| anonim_4396 a întrebat:

Am un ciclu care nu e foarte regulat, mereu imi vine in perioada zilei de 10, uneori pe 1 alteori chiar pe 10. De ieri am niște scurgeri maronii spre roz, sunt semne ca trebuie sa imi vina menstruația. Menționez ca pana acum nu am avut asa, mi-a venit fara sa am astfel de pete înainte. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi permanent NEREGULAT datorita faptului ca activitatea hormonala se modifica mereu insa in mod diferit de la un ciclu la alt ciclu menstrual. Acesta este si motivul ca de regula apar diferente mi mari sau mai mici in privinta lungimii ciclului ca numar de zile, a cantitatii de sange eliminat, a fluxului sangvin diferit, a culorii si texturii modificate, sau altfel spus a modului in care incepe si decurge sangerarea menstruala de fiecare data. In concluzie, se poate afirma ca in mod cert, sigur si precis NU exista vreun motiv real care sa-ti provoace ingrijorare in privinta schimbarii aparute privind modul in care a inceput actuala sangerare menstruala. Multa sanatate!