| mmtmx a întrebat:

As mai avea nevoie de un sfat. Am avut aceasta "relație" care implica numai sexul fără sentimente timp de câteva luni. Partenerul meu nu a avut sex cu alte persoane in timpul acesta. Zilele trecute acesta mi-a spus ca a întâlnit pe cineva nou și ca vrea sa îmi spună asta ca ii pasa de mine și ar fi bine sa oprim aceasta "relație" ca sa nu ajung eu rănită la final. Pe lângă asta el a zis ca eu ii sunt o prietena foarte draga și ca ar vrea sa păstram legătura ca înainte ca ii place sa petrecem timp împreuna, ca ii place de minelaughing ( mare vrăjeala). Întrebarea mea: ce ar trebui sa fac? Sa continui o relație doar de prietenie cu el sau sa îl las sa își vadă de viața? ( momentan nu vorbim )

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este foarte greu pentru două persoane de sex diferit să mențină și să cultive o relație socială referitoare la ei doi, doar de prietenie, fără ca sexul să fie implicat.
Astfel relațiile dintre oameni sunt profesionale. Te întâlnești cu cineva din motive economice sau sociale din zona producție, comerț servicii, și ai o tranzcție cu acea persoană care este reglată de legile de relaționare din acele zone. Este efemeră și nu implică emoțional, nu sunt motive de atașament de lungă durată și apropiat, intim.
Mai sunt relațiile familiale. Acestea sunt zilnice, perene în care cei doi soți interacționează cu implicare emoțională puternică, dirijată de sex. Ei se iubesc și întrețin relații sexuale a căror scop sunt perpetuarea speciei, a vieții.
Mai sunt relațiile de prietenie. Mă refer la prietenia din afara familiei.
Cu un prieten, prietenă din afara familiei, prietenia simplă, socializezi, împarți perioade de timp în spațiul de relaxare al unei întâlniri cu o activitate comună care nu implică schimburi comerciale, nici sex.
Dar, în funcție de frecvența întâlnirilor, dacă este vorba de o prietenie pură dintre un bărbat și o femeie, prietenie care nu implică activitate sexuală, oricând aceasta poate evolua spre o prietenie cu sex. Atunci, dacă cei doi nu locuiesc împreună după legea firii ei sunt amanți iubiți totuși.
Oare prietenul tău, acesta care vrea să păstrați legătura, să petreceți timp împreună ( Ca să faceți ce? Plimbări prin parc, vizionări de filme, cafea și prăjituri la food court în care timp faceți chat?) nu știe aceasta, sau se face că nu știe asta că prietenie pură între un bărbat și o femeie nu este posibilă doar dacă cei doi sunt călugări asceți? Ce rost au astea, să se simtă el bine? Așa cum pune problema se vede că el este fățarnic.
Astfel soluția este ASECOD. A Se Evita Complect și Definitiv.

| mmtmx explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc mult!

| sadrian46 a răspuns (pentru mmtmx):

Mă bucur că te-am putut ajuta.
Ajut oamenii de 52 de ani cu sfaturi în probleme asemănătoare sau altele, să își rezolve problemele vieții, inclusiv găsirea unui soț. Mă poți contacta pe cassonaimpexsrl@gmail.com. Te prezinți mmtmx.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Probabil ca ar vrea sa faca sex si cu tine si cu aia, nu vad nimic rau in asta

| mmtmx explică (pentru RAY):

Tu ai accepta asta? Nu te-ai simti cumva folosit?

| RAY a răspuns (pentru mmtmx):

Pai deja ai cateva luni in care faci asta,care ar fi diferenta,nici una, daca esti constient ca vrea doar sex cum sa spui ca te simti cumva, daca iti batea joc de tine sau te insela da, dar asa sa fim seriosi, faza e ca dupa o experienta de asta tu fata serioasa, cuminte nu o sa mai fi, tea shimbat asta, asta e

| mmtmx explică (pentru RAY):

