| anonim_4396 a întrebat:

Am tot pus tot felul de intrebari pana acum.dar ar fi trebuit sa imi spun din prima povestea.

Fac 19 ani intr-o luna. iubitu meu are 22. Si suntem impreuna de 3 ani si jumatate. El a fost tipu ala golan si eu fata cuminte(nici chiar o sfanta laughing ) La inceput mi-a fost putin greu(asta ins 3-4 luni).dar intr-un final a renutat la anturajele pe care le avea pentru mine. Ei bine toate bune, frumoase..eram tot timpul impreuna..ne jucam, "bateam", gadilam.radeam plangeam, injuram tot ce se poate face intr-un cuplu ca sa fie totu frumos. aveam s certuri dar tot timpul sau rezolvat. dar pe langa toate astea cele mai mari certuri erau din gelozie..eu am fost sportiva..si eram plecata concursuri cantonamente.dar adunate nici 2 luni nu sunt. Am renuntat la sportul pe care il practicam si iubeam ceea ce fac..pentru,am renuntat la prieteni pe care ii aveam. Ei bine de la un timp mai exact ..martie-aprilie..sau cam schimbat lucrurile.e rece cu mine..nu prea isi mai ocupa timpul cu mine..nu mai iese cu mine in oras(dar cu prieteni da) ..cand planuim sa iesim aman2...ma lasa pe alta seara ca e obosit de la munca dar cu pr lui are chef sa iasa..si ne cam certam tot timpul ..ca ii spun mereu lucrurile astea..ca m-am saturat sa stau in casa si singura si sa nu fac nimic (am terminat liceu.si in prezent fac niste cursuri) dar ma refer seara..sa ies in oras sa ma plimb..sa ma distrez ..astea nu prea mai sunt de ff mult timp.
Si nici nu cred ca are pe altcineva..pentru am avut o tentativa de desp prin septembrie..si mi-a spus ca ma iubeste prea mult sa renunte la mine.
Dar atunci ce? nu stiu ce sa fac..pentru simt nevoia sa ies sa ma distrez.

Voi ce spuneti? un sfat? Cine a mai trecut prin asa ceva.ce ati facut? Nu stiu cu cine sa mai vb.sad

19 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Aveti ceva timp in spate. Oamenii se mai si schimba, mai ales la anii astia. Poate trebuia sa ai niste sicutii mai serioase cu antrenorul si parintii inainte de a renunta la sport pentru el, daca el asa se poarta, dar, e la fel de adevarat ca nimeni nu iti poate da nici o "garantie" asupra viitorului, nici cu el si nici cu altul, e si chestie de noroc sau obisnuinta.
Raspunsul e in tine, nu la noi.
Cu invatatul bine si sportul poti realiza ceva, dar cu, sau langa un golanas reformat, nu prea, dupa cum se pare.

| AdinaMihaela00 a răspuns (pentru PsihoSex):

Ideea e ca am renuntat deja la sport.

| PsihoSex a răspuns (pentru AdinaMihaela00):

Daca sportul a insemnat ceva pentru tine, si ai avut si rezultate bune, du-te si vorbeste cu antrenorul, poate trebuie sa faci si niste analize, si mai ai sanse sa realizezi ceva!
Zilele trecute am vazut la tv un material cu o campioana la ceva, parca lupte sau kickboxing, care a plecat de jos de tot, orfana parca, sau abandonata, si care a locuit in canale, pana s-a intamplat ceva si a avut sansa sa arate ce poate.
Viata sentimentala e si ea foarte importanta, dar trebuie sa ai intelepciunea sa stii sa te imparti astfel incat sa iti fie cat mai bine!
Success!

| AdinaMihaela00 a răspuns (pentru PsihoSex):

