| Iuliavasile2345 a întrebat:

Buna,am și eu o problema.
Va rog sa citiți.
Am avut o relație de 2 ani in care nu am fost respectata, am fost înșelată si manipulata în asa fel încât sa plâng in fiecare noapte! A fost primul meu iubit deci am iubit cu iubirea aia sincera și pura, cred ca și el la rândul lui la un moment dat m-a iubit!
Dupa un timp am pus punct relației ca nu mai suportam atata bătaie de joc!
Am cunoscut un alt băiat, sunt împreună cu el de 8 luni,e un băiat bun,sincer,ma iubește enorm,in atatea luni nu l-am prins niciodată cu minciuna, are un comportament fix cum l-as fi vrut in fostul!
In aceste luni mi-am dat silința sa il iubesc cu toată fiinta mea si sa il uit pe fostul, dar nu prea am reușit, tin la el și nu ma pot desparti da nu il pot iubi cu o iubire asa sincera sa uit pe fostul!
Nu înțeleg de ca ma bate gândul ca fostul ma iubește și s-a facut bun cand mi-a făcut atata rau?
Va rog cei cu hate sa se abțină.
Va rog sa îmi răspundeți!

24 răspunsuri:
| Ofiint? a răspuns:

Din ce s-a înteles, in prima relatie, fără absolut nicio indoială, îl iubeai pe respectivul partener. Cu toate acestea, nu ai fost fericită pentru că acesta nu te-a respectat si cel mai probabil, nu a simțit la fel sau nu a existat reciprocitate. Îl iubeai și te credem pe cuvânt, dar dacă acel bărbat nu te iubește la rândul său, în continuare nu vei ajunge sa fi fericită într-o relatie cu el.
Conteaza extrem de mult să te focusezi pe ceea ce simti si mai putin pe ceea ce iti doresti. În situatia data ceea ce iti doresti, iti aduce nefericire, in loc sa fie invers.
Același principiu se aplică și in cazul relatiei tale actuale.
Dacă nu te simți fericită și împlinită alaturi de el, simti că nu este el persoana pe care o dorești, renunța căci nu vei avea nimic de pierdut. Ba mai mult, vei avea de castigat, atat tu, cât și el.

| Adry05 a răspuns:

Păi e normal cumva, a fost prima iubire și e normal să aibă mereu un loc special acolo. dar nu-ți mai zice singură minciunile astea cu o să se schimbe, n-o s-o facă

| ania a răspuns:

Totdeauna iubirile imposibile sau nesigure trezesc sentimente mai intense. Daca te casatoreai cu fostul si se purta urat ca intotdeauna iti trecea fascinatia, foarte probabil te ispitea ura.Pretuieste ce ai.

| Drimmero a răspuns:

E deja prea clasic scenariul asta, l-am vazut de cel putin 10 ori aici pe site si l-am mai auzit de cel putin 5 ori in realitate. Ia o pauza de la relatie, aduna-te si vezi ce e de tine in tot acest timp. Nu pot sa inteleg de ce ai vrea ceva ce ti-a facut rau in detrimentul a ceva ce iti face bine? Uneori gandirea feminina a unora ma depaseste, dar puteti fi subiecte de studii bine merci. Nu te judec, sunt doar curios de cum functionati unele dintre voi.

Revenind, te-ai bagat in relatie cand inca nu stiai ce e cu tine, o prima greseala, ar trebui sa comunici cu actualul toate astea si sa vedeti ce o sa faceti, nu e ok sa-l tii atarnat, sa-i stagnezi viata emotionala pentru ca nu esti sigura pe ce simti, parerea mea.

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Poate nu înțelegi dar încerc sa ți explic ce cred eu. După o relație toxica multe fete tind sa fie cu băieți la locul lor dar care poate nu le atrag, aleg cu mintea cum se spune dar ideea e ca trebuie sa găsească un băiat care sa nu fie toxic dar care sa le și atragă, eu asa consider. Poate ca e greu sa le ai pe toate adică și iubire, pasiune dar și înțelegere și o relație frumoasa dar cred ca asta ar trebui sa cautam și dacă nu găsim sa alegem ce ne face bine dar nu înseamnă că dacă un băiat e bun automat îl putem iubi ( sa nu se înțeleagă ca fetele nu iubesc băieți buni doar ca nu e suficient, trebuie sa fie atracția, chimia, dorul, bucuria de a fi cu acel om) ar trebui sa fim cu baieti care știu sa se poarte, care sa ne iubească dar pe care sa ii și iubim, și sa fim fericiți happy

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Ok, si nu e mai bine sa ramai singura o perioada pana te aduni in loc sa cauti altceva de care esti constienta ca nu te poti atasa decat sa-l tii atarnat pe post de tampon? e mai rational asa decat sa pierzi timpul altuia, de asta zic ca trebuie sa mai gandesti si cu capul, nu sa te arunci cu el inainte ca d-aia il ai.

