| anonim_4396 a întrebat:

As avea nevoie de părerea voastră in legatura cu urmatoarea situatie. Acum cateva luni am văzut ca iubitul meu ii dăduse ador pe Facebook unei fete care avea niste poze deocheate. Am văzut lucrul asta din greseala si am spus sa-l întreb daca o cunoaste, răspunsul fiind nu si nu a vorbit niciodată cu ea. L-am întrebat atunci de ce i-a dat ador unei necunoscute, mai ales la asemenea poze. A ezitat foarte mult sa-mi răspundă, dar pana la urma mi-a spus ca a facut-o pentru ca ii plăcea cum arata. Lucrul asta m-a durut si încă ma frământa. Nu ma intelegeti gresit, sunt constienta ca e normal sa iti placa cum arata si alte persoane, ca nu am niciun motiv sa ma ingrijorez avand in vedere ca mi-a spus ca nu vrea nimic de la ea. Pe mine m-a deranjat doar motivul pentru care a facut-o, anume ca a dat strict pentru ca i-a plăcut cum arata (mai ales asemenea poze). M-a deranjat ca nu a tinut lucrul asta pentru el si ca l-a concretizat public intr-o reactie. Stiu, poate suna stupid, dar chiar ma frământa lucrul asta. A devenit oarecum o piedica pentru mine. De exemplu se intampla in timpul preludiului sa imi amintesc asta si sa imi piara toata starea, sa vreau sa plec. Nu mai vreau sa ma arat eu in asemenea ipostaze mai indecente in fata lui. Ma durea, plangem din cauza asta si chiar nu inteleg de ce. Am vorbit cu el de mai multe ori despre asta, i-am spus ce simt, s-a simtit vinovat dar mi-a fost alaturi si mi-a spus ca nu trebuie sa am nici o grija. Avem o relatie lunga, ma iubeste, il iubesc.
Stiu ca imi fac probleme singura, insa nu e voit. Motivul pe care mi l-a spus tot nutreste nesiguranta, vina, tristete in mine. Se intampla de luni bune. E un motiv marunt care a ajuns sa ma afecteze in halul asta. Nu stiu ce as putea sa fac.
M-ar ajuta enorm daca mi-ati spune voi cum ati reactiona, daca v-ar afecta daca ati fi in stuuatia mea, sa imi oferiti parerea voastra. Repet, m-a deranjat motivul pentru care i-a dat ador, ca ii placea cum atata, nu ca ii inspira ceva, cum consider ca e normal pentru a aprecia pe cineva necunoscut.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| anamaria82726 a răspuns:

Pai intrebai cum as fi reactionat in locul tau. Daca as fi primit raspunsul asta de la el, probabil as fi simtit ce ai simtit si tu. Dar nu trebuie sa te gandesti la asta atat de mult. Din cate ai zis a trecut ceva timp de atunci si totusi la asta te gandesti incontinuu. Se vede ca va iubiti, dar daca a spus ca o fata arata bine, nu inseamna ca i se pare ca arata mai bine decat tine sau ca tu nu arati bine. Da, nu este ok ca ti-a raspuns in acel fel. Putea sa gandeasca mai mult raspunsul. Dar ce a fost, a fost. Nu este ca si cum te-a inselat sau ceva de genul. Este doar o reactie la poza. Inteleg sentimentul, crede-ma. Dar mai mult decat sa incerci sa iti controlezi reactia nu stiu daca ai ce sa faci. Fiindca in sufletul tau, esti inca foarte deranjata de acel raspuns. Daca nu a mai facut alte chestii de genul, eu zic sa incerci sa nu te mai gandesti la asta. Poate il va deranja atitudinea ta si cine stie ce se va intampla cu relatia voastra. A, si oricum foarte multi reactioneaza pe Facebook la persoane pe care nu le cunosc. Nu cred ca neaparat i-a placut lui atat de mult acea poza si cum arata acea fata. Pur si simplu o avea la prieteni si e genul activ, care reactioneaza la pozele prietenilor. Totul se rezolva cu vorba buna. Ii spui ca te-a deranjat si cum te iubeste, va intelege si va schimba asta.