Lupte-libere am facut..si ma pot apuca oricand..inca ma duc la sala..doar ca mai antrenez copii din cand in cand. pentru mine simt ca nu mai am putere dar m-as reapuca oricand. In situatia in care sunt acum nu am puterea nici de a ma ridica din pat.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum ti-ai dat si singura seama, dragostea lui mare pentru tine, s-a cam tocit, asa ca, a revenit la vechile metehne, prietenii, iesirile afara ca holtei si restul.
Sincer, tu ai facut atatea sacrificii renuntand la pasiunea ta pentru sport si el nu poate sa renunte la pasiune alui pentru prieteni? Ai putea sa-i cerei asta, sa vezi cat de mult tine la tine!
Totusi, nu cred ca va renunta vreodata la prietenii lui, omul asta nu se va schimba niciodata, golaneala si libertinajul sunt in sangele lui, indiferent de cat iti jura si-ti promite ca doar pe tine te iubeste si te vrea, nu va renunta niciodata la prieteni. Normal ca-i face placere sa stie ca are o femeie doar a lui, trup si suflet, care-l asteapat acasa cu casa curata, masa pusa si dispusa la sex cand are el chef. Pentru asta probabil te mai tine pe langa el, pana o sa gaseasca alta, de care se va indragostii si atunci se va putea rupe definitiv de tine.
Relatia asta va merge din rau in mai rau, el este plafonat, are nevoie de anturajul lui, iar tu din ce in ce mai singura. Imi pare rau, dar nu vad un viitor prea roz alaturi de acest tip, stiu ca ti-ai sacrificat si timp si sentimente pentru acest om, dar el nu va fi vreodata al unei singure femei, nu-i stilul lui sa se lase legat de piciorul patului, chiar si de dragul unei femei.
Posibil sa incerce sa te manipuleze si sa te ameteasca cu ceva promisuni indirecte, fara sa-ti raspunda direct la rugamintea ta, asta ar fi primul semn ca s-a intors la vechea meteahna sau ca nu poate ori nu vrea sa renunte la ea.

| AdinaMihaela00 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e si ideea...ca 3 ani de zile sa legat de mine si am facut impreuna chiar daca erau unele momente cand mai "plafonam"(cred ca zic bine) dar nu a fost nimic monoton si nu stiu ce se intampla de la un timp. El da vina pe mine ca m-am racit fata de el dar din cauza lui m-am racit ..fiind un ultimu timp mai mult singura...inainte stateam 7 zile din 7, acum doar in week

| AdinaMihaela00 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am trecut prin prea multe si imi este greu. Nu vreau sa renunt si nici nu pot sa renunt la el, dar nici asa nu mai pot. Simt ca ma sufoc. singura in casa, nu prieteni, nu cu el. Nu stiu ce sa mai fac pur si simplu intru intr-o depresie totala. si nu mai vreau lucru asta ca am patit-o deja odata

| Violleta2022 a răspuns (pentru AdinaMihaela00):

Tocmai, pentru ca ai trecut prin prea multe trebuie sa inchei acest episod din viata ta, ajunge, trebuie sa te opresti acum cand nu aveti inca copii si mai poti repara depresia, pentru ca, urmatorul pas va fi ca el sa te paraseasca, oamenilor nu le plac cei care sunt in depresii, ii ocolesc, fug de ei, iar asta va fi primul care o va face!
Nu ai nici o scuza sa spui ca nu poti renunta la el, de ce nu?
Nu-ti mai ofera nimic, depresia ta se adanceste si urmeaza o agnonie care duce spre un sfarsit dureros.
Daca esti fata desteapta, opreste-te acum, pleaca de la el, fa-ti viata ta, fii ambitioasa si schimba totul in viata ta, fii positiva, creierul nostru este capabil sa ne vindece daca suntem pozitivi, optimisti si fericiti. Accepta situatia si impune-ti sa o schimbi, sta doar in puterile tale sa faci asta si trebuie sa o faci pentru binele tau!

