| Alecsandra11111 a întrebat:

Buna, as avea o problema. Imi este frica ca sunt însărcinată.
Deci in data de 30 octombrie mi-a venit ciclul si in data de 3 noiembrie s-a terminat. Am avut cateva contacte sexuale dar nu a ejaculat in mine si o data am luat pastila de a 2 zi. Mentionez ca am luat-o a 5 oara deja. In 14 noiembrie iar mi-a venit ciclul dar a durat 4 zile si mi-a curs ceva gen maroniu. Acum nu stiu daca sunt insarcinata sau nu sunt. Pentru ca nu pot sa-mi cumpar test de sarcina dar îmi este frica. Si eu am asteptat sa imi vina ciclul pe data de 28 dar nu mi-a venit. Ce se intampla?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari!
Nimeni nu mai stie daca esti sau nu insarcinata, daca este ciclu sau chisturi sangerande, fibroame uterine sau cine stie ce boli declansate de la atatea bombe hormonale introduse in corp.
Nu inteleg, de ce iti este frica?
Doar faci sex neprotejat cu buna stiinta si acceptare.
Atunci de ce nu-ti este frica?
In felul asta te distrugi mai fetita, fiindca asa ecva nu este sanatos. Pastila de a doua zi se ia 1 singura data in viata, in caz de urgenta, ori tu ai luat-o de 5 ori... sincer, nici nu vreau sa ma gandesc la cat de mult te-a afectat si abia esti la inceput de viata, mult prea micuta ca sa te nenorocesti cu asa ceva.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intreaga activitate hormonala din organismul tau este in mod cert extrem de dereglata ceea ce are ca urmare si dereglarea grava/severa si a ciclului menstrual si din acest motiv absolut nimeni de pe aceasta planeta NU iti poate oferi un raspuns cert, obiectiv si mai ales corect. Este cu totul IMPOSIBIL ca in aceste conditii sa poata sa face o analiza corecta chiar si cel mai super expert medic ginecolog. Raspunsul corect in acest caz este unul singur si anume ca te-ai comportat intr-un mod care poate fi apreciat ca fiind absolut IRESPONSABIL. Vai si amar atat de organismul tau cat mai ales de aparatul tau reproducator. Poate ca iti va veni mintea la cap dar s-ar putea sa fie deja mult prea... tarziu. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai luat 5 pastile de a doua zi? Pe bune? Eu nu cred asa ceva... asa te-ai informat despre ea?

Eu as zice sa mergi la un control urgent.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti sa fii gravida. Este o dereglare hormonala care a intarziat venirea ciclului menstrual.

| Denisa0954 a răspuns:

In cat timp ai luat 5 pilule de a doua zi? Stii ca riști să rămâi infertila? Mai ales că sunt extrem de periculoase și iti da tot organismul peste cap. Banii cheltuiti pe pilule ii puteai folosi sa cumperi prezervative. Ma rog.

| Teo29 a răspuns:

Folositi protectie pe viitor, nu va mai riscati inutil.

Pastila de a 2 zi iti ofera 100% dereglari ale menstruatiei