| Innamya a întrebat:

Buna,am un an de când mi-a venit menstruația, și de 2 luni sa dereglat.luna trecuta mi-a venit 2 zile in cantitate ff mare iar apoi deloc iar apoi în ultima zi a venit o picătură(la mine durează 6 zile)iar acum trebuie să îmi vina pe 5 dar a venit pe 28 o picătură, doua a 2 zi o picătură iar apoi timp de 2 zile ceva galben,un fel de secreție dar mai lichida (nu am avut contact sexual,și știu nu pot rămâne însărcinată dar eu tot mă gândesc la asta )eu de fire sunt ff panicoasă și mă gândesc la tot felul de lucruri,CE POATE FII? SI NU NU POT MERGE LA GINECOLOG, DECI SA NU SPUNETI ASTA AM NEVOIE DE RASPUNSURI SERIOASE

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de ciclu de tip NEREGULAT la tine.
Nu te panica fiindca nu este cazul, mai ales daca nu ai avut sex si nu ai cum sa fii ramas gravida.

Pe lumea asta sunt 2 tipuri de ciclu menstrual: regulat si neregulat, ambele normale si sanatoase.

Sunt femei care au ciclul REGULAT, venind lunar la fix acelasi numar de zile si carora le va fi usor in viata sa-si numere zilele, ori sa tina o aplicatie care le spune cu exactitate zilele de ovulatie, perioada fertila si ziua cand vine urmatorul ciclu menstrual.

Pentru femeile cu ciclul NEREGULAT este diferit, fiindca acesta poate veni cateva luni la acelasi numar de zile dar majoritatea timpului vine aleator, cand vrea el. Acest tip de ciclu NU se poate calcula, nu se pot folosii aplicatii pentu el si nu se poate estima ziua ovulatiei, perioada fertila si urmatorul ciclu. La acest timp de menstruatie trebuei sa folosesti intotdeauna prezervaiv la sex, pentru a nu ramane insarcinata, nestiind zilele fertile.