| Oancea_Robert_1988 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ar trebui sa aveti o discutie foarte serioasa sa vorbiti cu cartile pa fata nu mai asa sti ce se intampla cu el poate ca gresiti amandoi nu mai vorbiti deschis.

| corbulalbrosu a răspuns:

A intervenit/s-a instalat rutina si s-a reaprins dorinta lui de a-si redobandi libertatea pierduta alaturi de bunii sa-i prieteni. Fiindca caracterul omului este o insusire comportamentala inascuta, de natura genetica, din acest motiv teoretic nu si-o poate schimba radical/definitiv, oricat ar incerca. Se zice ca proverbele reflecta cel mai bine acest adevar si anume : "naravul din fire, n-are lecuire"; "ce naste din pisica soarece mananca", sau "lupul isi schimba parul dar naravul ba". Daca nu ai incredere in veridicitatea acestor pareri/concluzii indelung verificate, poti incerca sa-i captezi atentia ori prin schimbarea "monotoniei" din relatia voastra si introducerea unor activitati mai deosebite/aparte, sau sa te modelezi chiar tu potrivit convingerilor si dorintelor lui. Succes!

| mihai69 a răspuns:

Lupu-și schimbă părul, da' năravu', ba.

| kandaraki a răspuns:

Tu ai renuntat la sport, la ceea ce iti placea tie sa faci doar ca sa stai cu un golan? pentru ce? ca acum sa te plangi ca tii rau cu el si tot asa? de ce sa renunti la ceea ce iti place? ce fel de gelozie poate fi vorba? sunteti copii inca, habar nu aveti ce inseamna viata matura. Ai ales sa lasi sportul pentru un golan, acum rabda si stai cu el, rabda tot ce iti zice si te comanda, rabda

| AdinaMihaela00 a răspuns (pentru kandaraki):

Nu ai inteles nimic din ce am spus..am renuntat la sport dupa 3 ani de relatie..in timpul asta s-a schimbat total.a renutat la tot pentru a ramane cu mine. A lasat golania, prostiile si restul.
Ce am spus mai sus...sa intamplat in ultimul timp

| kandaraki a răspuns (pentru AdinaMihaela00):

Inseamna ca a revenit la vechiurile obiceiuri iar tu ai ramas fara sport. Probabil s-a plictisit de tine, duceti o viata monotona!

| AdinaMihaela00 a răspuns (pentru kandaraki):

Tu ce ai face in locu meu?

| kandaraki a răspuns (pentru AdinaMihaela00):

As reveni la sport, l-as parasi pe el, m-as distra un timp sa il uit, cu timpul ttul va reveni la normal si vei gasi pe cineva care cu adevarat sa te pretuiasca

| JustStitch a răspuns:

Daca vrei putem vb, lasa-mi mesaj peivat

| TwinDragons a răspuns:

Stii,daca a fost un asa numit "golan" pot sa iti spun din experienta proprie ca acele sentimente nu vor disparea asa de curand,doar pentru ca a intalnit o fata frumoasa,pe care sa o iubeasca nu e de ajuns,un lucru a fost foarte cunoscut in majoritatea relatiilor pentru ca la fiecare desparitre pe care o are un cuplu atractia unui membru fata de altul al acelei relatii scade,cum adica? Pai nu se mai simte atras in aceelasi mod in care o facea inainte,daca spuneai ca ati mai intretinut realtii sexuale si chiar des,as spune sa faci o noapte mai hard daca intelegi ce vreau sa spun,o costumatie care sa il inebuneasca din cap pana in picioare, dar daca nici asta nu mai merge, ceea ce nu cred, ca nu ai cum sa rezisti la asa ceva, inseamna ca nu se mai simte atras de tine si inate sa te trezesti cu ceva, ar trebui sa inchei tu prima... daca mai ai ceva de spus da-mi add si mai tinem legatura happy

| AdinaMihaela00 a răspuns:

Am uitat sa specific..ca el a fost primul caruia m-am daruit trup si suflet.