an a fost chin,era foarte gelos,ieseam mereu impreuna si din cauza asta mi-am pierdut si foarte multi prieteni,aproape pe toti si incepusem sa ne certam foarte des,la un moment dat s-au mai calmat lucrurile,dar crede-ma nu merita,pentru ca in final tot ei te vor face sa suferi,oricat de mult ti-ar promite ca n-o sa te raneasca,ca va veti casatori si etc.,ai viata inainte,daca nu iti convine si te simti sufocata,incearca macar sa discuti cu el, desi eu zic ca in momentul asta nu ai ce sa ii faci, probabil daca ii vei zice mai mult va veti certa.
Plus ca tu inca ai sentimente pentru fostul, gandeste-te bine ce vrei, dar foarte bine.

| w0lff a răspuns:

E prea obesdat.Pana la urma fa ce simti daca nu il iubesti in totalitate despartiti-va. Faptul ca nu-ti da voie la socializare, deja nu mai este gelozie este obsesie, manipulare. Daca intr-adevar nu il iubesti in totalitate pe cat te iubeste el renunta acum pana nu o sa fie prea tarziu.