| Mariuca7382919 a întrebat:

Am și eu o problemă.
Pe data de 12 am avut un contact sexual neprotejat și eram în perioada ovulație fără să știu.
A 2-a zi, în mai puțin de 24 de ore am luat pilula de urgență "Postinor".
La câteva ore după aceasta am început să am scurgeri cu un lichid maroniu.
Aveți idee de la ce poate fii?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Reactie adversa de la pilula. Trebuie sa te vada ginecologul (de preferat cel care ti-a prescris-o) in cel mai scurt timp (optim ar fi in primele 24 de ore de la debutul sangerarii, dar am impresia ca ai ratat deja intervalul optim, asa ca grabeste-te)

| Mariuca7382919 explică (pentru Brigaela):

Pilula nu mi-a prescris-o medicul ginecolog, ne-am dus noi la farmacie și am luat-o.
Faza e că el nu a ejaculat în mine, dar de frică tot am luat pilula.

| Jonas94 a răspuns (pentru Mariuca7382919):

Păi de ce ai mai luat dacă nu a ejaculat în tine?
Dai banii pe o porcărie de pastilă, evident fără să-ți fie de folos. Atât timp cât nu ejaculează în tine, și urinează după ejaculare, nu ai de ce să-ți faci griji.
Grijă mare la aceste pastile, nu mai trebuie să iei niciodată așa ceva.

| Brigaela a răspuns (pentru Mariuca7382919):

Foarte rau ca ai luat pilula dupa ureche. Dat fiind ca ar fi intelept sa o iei maxim o data in viata, ar trebui indicata de ginecolog si numai cand e cazul cu adevarat (viol, probleme grave care nu permit o sarcina si riscul este foarte mare).
Cu atat mai important este sa te vada ginecologul cat mai repede

| Mariuca7382919 explică (pentru Brigaela):

Acum, după 7 zile de la pastilă mi-a curs sânge.
Ce poate însemna asta?

| Brigaela a răspuns (pentru Mariuca7382919):

Ca organismul tau sufera foarte rau si ca e urgent sa te vada un ginecolog.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Este un efect advers cauzat de pastila de a 2 a zi.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca nu ati practicat coitus interruptus poate nici nu era nevoie de pastila aceea care are foarte multe efecte secundare care se rasfrang direct asupra echilibrului hormonal. Scurgerile acelea sunt efectul Postinor-ului evident.