| ElenaMaria96 a întrebat:

As avea nevoie de un pic de lamuriri zic eu. Am o relatie de 6 ani de zile si ne-am hotarat sa facem un bebe, numai ca eu nu am o mentruatie regulata folosesc calendarul de menstruatie numai pentru a sti daca am avut in acea luna mentruatie sau nu. 13.04 a inceput menstruatia si s-a incheiat pe 18.04 nu facem sex protejat niciodata numai ca in datele de 15-17-18-20-23-27-28 au fost cu (finalizare inauntru)daca pot spune asa. Pe data de 23 am avut durere jos exterioare si scurgere un roz pal cateva ore atata dar durerea a ramas un pic in jur de 2 zile am inteles ca ar putea fi implantarea. Cand as putea face un test cu mai multa exactitate am auzit multe variante ca 8-10 zile, ba ca dupa ce ca stii ca iti vine "stopul" eu nu il am niciodata exact. La un eco nu ma pot duce ca nu se vede nimic ca ar fi prea mic ca sa se vada ceva. Simtome as putea spune ca am sani mai umfati si niste ameteli greata am avut dupa mentruatie o perioata cand si varsam acum mai rar dimineata. Dau funda. Sper ca ma puteti ajuta cu niste rapunsuri (sfaturi). Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT rezulta ca in acest caz NU se poate calcula/determina momentul de producere a ovulului si ca atare nu se poate determina nici PERIOADA FERTILA. In astfel de cazuri daca femeia/cuplul doreste sa devina mamica/parinti, in mod obligatoriu trebuie sa intretina contacte sexuale cu ejacularea spermei invagin cel putin 1 data pe zi, in toate zilele pe intreaga perioada dintre 2 menstruatii. Daca ultima menstruatie a inceput in data de 13 Aprilie, atunci prima zi in care s-ar putea produce pur teoretic OVULUL ar fi 20-21 Aprilie in cazul in care actualul ciclu menstrual ar fi cel mai scurt posibil d.p.d.v. medical, adica de 21(22) de zile. Chiar si in aceasta situatie (limita) NIDATIA (implantarea unui eventual ovul fecundat), de care ai amintit nu se poate produce mai devreme de data de 28-30 Aprilie. In concluzie IN NICI UN CAZ acea scurgere roz pal din data de 23 Aprilie nu poate reprezenta sangerarea de implantare. Insa fiindca de obicei ciclurile menstruale au lungimi medii, exista si posibilitatea ca ovulatia sa se produca doar cu incepere de prin data de 26-27 Aprilie sau chiar sa nu se fi produs pana in prezent daca ciclul va fi unul de peste 30-31 de zile. In concluzie, in acest moment exista posibilitatea de a se fi produs fecundarea prin intermediul spermatozoizilor ajunsi in uter dupa ultimele 3 contacte sexuale, insa in nici un caz NU pot sa apara sau sa existe simptome de sarcina. Cel mai devreme s-ar putea efectua un test de sarcina pe baza analizei de sange incepand cu data de 8 Mai, al carui rezultat sa fie probabil corect. Testul de sarcina pe baza urinei al carui rezultat sa fie corectse poate efectua dupa data de 13-15 Mai. Insa nimic nu este cert sau sigur in cazul acestor cicluri menstruale NEREGULATE. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Chestiunea e simplă și cred că și tu o știai:
Trebuie să mergi la ginelog deoarece problema ta ține de competența lui.

| ElenaMaria96 explică (pentru SG1995):

Poti fi mai explicit te rog.

| ElenaMaria96 explică (pentru SG1995):

M-ar interesa sa stiu cand pot face un test...sa stiu daca am ramas sau nu. ca sunt constienta ca daca merg la doctor si as fi nu sar vedea asta ca dupa 2 saptamani se poate vedea ca e ceva

| SG1995 a răspuns (pentru ElenaMaria96):

Păi efectiv după 11 zile deoarece o sarcină se formează la cca. 5 zile după actul sexual.

| Kira5854 a răspuns:

Incearca sa faci teste de ovulatie pentru a determina perioada fertila, atunci cand acesta indica pozitiv, incearca sa faci sex cu partenerul tau, ar trebui sa iasa de data asta, iar avand in vedere ca spermatozoizii pot rezista pana la 5 zile in interior, ai putea sa faci sex odata la 3 zile, sau cat ami des posibil,.
E posibil sa ai simptome de sarcina fara sa fi insarcinata, efectele placebo.
Asteapta cateva zile dupa o data medie in care ai estimat tu ca vine menstruatia si fa un test de sarcina.
Daca de ex: inainte cu o luna ai avut ciclu menstrual de 27 de zile, iar inainte cu 2 luni ai avut de 37, 18, 45(exemple pe celelalte luni), asteapta un interval de zile estimativ cu cel mai lung ciclu emnstrual din ultimele 4-6 luni, in cazul de mai sus 46 de zile de la venirea ultimei menstruatii si efectueaza un test de sarcina.

| Mary265 a răspuns:

Nu cred ca apar simptome atat de repede. Dar ce pot sa iti spun așteaptă menstruația

| ElenaMaria96 explică:

Nimeni