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca este o fosta a lui si s-au culcat de cateva ori? Esti genul mai geloasa, sa te simti bine in pielea ta si nu te interesa de cum arata altele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă te iubește pe tine care-i baiul? Asa sunt băieții, pun pariu ca a și uitat ca a dat ador fetei. A fost o reacție de moment nu înseamnă că nu îi mai place de tine sau chestii de genu. Nu are rost sa te frămânți aiurea, dacă nu e nimic suspect.

| Ali1905 a răspuns:

Eu ți-o spun sincer eu is foarte geloasa și i-am interzis iubitului meu sa dea ador la fete sau sa vorbească așa ca a acceptat ca altfel ma despărțeam de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si tu ador pozei unui baiat si sunteti chit.

| xilef123 a răspuns:

Nu-ti bate capul, poate fi mai rau, de ex. sa-l prinzi ca vorbeste si se vede si cu alte tipe;-)

| Ofiintă a răspuns:

Nu ar avea cum să nu te deranjeze.
Te afli într-o relație cu un bărbat care nu se ferește să își afișeze dorința față de alte femei.
Este de-a dreptul ofensator la adresa ta.
Înțeleg faptul că sunt bărbați și este oarecum normal să aprecieze femeile sexy. Însă, unul care se respectă și totodată își respectă și partenera, se abține în a-și exterioriza stările ( atunci când se raportează și la alte femei).
Plus de asta, un bărbat care reacționează nu o face doar pentru că îi place ceea ce vede, ci pentru că ar vrea să acționeze.
Ce să faci în situația dată?
Având în vedere că situația s-a cam consumat (ziceai că s-a întâmplat de câteva luni), eu aș zice sa-l testezi.
Fă un cont fals, pune o prietenă, apelează la o necunoscută, te descurci tu.

| ItIsAlright a răspuns:

Pari o tipa de maxim 17 ani cu probleme psihice si geloasa. Las-o mai moale. De obicei nu prea comentez cand vad chestii de genul super puerile si penibile, ma mir ca si raspunsurile sunt la fel. Barbatilor le place "sexul frumos", adica femeia; el e cu tine, asta nu inseamna ca nu are voie sa o considere si pe alta atragatoare. Repet, el E CU TINE, langa tine, si te iubeste pe tine. Nu pe aia la care i-a dat reactie. Wake up. Sau nu ai incredere in el? Chestiile astea nu sunt deloc mature si trebuie sa te mai calmezi si sa nu iti mai pese de chestiile astea barbatesti, sa zic asa. Nu e cazul cu adorul, ca asta e stupid. Dar in general un tip inteligent va incerca sa o tachineze pe tipa in legatura cu alte tipe, pentru ca ele se oftica intr-un mod amuzant.

In plus, cate fete nu ai vazut sa reactioneze la alti tipi atragatori sau vedete? Doar ca baietii sunt mai nepasatori, asta daca nu sunt gelosi.

Deci repet, e un lucru minor. Mai ales ca nici nu o cunoaste si nu a fost nimic intre ei. Nu-i ok sa ai asemenea insecuritati. Sa iubesti o persoana inseamna si sa ai incredere in ea.

| pinkyypromise a răspuns (pentru ItIsAlright):

Si din afirmatia ta „pari o tipa cu probleme psihice„ pot intelege ca ai mai mult de 14 ani? Ar trebui sa te mai informezi serios.
In plus am spus clar ca sunt constienta ca e stupid, dar daca simt asta e normal si matur sa caut o rezolvare. Nu imi pot spune „wake up„ si gata. Totul e roz.
Stiu ca e un lucru minor, imatur, sunt de acord cu tine dar e ceva ce ma frământa. Am spus, nu stiu de ce ma afectează atât de tare. Nu-mi sta in fire. Dar ma rog, cum ai spus ca lucrurile de genul sunt uzuale la barbati, si femeile au defectele lor.

| pinkyypromise a răspuns (pentru anamaria82726):

Exact lucrurile aste mi le-a spus si el. Ai dreptate, stiu si eu ca e asa, insa era o farama care nu-mi dadea pace.
I-am spus ca ma deranjează, a inteles, nu a mai facut asta. Dar i-am spus cu părere de rău, fiindcă mereu l-am încurajat sa facă ce simte, si nu as vrea sa-l constrang in niciun fel.
Sa stii ca răspunsul tau m-a ajutat mult, mai ales ca am auzit lucrurile astea de la altcineva, dintr-un punct de vedere obiectiv. Iti multumesc!

