| 404notfoundh8u a întrebat:

Am și eu o problemă mai intimă.
Am făcut dragoste cu iubitul meu pentru prima dată și am văzut câteva picături de sânge pe lenjerie. Am folosit prezervativ și a fost verificat constant, dar la sfârșit nu a fost și nu sunt sigură dacă a fost spart sau nu. Rupt nu era pentru că l-am văzut, dar mă refer la faptul că poate să fi avut o găurică deși nu cred. Mi-a întârziat menstruația o zi, aceasta fiind la 2 zile de la acel moment, dar mi-a venit și tot sunt speriată pentru că am citit undeva că, când ovulul fecundat se lipește de peretele uterului mai curge sânge cam câteva ore sau în cazuri extreme 1 sau 2 zile.
Există vreo șansă să fiu însărcinată?
Scuzați-mă, sunt nouă la asta și îmi pare rău dacă este o întrebare stupidă.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca descrierea ta privind momentul in care a fost intretinut sexul de dezvirginare este destul de incert/ambigu sau cel putin asa pare din exprimarea folosita si anume : ''Mi-a întârziat menstruația o zi, aceasta fiind la 2 zile de la acel moment, dar mi-a venit.'' Daca este asa, adica in sensul ca sexul amintit a fost intretinut cu 2 zile inainte de ziua de pornire a menstruatiei, in acel caz formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. Pentru a intelege DE CE NU SE POATE FORMA SARCINA IN ULTIMELE 9-10 ZILE ale ciclului menstrual, citeste cu atentie raspunsul si probabil ca vei reusi sa intelegi. Se stie ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN intruna dintre cele 2 trompe uterine INTOTDEAUNA indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu exact 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica MAXIM in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. Daca in urmatoarele maxim 24 de ore ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA si o parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de TERMINARE a CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu există neşansa de a fi rămas gravidă.

| extra99 a răspuns:

Poti sa stai linistita, din moment ce ati folosit prezervativ nu se poate intampla absolut nimic. Menstruatia ti-a venit, daca ovulul era fecundat, lipsa menstruatiei, era primul semn ca esti insarcinata. Deci nu iti mai fa ganduri de genu, nu e cazu.

| 404notfoundh8u explică (pentru extra99):

Mulțumesc enorm. Mi-am făcut multe griji.