| Comatose a întrebat:

am si eu o tema la romana despre Biserica Neagra. am nevoie sa imi spuneti unde se afla adica stiu ca este in judetul Brasov dar vreau mai multe detalii. uitati cerinta.pentru a da cuiva care nu cunoaste locul unde este plasat acel edificiu in reper de orientare. eu am ales Biserica Neagra din Brasov plzzzzzzzzzzz am nevoie de ajutor dau FUNDAAA maxim 10 randuri :*

Răspuns Câştigător
| ღSupradozaDeViseღ a răspuns:

Pai...:
Biserica neagra se numeste asa din cauza ca a avut loc un incendiu in anul 1689 si in urma acestuia a devenit neagra.A fost construita in anul 1380 in stil gotic initial este catoolica a fost cunoscuta mai intai sub numele de BISERICA SF. MARIA.In aceasta biserica incap cca 5000 persoane si se gaseste in Brasov.In clopotnita sa se gaseste cel mai mare clopot din Romania (clopot din bronz cantereste cca 6 tone).
Si uite si o descriere: lungime 89m
latime(max)49m
inaltime turla(inclusiv crucea):65m
construita din piatra
sper ca te-am ajutat cat am putut...happybig grinwinking