| D1403 a răspuns:

Buna,eu cu partenerul meu, ne aratam unul altuia si pe strada si pe internet, femei si barbatii care arata bine.Nu mi se pare ceva neinregula.Stiu ca ramanem amandoi cu uitatul.Si eu sunt geloasa de felul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

Si cum ar putea să reacționeze el când află că a fost testat?(măcar dreptul ăla să-l aibă și el)Sau dacă e băiat cuminte nu trebuie sa afle pentru că nu are cum să-l afecteze.

| valentinagvc a răspuns:

Parerea mea sincera este sa incepi sa lucrezi cu tine, cred ca mai mult te gandesti ca ea poate are ceva in plus fata de tine. Daca era asa, cu siguranta era cu ea, nu cu tine, mai ales ca sta langa tine dupa ce tu il faci sa se simta prost pentru un simplu ador, el probabil i-a dat ador pentru ca nu i se pare cine stie ce, nu i ai prins in pat, nu? N ai de ce sa te ingrijorezi! Te ai gandit ca poate se uita la filme xxx? Sau poate el sufera mai mult decat tine acum ca l respingi tot timpul. Mai bine te stapanesti pentru ca e posibil ca el sa se sature sa te auda cum te plangi si sa se duca la altcineva, daca l iubesti, trebuie sa intelegi ca e normal ca el sa aprecieze/vorbeasca si cu alte persoane, nu doar cu tine. Renunta la gelozie, este ca un ghimpe!

| lorix a răspuns:

"iubitul meu ii dăduse ador pe Facebook unei fete care avea niste poze deocheate"

"a facut-o pentru ca ii plăcea cum arata"

Si nici nu o cunoastea, din cate ti-a spus tie. Deci din start presupunerea altei utilizatoare cade, cum ca el ar fi "e genul activ, care reactioneaza la pozele prietenilor".
Ba da, o placea. Cum arata mai exact.
Si dupa ce ai mai spus despre el pare genul ca daca i se ofera ocazia sa i-o puna si alteia fara sa-i pese de tine si ce vrei tu.

| ItIsAlright a răspuns (pentru pinkyypromise):

Scuzele mele pentru ca am spus ca ai o problema, m-a luat valul. Am mai mult de 14; 20 aproape. Gelozia, poate fi oarecum o problema, si inteleg sa te framante putin. Dar ar trebui sa ai incredere in el. Nu toti tipii inseala, sau ar vorbi cu altele pe ascuns. Adica o data ce te maturizezi o sa treaca framantarile astea, le-am mai intalnit la unele prietene. Eu spre exemplu le-am sesizat din prima, aceste gesturi normale de a reactiona la pozele altor fete, si nu mi s-au parut cine stie ce, pentru ca aveam incredere in persoana acea, in sensul ca era o persoana serioasa, si calculata, fiind mai matur, mai mare decat mine. Ceea ce vreau sa zic e ca barbatii asa sunt. Daca apreciaza o poza, o apreciaza pentru ca asa sunt ei, vad ceva frumos - dau like. Cum si noi fetele vedem cate o poza cu un actor/cantaret in ipostaze mai sexy si salivam dupa ei. Iar daca tind sa te tachineze in fata in legatura cu un anumit aspect fizic pe care il vede mai atragator la alte fete o fac ca sa ne oftice, cand ei de fapt ne iubesc pe noi. Pana si tații mai fac glume proaste sau apreciaza alte femei si o zic cu voce tare. Si totusi raman doar vorbe, pentru ca langa el este femeia pe care o iubeste de fapt.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu reactia lui este ce ne interesează în situația dată. Pe ea o macină incertitudinea și își dorește să afle dacă acel iubit este într-adevăr sincer sau joacă pe mai multe fronturi.

| anamaria82726 a răspuns (pentru pinkyypromise):

Aww, apreciez

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

Cine și-ar dori sa se simte măcinat când e într-o relatie? o va durea și mai tare daca află că iubitul ei face asta. Mai ales daca se și chinuie să facă toată mascarada asta doar pentru a afla. Daca nu are intredere in el 100 100, nu are vreun rost sa fie împreună. Că o înșeală sau nu, nu prea contează. Ori ea are niste probleme care trebuie sa și le rezolve, ori nu e cel potrivit pentru ea.

