| Luts02 a întrebat:

am si o problema si nu stiu ce sa fac. Sunt impreuna cu prietenul meu de 9 luni si zielele astea cand l-am imtrebat cu cine vorbeste a spus ca vorbeste cu cea mai buna prietena a lui,o fata din liceul meu care zice el,il face sa se simta bine si il face sa rada cand ne certam. M-am simtit ciudat cand am auzit ca are o prietena cea mai buna si ma simt si acum,credeam ca intr-o relatie partenerii ar trebui sa fie cei mai buni prieteni,pe langa iubiti.NU stiu cum sa reactionez sau ce sa ii spun desi eu ma simt foarte ciudat, spre rau.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o relatie e normal ca cei doi parteneri sa fie si cei mai buni prieteni, asta insemna o relatie. Sa impartasesti celui de langa tine si bune si rele. Daca in momentul cand voi va certati, el apeleaza la altcineva sa isi verse naduful nu e chiar in regula. Normal ar fi sa comunicati, sa va spune-ti unul altuia ce va deranjeaza. Normal ar fi sa ii spui, nu e bine sa ti in tine lucruri ce trebuiesc spuse. Eu asa te sfatuiesc spune-i ce te deranjeaza comunica cu prietenul tau si in asa fel va veti decide ce aveti de facut si incotro se va indrepta relatia vostra. Mult succes!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rareori partenerii sunt cei mai buni prieteni, numai atunci cand amandoi sunt foarte calmi, intelegatori. Tu, suparandu-te de la atata lucru, ai dovedit fara indoiala ca nu esti genul de femeie care poate fi cea mai buna prietena a partenerului tau (esti geloasa, nu ai incredere deplina in el, nu-i respecti suficient alegerile), prin urmare e normal ca el sa aiba un amlt prieten cel mai bun (indiferent daca este fata sau baiat). Daca te simti rau, poti incerca sa te educi, sa te schimbi si sa devii, in timp, genul de femeie care poate fi cel mai bun prieten.

| Luts02 explică (pentru Brigaela):

Nu am facut un caz din asta si nu stiu daca e gelozie ce simt eu, nu m-am luat nici de el, nici de ea, nu le-am reprosat nimic, am tacut

| Brigaela a răspuns (pentru Luts02):

Dar nu te-ai bucurat ca partenerul tau are pe cineva care sa-i fie aproape. Daca ti-era prieten cu adevarat, ai fi fost bucuroasa ca primeste acest ajutor, mai ales ca ti-a spus ca sunt perioade in care are nevoie de ajutor.

| Luts02 explică (pentru Brigaela):

Eu am incercat pe cat am putut eu de mult sa fie langa el, sa-l sustin, chiar daca el nu facea la fel; ma interesa tot ce facea si chiar m-am implicat

| Brigaela a răspuns (pentru Luts02):

Continua la fel, sustine-l, ai incredere in el si nu te mai intrista cand el se simte bine fara tine. E normal.