| Rapperiţa a întrebat:

Buna am si eu problema si am nevoie de un sfat. sper sa aveti rabdare sa cititi tot dar va fac un rezumat.Deci am 16 ani si sunt impreuna cu un baiat de 18 ani timp de o luna.De la inceput nu prea am tinut la el dar am sperat ca pe parcurs ma voi indragosti de el. Faza e ca stiu si mi-a demonstrat ca ma iubeste sincer. E atent cu mine, are grija de mine, ma intelege, ma ajuta, etc eu as zice ca relatiei noastre ii lipseste "sarea" pentru ca totul e prea... "perfect". De cateva zile am inceput chiar sa numai simt nimic pentru el. nu ma mai atrage deloc dar nu e vina mea. Faza e ca m-am indragostit de prietenul meu cel mai bun, Eduard, care are de asemenea si el prietena.Suntem ca fratii, de 4 ani ne cunostem si vorbim mereu despre absolut tot.Mai si flirtam intre noi, glumind.Acum el e plecat in vacanta si se intoarce luna viitoare.Eu m-am indragostit de el deodata si simt ca ma sufoc pentru ca trebuie sa ii spun iubitului meu ca numai putem fi impreuna dar nu pot sa ii spun. Pur si simplu nu pot sa il fac sa sufere avand in vedere cat de multe lucruri a facut pentru mine. si ne facusem si planuri de viitorsad. Nu pot acum sa ii spun ca s-a terminat si ca eu nu mai simt nimic pentru el, desi incerc sa ma comport cat mai normal dar el vede ca m-am schimbat.Si alta problema e cum sa ii spun prietenului meu cel mai bun ca m-am indragostit de el? Eu cred ca el tine la mine doar ca o sora si atat.Si daca i-asi spune ce simt ma tem ca prietenia noastra se va sfarsi si ca o sa se indeparteze de mine.Sau poate ca si lui ii place de mine dar nu arata. Faza e ca am fost impreuna cu el 3 zile atunci cand l-am cunoscut si s-a terminat rau din cauza mea dar intr-un final am devenit bff. poate ca ii e teama sa i se intample ce s-a intamplat in trecut. Oricum eu i-am zis ca atunci cand se intoarce din vacanta o sa ii zic ceva important.Deci urmatoarele mele intrebari sunt: Cum sa ma despart de iubitul meu fara sa sufere niciunul si fara sa fiu prea directa? Si cum sa ii spun prietenului meu cel mai bun ca m-am indragostit de el fara sa ne stricam prietenia? sau ar fi mai bine sa nu ii spun? Aceste ganduri ma macina si va multumesc din suflet daca ati avut rabdarea sa cititi tot ce am scris si multumesc anticipat pentru sfaturi.Si va rog nu-mi ziceti ceva de genul"urmeaza-ti inima" pentru ca nu stiu ce sa fac.
Va pup:*:*

10 răspunsuri:
| IooMar a răspuns:

Prietenuli tau ii spui ca ar fi bine sa luati o pauza de 2-3 luni cam asa ca nu te prea simti bine pe plan sentimental si daca gaseste pe altcineva sa se combine cu ea si ii mai spui ca o sa ii dai tu un raspuns cand te simti din nou pregatita pentru un inceput nou alaturi de el. Ii multumesti pentru ce ti-a oferit pana acum si ii spui ca o sa ii fi recunoscatore si sa nu te caute daca nu il cauti tu. Iar tu in timpul asta de 2-3 luni nu trebuie sa mai ai un alt iubit ca sa poti gandi limpede ce o sa faci mai departe. Mi-a parut bine!

| jolie a răspuns:

Pacat de baiatul asta ca tine la tine iar tu nimic. off toate fetele se plang ca iubitii lor sunt indiferenti cu ele si nu stiu ce sa faca si tu.in sfarsit nu poti sa-ti condamni inima iar daca nu tii la el lasa-l si nu-ti bate joc de el ii spui pur si simplu ca tu nu simti nimic pentru el si mai bine va despartiti sa nu-l faci sa sufere
iar cu,, fratele tau,, daca tu spui ca vb orice ii poti spune in fata intre 4 ochi ca pur si simplu te-ai indragostit de el poate ca si lui ia ramas ceva acolo ascuns de cand ati fost impreuna in general cei ce se despart iar sentimentele raman cei 2 devin cei mai buni prieteni de ce? sa fie cat mai aproape unul de celalalt sa stie tot unul de celalalt etc succes

| evelin_1888 a răspuns:

Spune-i prietenului tau ca ti-ai dat seama ca iubesti pe altcineva si ca ti prea mult la el ca sa iti bati joc de el si ca nu merita asa ceva dupa toata atentia care ti-a oferit-o. spune-i ca puteti ramane bff si ca oricand va avea nevoie de tine poate sa te caute(la mine a functionat o datawinking
cat despre,, fratele'' tau gandeste-te daca pentru tine este mai important sa ai o relatie cu el sau sa fiti doar prieteni.si eu am un,, frate'' si inainte sa fim asa buni prieteni lui i-a placut de mine.acum daca mi-ar mai spune asta nu stiu cum as reactiona... poate ca m-as distanta o perioada de el dar dupa aceea am fi din nou prieteni
bafta:*

| vasiledumitru a răspuns:

Pai relatia ta cu actualul prieten oricum se va sfarsi, mai repede sau mai tarziu se va sfarsi, e mai bine sa se incheie acum, ca mai tarziu o sa o termini mai dureros.
Apoi spune-i la Eduard ca acel lucru important e ca te desparti de prietenul tau.
Apoi nu il stresa pe Eduard, dupa un timp incearca sa-i zici ca vrei sa-i zici ceva si ca oricare va fi raspunsul nu te vei supara, si apoi zii ca iti place de el.
Daca nu ii vei zice la Eduard acest lucru, si tot vei amana acest lucru, e ca si cum ai alege sa nu-i spui.
Ce vei regreta mai tarziu ca n-ai facut, ca nu i-ai zis ca iti place de el, sau o ca i-ai zis si ti-a fost un pic rusine?

| Eddy_7914 a răspuns:

Pai, ii spui pur si simplu ca nu mai vrei sa fi impreuna cu el. De ce, pentru ca nu mai vrei? Insista? Oki, spui ca a intervenit un alt baiat. Cum ii spui lui best friend? laughing Simplu baby. Simplu.INcepi si tu cu o introducere "Bai cat timp ai fost plecat cam mi-ai dat bataie de cap, m-am indragostit de tine, habar nu aveam cum o sa iti zic, cum o sa fac. " A fost greu? Nici nu m-am gandit, eu ti-am oferit introducerea, cuprinsu il gandesti tu, iar sfarsitul mil povestesti tu printr'un mesaj.happy. Nu sti cand sa ii zici?! N-ai tupeu in face2face?! Oki, il suni ii ceri o intalnire, ii spui ca vrei sa va intalniti mai stati si voi de vorba. etc. El o sa accepte. Iar tu in timp ce el e pe drum sa se intalneasca cu tine iti calculezi timpu si ce ai de spus, si ii dezbati subiectulaughing. Cand ajunge langa tine sa fie p'aproape ce ai tu de zis, mai pastrezi si pentru cand este langa tine. Te'am lamurit cu ceva?! laughing Bafta.happy Ceau!

| rosogalavinia a răspuns:

Auzi lasa -l in pace pe [fratele tau] si ai grija de actualul prieten dragostea e a un val vine si trece si in curand iti va trece si vei sta cu cel ubit ok stai cuminte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost cu cel mai bun prieten pe care il cunosc de cand eram mici...si ne-am promis de la inceput ca daca nu ne intelegem sa ramanem tot amici...si asa s-a si intamplat nu a mers, dar ne vdm in continuare in fiecare zi, si iesim ca cei mai buni prietenihappy

| Nomatterwhattheysay a răspuns:

Daca prietenul tau tine la tine cu adevarat, te va intelege cand ii vei cere sa va despartiti, nu trebuie sa-ti fie teama.
Iar cu Eduard.thinking daca iti este prieten ff bun nu vei strica prietenia dintre voi, trebuie sa ai curaj, spune-i ce simti pentru el, poate si el simte acelasi lucru...

| Melissa_7514 a răspuns:

Hey... Spune-i prietenului tau ca vrei sa luati o pauza sa nu va mai vedeti un timp sa iti dai seama de sentimentele tale, se poate intampla ca tu sa crezi ca nu mai esti atrasa de el si cand va despartiti sa iti dai seama ca tu inca mai simti ceva.Probabil ati ajuns aici fiindca totul e perfect si cand e prea bine tot nu e bine, asta demostreaza ca nu exista relatii perfecte si micile certuri ar trebui sa aiba loc din cand in cand.

Nu cred ca ar trebui sa ii spui prietenului tau acum ce simti s-ar putea sa-l speri.Incearca un timp sa filtrezi cu el mai mult si vei vedea cum iti raspunde inapoi, daca si el filrtreaza poti sa-i spui.Parerea mea daca ii vei spune acum el s-ar putea speria si iti vei pierde prietenul cel mai bun (Inca ceva de obicei cand sunt doi best friends fata si baiat e ceva intre ei...chimie)

| SuperVeve a răspuns:

Spune-i iubitului tau ca, chiar numai merge intre voi, si ca ii esti recunoscatoare ca te-a inteles pana acum si ca speri sa te inteleaga si acum. Faza cu prietenul cel mai bun, mi s-a intamplat si mie, si eu sunt de parere ca o data ce te combini cu un prieten foarte bun ...nu sunt multe sanse sa ramaneti in aceleasi relati nici cand veti fi impreuna si cu atat mai putin dupa ce va despartiti
Oricum ai grija ce faci, sa nu regreti. Gen sa ii dai papuci prietenului si dupa sa iti para rau...