| marelevenom a răspuns:

Chestiile astea se intampla si chiar daca ar trebui sa nasca mici discutii sau certuri nu ar trebui sa se duca mai departe decat atat.E ilogic sa ai asemenea frici, paranoie sau nesiguranta dintr un gest asa nesemnificativ.Mai ales daca el la randul lui nu a reactionat urat cand I ai povestit, din cate inteleg vad sa fie o relatie destul de sanatoasa din punct de vedere al comunicarii, si chiar daca ar fi fost si motive mai ascunse pentru un simplu ador, nu e okay ca oricand in viata intr o relatie pentru ca sunt mari sanse ca aceasta sa nu fie ultima, sa te bage in pamant un astfel de gest.Eu cred ca trebuie serios sa te gandesti la tine si la increderea ta de sine, si sa incerci sa treci peste astfel de sentimente, nu e nimic grav sau neauzit, multe personae in relatii au probleme de genul, chiar si eu la randul meu am avut o lunga perioada chestia asta, doar roaga l sa fie acolo pentru tine si incearca sa iti rezolvi probleme bafta

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Refuz să-mi dau cu părerea. Am impresia că arunci cu niște contraargumente doar ca să îți faci simțită prezența.

| mdc98 a răspuns:

Nu e nimic stupid, nu exista sa iubesti cu adevarat pe cineva si sa spui ca iti place cum arata altcineva. Tu iti dai seama ca omul ala nu te iubeste cu adevarat? Normal ca ti-a spus ca nu vrea nimic cu ea, ce ai vrea, sa iti spuna in fata ca ar f****o? Serios acum, te vrajeste cum vrea el.
Nu iti faci deloc probleme singura, ai tot dreptul sa te simti asa, el e singurul vinovat.
Intr-o relatie e inuman sa simti atractie fata de alte persoane de sex opus, intelegi? Doar daca nu simte real pentru tine.
Oricum nu stiu pentru ce te mai tine, poate doar asa pentru sex. Pt ca daca aia arata bine, clar nu are sanse la ea probabil, si atunci decat nimic, se multumeste si cu tine. iti dai seama ca probabil nu e singura de care ii place. Sigur te compara cu ele, si siguuur si-ar dori una de-aia.
Intrebare: de ce mai continui cu asa specimen?

| mdc98 a răspuns (pentru ItIsAlright):

Cum poti sa spui ca o iubeste cand il atrag alte femei? Pai aia e iubire? Nu cumva iubire inseamna sa ai ochi doar pentru o singura persoana? E cu ea ca asa e, din comoditate, nu ca simte iubire.
Iubirea inseamna mult mai mult, inseamna divinizare fata de persoana de langa tine, si nu "imi place si de altele".

| ItIsAlright a răspuns (pentru mdc98):

Ugh corect, dar el are ochi doar pentru ea. Nu stiu, pentru mine, sa reactioneze in online la altele nu inseamna absolut nimic. E online! Nu e ca si cum vorbeste pe ascuns si doarme cu aia. In plus, nu i s-a intamplat asta acum, ci acum cateva luni. Si tipul unde e acum? Tot cu ea, nu s-a dus la aia.

Poti iubi o singura persoana dar asta nu inseamna neaparat sa nu poti admite ca o alta femeie e frumoasa. Este doar o apreciere, fara a simti ceva pentru ea. La fel cum si noi fetele il iubim pe cel de langa noi, si desi putem vedea pe strada barbati mai atragatori, nu inseamna ca vom sari in bratele lor. Doamne fereste. Ca proverbul - "Nu da vrabia din mana pentru ciora de pe gard".

| mdc98 a răspuns (pentru ItIsAlright):