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Asa ar trebui, dar cred ca femeile au o slăbiciune aceea de a nu sta singure, nu știu de ce

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Foarte rau, ratiunea inainte de toate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu... pai cum sa te mai gandesti la fostul? Sau mai bine zis, tu de ce esti acum intr-o relatie? Ca ai nevoie de una? Ca... cam asa suna.

Altfel spus, esti intr-o relatie cu cineva, daca iubesti acea persoana. Daca nu il mai iubesti sau te gandesti la altcineva, inseamna ca actualul partener nu atinge anumite asteptari, pe care tu le ai.

Ce vrei tu cu adevarat? Ce calitati uraresti de la o persoana? Daca iubitul tau actual, ar fi trecut prin asta si acum se gandea la fosta lui, cum ai fi reactionat tu?

Solutia este simpla si complicata. Il iubesti sau nu il iubesti cu adevarat.

Asa ca ai urmatoarele variante:
- il uiti pe fostul, sau mai bine zis, sa vrei sa il uiti, ca pare ca nu vrei, si iti continui relatia;
- nu il uiti si iti continui relatia si stai asa, cu gandul la cineva in timp ce esti cu altcineva;
- te intorci la fostul.

| Freya1 a răspuns:

Depinde de cat timp te-ai despărțit de fostul. Daca cumva e mai recenta treaba e posibil sa ai sentimentul asta pentru ca te-ai grabit sa iti faci o relație, daca in schimb e mai veche despărțirea posibil sa fie asa pentru ca a fost prima ta iubire.
Ideea e ca tu, trebuie să conștientizezi ca un om ce minte si înșală nu te iubeste.Iar ciorba rancalzita nu mai e ca la inceput.Omul in general nu prea se schimba si in fond, de ce crezi ca brusc te-ar iubi acum daca atunci cand te-a avut si-a batut joc?
Încearcă să vorbești cu iubitul tău actual si sa ii spui ca tu simti ca fosta relație te-a afectat cam mult si ca nu esti in apele tale. Daca este un om cerebral si cu capul pe umeri te va intelege si va sti ce sa iti spuna, dar mai bine evită să stai cu el doar asa. Daca tu simti ca nu poti sa il iubesti lasă-l liber, dar tine cont ca cu fostul oricum mai bine nu iti va fi.

| Iuliavasile2345 explică (pentru Freya1):

Pai la o luna l am întâlnit pe actualul!

| Freya1 a răspuns (pentru Iuliavasile2345):

Vezi,după o relație de doi ani totusi te-ai cam grabit.Din cate imi spui ai avut noroc sa dai peste un om bun, dar probabil ca, cumva ai vrut sa acoperi golul, poate chiar si involuntar.
Dar sa iti exemplic o chestie.In general in relatii cand apar problemele vina nu e doar a unuia.Asa ca trebuie sa ai grija,daca tu ti la băiatul ăsta si e ok,iar tu te vei comporta rece,ori iti va fi mintea in alta parte si mai ales acum cand sunteti la inceput,probabil ca si el treptat va începe să se schimbe fata de tine si ce crezi? Tocmai atunci cand tu il vei iubi si il vei vrea mai mult. Apoi, iti vei da seama ca el e rece, relația nu mai e ce trebuie si ca el face tampeni dar nu vei realiza ca probabil, Din gesturile astea mărunte pe care tu le faci acum ti-am zis, involuntar s-a produs totul.
Asa ca trebuie sa te hotărăști, până nu periclitezi totul.

| Iuliavasile2345 explică (pentru Freya1):

Cred ca dacă îl pierd pe actualul, stiu sigur ca dacă intr-un caz m as impaca cu fostul as regreta ca ma va trata urat și nu se va schimba, si am pierdut omul bun!
Asa ca trebuie sa uit si nu stiu cum

| Freya1 a răspuns (pentru Iuliavasile2345):

