| Onitzaaa a întrebat:

Buna, as avea o întrebare. Pe 1 Septembrie am avut un conctact sexual neprotejat, Menționez ca nu eram in perioada fertila. Nu a ejaculat in mine, doar ca in seara aceea am făcut-o de 2 ori. Prima data când s-a terminat, a ejaculat in prosop și apoi s-a șters foarte bine, dar fără sa facă dus sau sa meargă la wc. După aproximativ 30 de minute, am făcut-o din nou, dar de data aceasta nu a mai ejaculat, actul Durand undeva la 10 minute, poate mai puțin. Menstruația mi-a venit la timp, adică pe 14 Septembrie. Întrebarea mea este dacă as putea fii însărcinată? Știu ca atat timp cât nu ejaculează in tine și îți vine menstruația este totul in regula, doar ca m-a gândesc ca am făcut-o a doua oară și îmi e sa nu fii rămas pe undeva spermatozoizi. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti fi cat se poate de sigura si convinsa ca in timpul celui de al 2-lea act sexual intretinut in conditiile descrise : '' Prima data când s-a terminat, a ejaculat in prosop și apoi s-a șters foarte bine, dar fără sa facă dus sau sa meargă la wc."" s-a produs de fapt o ''ejaculare involuntara'' prin care sperma care a ramas in uretra penisului s-a scurs IN VAGIN pe intreaga durata a actului sexual. Probabil ca totul a depins atat de sansa cat si de norocul ca in acel moment, adica cu FIX 14 zile inainte de menstruatie, actul sexual sa fi fost intretinut in primele ore situate imediat dupa ce OVULUL a devenit infertil si ciclul menstrual a trecut din perioada fertila in cea infertila. Pornirea menstruatiei la timp/la data calculata, sau chiar cu o mica abatere in +/- de 1-2 zile, de regula reprezinta GARANTIA ferma ca in ciclul menstrual anterior NU a fost fecundat ovulul, si ca atare NU s-a format si nici NU s-a instalat o sarcina in uter. Pentru linistea sufleteasca si eliminarea tuturor ingrijorarilor, in astfel de situatii si cazuri care sunt situate in preajma ''limitei'' intre a fi si a nu fi, este indicat sa se faca un test de sarcina dupa trecerea a 7 zile de la data la care a pornit menstruatia, adica dupa data de 21 Septembrie. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti fii insarcinata daca nu erai in perioada fertila, desii, sexul consecutiv fara sa urineze, putea sa te lase imediat insarcinata, deoarece erau deja spermatozoizi pe teava, ramasi de la prima partida sexuala.
Din pacate, ceea ce stii este incomplet si eronat!
Daca nu ejaculeaza in tine, nu inseamna ca nu poti ramane insarcinata, dimpotriva, poti ramane la fel de usor daca exista mai multe partide de sex consecutiv, unde exista sperma pe teava ( de la ejacularea anterioara, sau de la o posibila masturbare anterioara), sperma care se lichefiza si se scurge involunatar in vaginul tau, in primele secunde cand penisul este reintrodus. Singura conditie sa ramai gravida este: ca tu sa fii in perioada fertila.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| Bogdan2233333 a răspuns:

Daca nu a terminat in vagina nu are cum