| Deiutaaa a întrebat:

am si eu o nelamurire si as vrea sa ma puteti ajuta cu un sfat. In luna februarie am aflat ca am un chist pe ovarul drept de 5 cm. Dar am reusit sa scap de el cu anticonceptionale yasmin.dar problema e ca mi s-a modificat menstruatia, in sensul ca in luna martie am avut-o din 12 pana in 17, in luna aprilie din 5 pana in 10 iar acum in luma mai a venit pe data de 6 si sunt in a 5-a zii de menstruatie. Ideea e ca din luna martie pana in aprilie menstruatia mi-a venit la 18 zile iar din aprilie pana in mai la 25 de zile. Eu nu mai inteleg nimic. (Am uitat sa precizez ca in toate aceste luni menstruatia nu a fost la fel. nici ca si cantitate si nici ca si aspect ).
Am dureri de ovare, greturi, stari de ameteala. Nu stiu ce sa mai cred ieri am fost la un control la doctorita de familie si mi-a spus ca exista sanse sa fiu insarcinata. precizez ca ultimul contact sexual neprotejat l-am avut la sfarsitul lunii aprilie. Voi ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand ce ai scris aici este foarte alambicat, ca nu am priceput nimic!
Deci: cand ai folosit anticonceptionalele yasmin?
Inainte de a afla ca ai chistul, sau dupa ce ai descoperit ca ai chistul? Cate luni l-ai folosit si daca inca le mai folosesti!
Faci sex protejat ori foloseste si alta meotode de protectie?

| Deiutaaa explică (pentru Violleta2022):

Anticonceptionale am luat dupa ce am aflat ca am chistul, 1 luna de zile. Am facut reactii adverse de la ele iar domnu doctor mi-a spus ca nu mai e nevoie sa le iau deoarece chistul a disparut!
Si nu! Nu folosesc nici un felbde protectie! Am relatii sexuale neprotejate cu sotul meu de 8 luni dinainte sa aflu de acel chist, dar pana acum nu am ramas insarcinata!

| corbulalbrosu a răspuns:

In ce perioada ti-ai administrat pastilele AC prescrise in vederea dizolvarii si indepartarii chistului ovarian? Pe perioada in care ai fost sub tratamentul cu pastile AC, nu se puteau produce variatiile de lungime ale ciclului menstrual prezentate in intrebare (bineinteles daca au fost administrate corect) si nu poate exista posibilitatea de a se forma o sarcina. In relatarea si explicatiile tale exista neconcordante, inadvertente si din acest motiv nu se poate formula si emite un raspuns cert, sigur dar mai ales unul care sa fie corect. Este de neinteles si faptul ca ai ales sa mergi la medicul de familie sa-ti faca "un control" in privinta unor afectiuni de natura ginecologica care in mod normal intra in atributiile unui medic ginecolog. Pentru ca rezultatul unui test de sarcina se fie 100% VALID/VALABIL si CORECT, acesta se efectueaza dupa trecerea a minim 21 de zile de la momentul intretinerii ultimului contact sexual neprotejat. Multa sanatate!

| Deiutaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Tratamentul cu anticonceptionale l-am inceput pe data de 12 martie si l-am terminat pe 1 aprilie. Lam luat corect. La medicul de familie am fost pentru un control pentru ca ma simteam rau, in sensul ca avem frisoane, stari de rau, dureri de cap, ameteli.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Deiutaaa):

Un tratament atat de scurt bazat pe pastile AC nu poate fi eficient. Din acest motiv ciclul tau menstrual a ramas la fel de neregulat, probabil la fel cum a fost si inainte. Numarul zilelor de menstruatie nu are absolut nici-o importanta fiindca nu influenteaza/afecteaza deloc nici modul in care se desfasoara ciclul si nici lungimea acestuia. In mod obligatoriu trebuie sa te prezinti din nou in fata medicului ginecolog care ti-a prescris tratamentul pentru a reevalua situatia ta. Sanatate!

| Ara997 a răspuns:

Fa un test de sarcina

| Deiutaaa explică (pentru Ara997):

Am facut dar a iesit negativ.
L-am facut prea repede?

| Ara997 a răspuns (pentru Deiutaaa):

Repeta testul

| simpluone a răspuns:

Adica ti-a disparut un chist de 5 cm cu anticonceptionale luate nici o luna? Sigur ceva e dubios, cat despre menstre se pare ca ar fi ok anticonceptionalele dau la inceput dereglari...cel din aprilie fiind cel dereglat imediat dupa inceperea tratamentului iar in Mai se regla, 25 zile e acceptabil.
Parerea mea e stric persoanla! Vrei siguranta te duci la un specialist. Insa am impresia ca esti panicata si nu vad de ce!

| Deiutaaa explică (pentru simpluone):

Da oarecum sunt panicata, incerc de 8 luni sa raman insarcina dar fara succes. Bine inteles ca nu am stiut de acest chist, deoarece doctorii de la gine la care am fost m-au asigurat ca este o raceala mai veche si ca am ovaru drept imflamat. Cand a aparut aceea mica pata pe ecograf mi-a spus in felul urmator : nu imi dau cu seama ce poate fii... Pare a fii o sarcina dar nu este pentru ca nu esti insarcinata. Ca nu ai avut ovulatie in ulimile 3 luni (asta fiind in luna octombrie 2016 cand am fost la un control deoarece ma dureau foarte tare ovarele )
Deci ca urmare... Chiar nu stiu ce sa mai cred si in ce doctor sa mai am incredere.

| simpluone a răspuns (pentru Deiutaaa):

In primul rand relaxeazate, a face copii nu este un job la care trebuie sa te pregatesti ca la un interviu. 8 luni e mult pentru unii insa putin pentru altii. Doctorul cel mai bun e cel care iti castiga increderea, care vorbeste pe limba ta si cu care interactionezi cel mai usor pana la urma. Toti pot da chics cand te astepti cel mai putin.
Ai putea sa repeti testul de sarcina peste catea zile.