În primul rând dai block pe rețelele de socializare sa nu il mai vezi, sterge-i numărul daca nu ai facut-o deja si pozele cu el sau voi daca le mai ai.Incearca sa il eviți daca sunteti din aceias zona si axeaza-te pe actualul.Petreceti timp mai mult si mai de calitate impreuna,faceti excursi,alegetiva o seara sau o zi de filme,discutați deschis,spune-i cand te simt rau sau incomod,faceti-va cadouri, găsești o ocupație (scoala, munca) pe care sa o organizezi in functie de restul timpului, gasesteti o pasiune, iesi cu fetele. Orce sa iti ocupi mintea si sufletul si sa nu te mai gândesti acolo.
Iar daca tot o faci, fa-o constructiv.Adica fa o listă cu ce a mers si ce nu si cantaresti-o.Gandeste-te la cum te-ai simtit cand ai fost trădată, la faptul că tu suferiai si el era cu alta si la urma privesteti iubitul si momentele frumoase cu el si treptat iti vei da seama ca sa te gândesti la fostul a fost doar o pierdere de timp.

Eu am avut o relație de 8 luni 1 ani ratată pe care tot am incercat sa o reiau dar fără speranță.Si ala gresise mult fata de mine.Pe urma o alta de 8 ani, tot asa ratată, dar acum sunt fericita alaturi de cineva ce stie sa ma aprecieze si crede-mă, poate si mie mi s-a intamplat sa ma uit in spate, dar treptat am vazut ca acolo nu mai e nimic, cel puțin nu ceva bun.

| SilentRain a răspuns:

Persoanele care in copilărie au avut părinți toxici sunt predispuse să se îndrăgostească de persoane toxice ', pentru că ești familiarizată cu asta, in plus tu inca consideri că fostul tau iubit toxic a ținut la tine și asta nu e adevărat
Un om daca te iubesc cu adevărat, te protejează emoțional, fizica și psihic, deci fostul nu a ținut la tine nici cât negru de sub unghie
Ești confuză, ia-ți o pauză tu cu tine, încerca să lucrezi puțin la inteligenta emoțional, te încurajez sa mergi la un psiholog că sa te cunoști mai bine

| Emma30555 a răspuns:

De obicei o relație noua după o suferința e mai mult relație tampon cum se zice, poate dacă nu e băiatul asta sa fie va fi altul, nu înseamnă că dacă nu l iubești pe acesta din prezent trebuie sa te întorci la fostul în nici un caz, înseamnă că poate trebuie sa cauți pe altcineva care sa nu fie toxic dar pe care sa l iubești. Fostul nu e o opțiune, dacă era sa meargă nu te făcea sa suferi, asta nu e iubire, uneori e doar o mica obsesie pe care o facem mulți dintre noi când luptam pentru o relație care nu merge.

| Legion7X a răspuns:

Poate te-ai obisnuit cu ideea să fii manipulată, înselată, și iar luată in brațe ca si cum este al meu, dar tot la mine se întoarce. Sau o fi ceva dpdv sexual la actualul. Poate fi și asta ceva diferit.

| Saiko10 a răspuns:

Mai bine esti tu sincera cu actualul si ii zici ca inca ai sentimente pentru fostul si nu il iubesti la fel de mult ca pe el, daca continui asa pur si simplu ii irosesti timpul grav, are dreptul sa stie daca chiar il iubesti sau nu, spui ca nu iti plac minciunile pai atunci nu mai mintii nici tu si spune ce simti cu adevarat, si il lasi pe el sa decida ce vrea sa faca in continuare, este toxic sa nu stie partenerul tau ce este cu adevarat relatia in care se afla.

| Drimmero a răspuns (pentru Saiko10):

Cel mai bun si direct raspuns de pana acum, respect!

| rapandula a răspuns:

Du-te la psiholog.

| Iuliavasile2345 explică (pentru rapandula):

Te simți mai bine după ce dai hate?

| rapandula a răspuns (pentru Iuliavasile2345):

Unde e hate-ul? Ca ti-am recomandat sa te duci la un psiholog?
Problema ta este de natura psihica. Inca te gandesti la fostul. Du-te la psiholog si cere-i sa te trateze asa fel incat sa-l uiti pe fostul ca sa iti poti iubi actualul. Pt voi mersul la psiholog e o insulta aparent, de parca v-am face nebune.