Nu intelegi ce ziceam.
Cand iubesti pe bune, efectiv nu simti nevoia, nu-ti vine sa te uiti dupa alte femei sau mai ales sa existe posibilitatea "sa iti placa altele sau sa iti placa cum arata altele, asta e iubire adevarata.
"Este doar o apreciere, fara a simti ceva pentru ea. " -> tocmai, ca el a spus ca " ii place cum arata", deci clar simte placere, atractie, dorinta.
Si este una sa vezi pe strada un baiat din intamplare fara sa vrei, nu ai ce sa faci, iti apare in fata, si e cu totul diferit sa cauti tu alti barbati sa te uiti la ei, mai ales sa spui ca iti plac.
Gestul in sine, nu este "grav", insa cum spunea cineva mai sus:
"Nu reactia lui este ce ne interesează în situația dată. Pe ea o macină incertitudinea și își dorește să afle dacă acel iubit este într-adevăr sincer sau joacă pe mai multe fronturi."
Si mai grav, si-a si afisat atractia fata de altele, prin faptul ca i-a dat ador.
Pai gandeste-te sa vada cineva care ii stie impreuna, ca uite fata asta are ador de la iubitu lu' aia. Pai eu m-as simti umilita ca iubita si personal nu am patit sa primesc "ador" de la baieti in relatie, decat singuri. Acum ca mai sunt de aia ce dau ador si cereri de prietenie la altele cand au relatie, ne dam seama ca nu sunt seriosi.
Eu din cate vad si din cate observ, "ador" este normal sa primesti de la iubitul tau, nu el sa mai dea si la altele (exceptie facand persoanele din familie).
Pentru ca un barbat stim si noi, daca are atractie fata de o femeie, cum spune iubitul acestei fete ca "ii place cum arata", are ganduri mai departe, gen fantezii, sau cum ar fi sa se culce cu ea, cum sa interactioneze cu ea, si aici este o mare problema.
By the way, spui ca este tot cu ea, ca nu s-a dus la aia. Dar noi de unde stim? De unde stim ca nu vorbeste pe ascuns cu altele "mai atragatoare ca iubita", daca tot s-a dat de gol ce fel de om este prin gestul facut? Sau de unde stim ca el deja nu a incercat mai mult cu acea fata, insa ea nu a fost interesata de el, si tocmai de aceea a ramas cu actuala? Sunt situatii si situatii, si printr-un simplu gest un om iti poate demonstra ce fel de om este.
Spui ca "el are ochi doar pentru ea", ce inseamna asta la tine?
La mine a avea ochi doar pentru o singura persoana, inseamna sa nu te mai atraga vizual, sexual, alta persoana, sau sa simti nevoia sa te uiti, chestia care la el nu se intampla. El a spus clar " imi place cum arata alta" de unde rezulta -> " ma atrage".
Parerea mea este sa il testeze, sa il urmareasca, sa verifice istoric etc fara ca el sa afle, pentru ca sunt siguraaa ca va mai gasi ceva de genul cu alte femei.

| mdc98 a răspuns (pentru ItIsAlright):

Iar proverbul - "Nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard", nu stiu exact cat este de relevanta.
Adica daca "cioara" este o persoana, si te atrage si iti place cum arata si ai vrea mai mult, de ce ar mai fi "cioara"?

| ItIsAlright a răspuns (pentru mdc98):

Respect si acest punct de vedere. Sincer, stiind ca multe persoane inseala si mai vorbesc cu cate una, nu exclud in totalitate chestia asta. Insa in acest caz tind sa cred ca e posibil sa nu fie asa. Da, poate incerca sa il urmareasca, dar nu stiu ce sa zic, au trecut cateva luni. Depinde si de statutul relatiei. Daca e ceva adolescentin, ceva serios, daca locuiesc impreuna etc.
Si eu am poze chiar in costum de baie sau mai interesante, unde mai primesc adoruri/like uri de la alti tipi care au relatii, dar nu m-au bagat in seama in tot acest timp, in plus i-as respinge eu. Totusi tind sa cred ca exista o diferenta intre a iti placea si a considera ca o femeie este frumoasa fata de o reala atractie asupra ei.

| mdc98 a răspuns (pentru ItIsAlright):

La noi la femei exista, pentru ca noi percepem altfel.
Eu de ex pot sa vad un barbat frumos, si sa zic doar ca e frumos si atat! Fara sa ma simt atrasa sau sa am filme fantezii etc.
Insa la un barbat e mai greu. Tocmai de accea si reactioneaza.
Iar spre exemplu, iubitul acestei fete a reactionat prin "ador".
Noi femeile daca vedem un barbat frumos nu sarim pe el, sau cu gandul etc, insa barbatii stii cum spun cand vad o femeie atragatoare " maama cum arata, ce ar merge o data" etc. Insa e normal cand sunt singuri sa fie asa, nu intr-o relatie.