| Ombladon1 a întrebat:

As avea si eu o intrebare. Tot se face diferenta aceea de maturitate dintre fete si baieti, dar sincer dupa parerea mea nu vad multe fete mai mature ca baietii, vad unele care sunt mai imature decat baiatii. ( ma refer la baieti si fete de aceeasi varsta )! Voi ce parere aveti? ( Doresc sa nu mi-o luati in nume de rau, ca eu ma cred super matur oh go on )

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Nu există o regulă pentru asta. Fiecare om e altfel. Există și băieți mai maturi decât unele fete și fete mai mature decât unii băieți.

Ca exemplu din viața personală, ți-aș putea zice că băieții pe care i-am cunoscut sunt mai maturi decât fetele pe care le-am cunoscut.

Se mai spune uneori despre fete că sunt mai mature deoarece ele sunt primele cu șmecheria, țigările, sexul etc de la vârste fragede. Dar pentru mine asta nu e maturitate, e prostie fără limite.

Baftă

8 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Daca tu te crezi matur nu inseamna neaparat ca si esti matur. Uneori intr-adevar fetele sunt mult mai mature decat baietii. E adevarat ca nu in toate cazurile este vorba despre asta, insa daca te copilaresti nu inseamna neaparat ca esti imatur, poate insemna ca doar vrei sa pari imatur. In orice caz, nu conteaza atat de mult acest lucru. De regula se spune ca baiatul trebuie sa fie mai mare ca fata, intr-o relatie, datorita acestui aspect, insa atunci cand iti place de cineva... nu iei acest lucru ca pe un criteriu de a-ti alege iubitul. ^_^

| Castiel a răspuns:

Da pai am niste prietene, si la fel sunt imature am avut o discutie pe tema asta de ce sunt asa imature au o varsta totusi-.- la care mi sa raspuns cum ca este mai funny sa fi imatur sa te comporti ca un copil laughing deci in general da sunt dar si cei cu asta? Daca sunt imature automat ca nu poti avea o relatie cu ele ca sunt prea...idioate ferestete de elelaughing nu poti sa te duci la ele si sa incepi sa le predai asta e...

| LiveYourLife a răspuns:

Pai in unele cazuri e bine sa fi matur in altele nu.depinde de situatie

unele persoane care sunt intr-adevar mature nu pot fi copilaroase si invers depinde de personalitatea fiecaruia

cateodata mai intalnesti persoane care se comporta copilareste doar pentru a fi in centrul atentiei pentru ca ceilalti sa observe acea persoana

unele persoane care sunt mature sunt izolate deoarece sunt considerate ca nu stiu sa se distreze, dar in rest pot da sfaturi...

cum am mai zis difera de la persoana la altawinking
e bine sa ai cate putin din amn2winking

| Ombladon1 explică:

@ Mihai : Sa stii ca si eu m-am gandit mult la acest fapt. Si eu mi-am pus intrebarea daca o cercetatoare a realizat acest lucru.

| Ombladon1 explică:

@Jelli : Stii de ce profita baietii majori? Pentru ca fetele fara buletin se cred asa de mature! Daca nu s-ar crede asa de mature, si-ar da seama ca diferenta in primul rand este prea mare, mai ales ca ele au sub 14 si ei peste 18 ani. Deci si prin acest fapt multe fete dovedesc ca sunt naive.

| Mihai_8442 a răspuns:

Bravo la asta ma gandeam si eu cred ca asta a descoperit o cercetatoare care sigur era femeie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, așa se spune. Sunt fată big grin și consider că e jumi-juma adevărat și asta și ce crezi tu.
Dar cu băieții majori care vor să fraierească fetele ce nu și-au luat încă buletinul cum rămâne? Cei care vor să le aducă în pat ca să le dovedească "iubirea nemărginită" ș-a doua zi să le dea cu piciorul? Cine e matur aici? Niciunul. Ăla că nu are treabă în viață și aia că e o tâmpită. Vezi, nu contează genul, n-are treabă cu maturitatea. Țiam dat primul exemplu care mi-a trecut în minte.
Se mai zice că fetele-s mai mature fiindcă noi știm să prețuim o relație (că tot suntem la Dragoste și Sex) și gândim și cu sufletul. Băieții se spune că suferă mai puțin în urma unei despărțiri. Așa se zice, dar eu nu cred în totalitate. Mai degrabă suntem noi imature că nu spunem "Eh, dă-l dracu` pe ăla, boii să se cupleze cu vacile că eu sunt fată nu vacă oh go on ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevărat Cheloo. Nu m-am gândit la asta. Și totuși, ei nu au altă treabă în viață decât să le dea lor lecții? Dintr-o floare nu se face primăvară. Te întreb pe tine fiindcă pari destul de inteligent...
Așa e, sunt niște naivuțe fără pereche care mă scot din minți prin simplul fapt că fac parte din generația mea. Nu mi-au dat foc la casă, nu mi-au ucis familia. Dar mi-e cam greu să găsesc o prietenă normală, care să n-aibă în cap doar bârfe, fițe, farduri, sex.