| Niku1989 a întrebat:

Am un băiețel și are 10 ani și are înălțimea 1, 30 -1.40 și are greutate de 58kg. Și are puțulica foarte mica atunci când este ridicata măsoară undeva la 5cm. Ce părere aveți?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Baitelul dvs este supraponderal ori obez (depinzand de inaltime 130 sau 140cm) iar putulica lui este cu cativa centimetrii mai mare, dar este acoperita de masa de grasime de pe pubis.

Ar trebuie sa duceti copilul la un nutrionist ACUM, sau la un medic sa-i faca niste investigatii si sa-l puna la slabit, pentru ca nu-i normal ca un copil de 10 ani sa cantareasca 58kg, iar daca acum este tanar si nu a declansat vreun diabet, in cativa anis e poate intampla.

Conform Indicelui de Masa Corporala (IMC sau BMI in engleza), daca copilul dvs. are 130cm si 58 kg este - obez gradul 1
Iar daca are 140cm si 58 kg - este supraponderal.

Calculati si singura aici:
http://dieta.romedic.ro/calculator_dieta.php

| Kira5854 a răspuns:

BAiatul este supraponderal, nu pensiul este problema ci greutatea. La 10 ani si 1, 35 ar trebui sa aiba maxim 40-45 kg

| Kathrinex a răspuns:

Are 10 ani. După părerea mea are timp să se formeze și să crească.

| Alecu_Sorin_1995 a răspuns:

Legile fizicii ne pot ajuta, deoarece in procesul de erectie al penisului are loc vascularizarea vaselor de sange, dar si vascularizarea capilarelor (pentru a intelege mai bine de exemplu copacii nu au organe sau pompe pentru a extrage apa din sol si a transporta pana la frunze contra gravitatiei, aici intervin procesele din mecanica fluidelor in capilare). Raspunsul este simplu pentru relaxarea capilarelor trebuie caldura dar nu foarte multa, puteti incerca o incalzire la putulica treptat folosind cavitatea bucala.