| Alina990c a întrebat:

As dori sa ma ajutati cu un sfat.Am fost intr o relație de aproximativ 2 ani pana in 2018, atunci am facut o "mini "depresie si fostul iubit a ales să mă părăsească pentru ca el nu vrea sa stea cu un om bolnav mintal, problema este ca desi suntem in 2020 nu mai suntem împreună cam din august 2018 ..Eu nu imi pot lua gandul de la el, mereu imi vine in mine, parca îl văd peste tot.orice melodie ma duce cu gândul iar la el, orice chestie mica, ne am iubit destul de mult pot spune eu si ne am inteles foarte bine, petreceam mult timp impreuna,nu aveam certuri Dar, a ales să plece...iar eu parca ma simt obsedată,am mai avut încercări de relatie cu altcineva,nu ma pot lega total de ei,Ma simt străină, simt ca nu e ceva bine. Uneori il visez si am speranța că poate o sa ne împăcam vreodata in viata asta. Ultima dată l-am vazut la un concert la începutul anului acesta si ne am salutat si aveam fluturași în stomac iar el se tot uita la mine, parca ma cauta cu privirea...Nu stiu ce sa mai fac,cum sa trec peste sau ce sa fac, simt ca imi lipseste parca ceva, nu ma simt fericita deplin, am un gol în mine.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Atunci... asta este. Uita-l. Gandeste-te asa, dar fix asa.

Daca el nu se gandeste la tine, si este cu alta... tu de ce sa te gandesti la el? :/ pai merita?

Evident ca nu. El o duce bine si tu te gandesi la asta? Uita-l. Asa o sa dai peste adevarata ta iubirewinking

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O să apară cineva cu care să rezonezi și atunci o să-ți treacă. fiind singură normal că te gândești la ultima persoană care a însemnat ceva major pentru tine

| ania a răspuns:

Roagă=l pe Dumnezeu să te curățească cu sângele Mântuitorului Iisus Hristos de această idolatrie, cere/ți iertare că ai pus un om în centrul sufletului tău unde ar trebui să fie doat Dumnezeu și roagă/te ca la timpul pe care El îl crede potrivit să îl aducă în viața ta pe viitorul tău soț. Nu/ți mai pune în oameni speranța pentru fericirea deplină, numai Dumnezeu o poate da.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, chiar obsesie se numeste ceea ce faci tu pentru el, fiindca este un subiect incheiat de acum 2 ani si tu te incapatanezi sa-l aduci in prezent.
Da-i drumul, lasa-l sa plece, ca trecutul NU mai poate fii schimbat!
Traieste prezentul si fa-ti planuri de viitor, ca sa-ti poti gasi un alt baiat si sa fii fericita.
Nici un om normal nu traieste in trecut!
Nici nu ai cum sa fii efricita atata vreme cat esti obsedata de un trecut care nu are nici o sansa sa fie schimbat.
Accepta ideea ca el NU mai exista pentru tine si traieste-ti viata, cauta altul si fii fericita!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si nu mai exista sansa de impacare? Poate si el simte la fel. De ce nu incerci sa vorbesti cu el din nou? Cine stie...

Daca nu... doar cateva sfaturi o sa te ajute de moment, pe langa asta doar timpul o sa il dea uitarii.

| Alina990c explică (pentru DoarBogdan):

Nu pot vorbi pentru ca m-a blocat cand ne-am despărțit peste tot ..plus are alta relatie de anul trecut. anul asta am vorbit cu el prin mesaje doar pentru ca era beat ca ne-am văzut la un club, apoi m-a blocat din nou...

| Bariel a răspuns (pentru Alina990c):

Regret sa ti spun asta, dar un om care te iubeste cu adevarat, v a sta alaturi de tine in orice situatie, baiatul ala a fost un egoist. Chiar daca s-a despartit de tine putea sa te sustina ca amic, nu sa te ignore complet. Pur si simplu nu te a mai vrut in viata lui....chestia cu depresia a fost o scuza ca sa scape de tine dupa parerea mea

| Alina990c explică (pentru Bariel):

Da asa cred si eu ...incerc sa il uit ca altceva nu mai pot face.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Alina990c):

Atunci... asta este. Uita-l. Gandeste-te asa, dar fix asa.

Daca el nu se gandeste la tine, si este cu alta... tu de ce sa te gandesti la el? :/ pai merita?

Evident ca nu. El o duce bine si tu te gandesi la asta? Uita-l. Asa o sa dai peste adevarata ta iubirewinking

| Sofer a răspuns:

Șterge price contact cu el și Ia-ți gândul de la el.

| NarcisIfrim a răspuns:

Cat timp te vei gandii la el, nu o sa il uiti niciodata.