| RauDen a întrebat:

Buna, as dori cateva opinii legat de nelamurirea mea. Pana acum 1-2 saptamanii, am fost virgina. Am facut dragoste cu sotul meu de 2 ori neprotejat iar ultima oara protejat, a avut foarte mare grija sa nu ejaculeze in mine, pentru ca mereu cand ii venea o scotea si cand nu a mai putut, s-a dus la baie si s-a "terminat" acolo si nici macar un pic in mine, asta e sigur, dar acum nu de mult am aflat despre un anumit lichid preejeculator (un lichid care iese cu cateva secunde inainte sa ejaculeze barbatii, care are rol de lubifriant, si care poate contine un numar scazut de spermatozoizi si ca e posibil, dar foarte reduse sansele de a ramane insarcinata de la acel lichid). Ne-am documentat amandoi despre tot ce inseamna acel lichid, de unde iese, cand iese, cat iese si pentru ce iese, pentru ca lui nu ii curge asa ceva atunci cand se masturbeaza sau cand am facut dragoste si am citit ca unor barbati nu le secreta corpul asa ceva inainte de ejaculare ci iese sperma direct. Iar mie trebuia sa-mi vina ciclul acum 3 zile si inca nimic (mentionez ca am ciclu instabil), insa ma dor ovarele de o zi, doua, asa ca le-am povestit tot parintilor, iar ei ne au spus sa stam linistiti ca nu am ramas gravida, ca si ei au facut dragoste la randul lor si ca nu e posibil sa ramaii gravida daca nu se ejaculeaza in interiorul vaginului. Voi ce parere aveti? Suntem putin ingrijorati si am vrea sa auzim mai multe pareri din propriile voastre experiente sexuale. Ne iubim foarte mult si desi ne dorim o familie, eu inca nu sunt pregatita psihic si fixic pentru un copil, chiar daca el ma sustine si e ingrijorat pentru ca nu vrea sa ma stresez din cauza asta (am 19 ani). Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In legatura cu prima ta nelamurire si anume cea cu privire la acel lichid preejaculator, te informez/instiintez ca in cazul a circa 2 barbati din 10 glandele bulbouretrale NU functioneaza si din acest motiv NU este produs acel lichid exact ca si in cazul sotului tau. De asemene tot pentru informare trebuie sa stii ca asa cum este produs acel lichid de catre glanda Cowper, NU contine spermatozoizi, deci NU se poate produce o sarcina prin intermediul lichidului respectiv. In legatura cu a 2-a ta intrebare sau nelamurire, trebuie sa stii ca o sarcina NU se poate forma in orice moment sau in orice conditii fiindca in mod obligatoriu trebuie sa fie indeplinite anumite conditii stricte si precise. Fiindca ti-ai inceput viata sexuala insa probabil deocamdata nu va doriti un urmas, trebuia sa fii deja informata ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica sa se produca concomitent si anume : 1-) o fata/femeie poate sa ramana insarcinata in urma intretinerii unui sex neprotejat, NUMAI daca sexul respectiv este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Rezulta ca sarcina poate sa se formeze NUMAI daca sexul este intretinut intruna sau in toate cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie + ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul, care poate fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din SPERMA. Sarcina NU poate sa se formeze prin intermediul lichidului preejaculator. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. In concluzie probabilitatea ca tu sa fi ramas insarcinata este foarte mica fiindca nu a ajuns sperma in vagin. Iar daca contactelesexuale au fost intretinute in zilele situate in afara perioadei fertile atunci probabilitatea de sarcina devine aproape IMPOSIBILA. Faptul ca au aparut semnale care pot fi asociate cu simptomele premenstruale, este posibil ca menstruatia sa porneasca in zilele urmatoare. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Aolooo când văd răspunsul Iuliei Albu de Vaslui mă doare inima
Totuși, de ce te-ai căsătorit la 19 ani? Simpla curiozitate. Ce te-a făcut sa vrei asta așa repede?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu pot sa pricep si pace, daca esti maritata, de ce esti atat de stresata de o posibila sarcina? Nu de aia te-ai maritat?

Cel mai probabil nu esti casatorita, dar iti este teama sa te judece lumea de pe forum si ai inventat povestea.
Sincer, daca nu te-a speriat maritatul, nu cred ca te va speria nici macar o sarcina, care-i perfect normala in viata unui cuplu.

| mihai69 a răspuns:

Nu eşti gravidă. Dar nu ar strica o vizită la medicul ginecolog să te controleze şi să te sfătuiască.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu vrei un copil, faceti sex protejat.

| sofisis a răspuns:

Sansele sa fii gravida sunt aproape 0. In schimb nu pricep ceva :
ai 19 ani, esti maritata dar inca nu vrei copii, de ce nu folosesti o metoda de contraceptie? Exista atateaaaaa...

| Ara997 a răspuns (pentru sofisis):

Din considerente religioase probabil.
nu sari in sus. fiecare comunitate cu regulile ei.

| sofisis a răspuns (pentru Ara997):

De ce comunitate ai putea vorbi?
Ca daca te referi la rromi si ei se protejeaza. Si ei fac avorturi. Nu mai sunt asa in urma sa stiiwinking
Poate doar daca e musulmanca...dar daca era, astepta cu drag un copil. Ei sunt crescuti de mici in ideea de a avea copii cat mai repedewinking
Si mai mult, exista metode de contraceptie foarte comode. De ex Nuvaring.
Iar ca idee, coitus interruptus intra tot la categoria contraceptie, deci daca avea motive religioase, nu o folosea nici pe asta happy

| Ara997 a răspuns (pentru sofisis):

Sti cum e din doua rele o alegi pe aia mai mica, (in ceea ce priveste metodele contraceptive)
in niciun caz nu m-am gandit la romi ci la cultele neoprotestante.

| sofisis a răspuns (pentru Ara997):

Si acolo ii cresc de mici spalati pe creier si in ideea ca trebuie sa faci copii cati iti da Dumnezeu si ca sexul pentru placere e pacat.
Sincer nu cred ca tine deloc de religie la ea ci de varsta si poate lipsa de cunostinte in materie de contraceptie.

| kandaraki a răspuns:

Pai daca la 19 esti maritat, iti asumi si riscul sa fii gravida deja, esti mare.