Pai da dar problema e alta, eu nu sunt asa. am acceptat asa un tip de prietenie doar din plictiseala laughing nu stiu, nu pot sa ma impac cu ideea ca sunt si altele in afara de mine. De asta prefer sa inchei orice legatura cu el, pentru ca mi se pare injositor.

| RAY a răspuns (pentru mmtmx):

Iti placea sa faci sex cu el?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu exista viitor sau fericire alaturi de acest barbat.
Are dreptate, este vremea sa fii libera si sa-ti cauti si tu pe altcineva.
Nu cred ca ai ce sa continui, doar daca nu esti masochsita, sa vezi cums e iubeste cu alta si de tien nu mai are niciodata timp.

| Freya1 a răspuns:

Pai daca v-ati asumat amandoi ca ati vrut doar sex asumati.
Acuma daca el isi face o relatie nu accepta sa fi rezerva.Una este sa fiti liberi si sa aveti contact intim de nevoie si alta este sa fi amanta.

| mmtmx explică (pentru Freya1):

Pai nu isi face relatie doar se intalneste si cu alta genlaughing

| RAY a răspuns (pentru mmtmx):

Naty are dreptate, ai o gandire imatura emotional, ca om trebuie sa te dezvolti emotional si rational, tu ai crezut ca ala te va iubi in timp sau ca te iubeste sau te ai indragostit de el in timp

| Freya1 a răspuns (pentru mmtmx):

Eee ca sti tu ce simte pentru aia...Relatie se numeste daca iti spune de ea si se asigura ca nu ii faci probleme, ca de era o alta aventura nici nu iti spunea nimic.

| mmtmx explică (pentru RAY):

Nici una nici alta, știam de la început pe ce se bazează prietenia

| Emilian65 a răspuns:

Intrerupe relatia cu el si lasa-l sa-si gaseasca aleasa inimii lui.

| mmtmx explică (pentru Emilian65):

Asta o sa fac happy

| Hammurabi a răspuns:

Ați avut o relație bazată doar pe sex, fără implicații sentimentale.
Asta nu e propriuzis o relație, întrucât nu există nici o obligație a partenerilor unul față de celălalt. Se bucură fiecare de partida de sex atunci când se întâlnesc.
Deci teoretic nu ai ce să întrerupi, nu ai ce să continui.
Chestia asta durează doar atâta timp cât doresc ambii parteneri. Când unul dintre ei nu mai dorește, nu se mai întâmplă. Și asta e tot.
Dar e normal că o să rămâneți în continuare prieteni, nu aveți cum să deveniți brusc necunoscuți. laughing

| sofisis a răspuns:

Ai sentimente pentru el? Sincer!

| mmtmx explică (pentru sofisis):

Nu pot sa zic ca am sentimente dar m-am Atașat, da

| Crackman a răspuns:

Prietenie intre 2 persoane de sex opus? Asta este noua, nu cred ca se poate. Si chiar de o sa raspunda unu sau alta ca da, stim cu toti ca nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e tocmai normal sa-l vrei doar pentru tine, daca nu e o relatie oficala, macar el a fost sincer cu tine, are dreptul sa se mai intalneasca si cu altele, daca nu e o relatie oficiala.
Parerea mea e ca esti putin panicata de competitia cu altele, nu e deloc cazul. Dacã vrei ceva de la el(o relatie)ar fi bine sa-i demonstrezi ca il meriti.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Te sfătuiesc să nu mai continui. Dacă i-ar fi plăcut de tine nu s-ar fi gândit să-și caute pe altcineva.

| mmtmx explică (pentru Rux04):

Exaact!

| mmtmx explică (pentru Rux04):

Nu continui, nu ii mai raspund la mesaje nimiclaughing

| anais13 a răspuns:

Lasa-l sa-și vadă de viața. Trebuie sa-l uiți, și sa-ti găsești pe altcineva, care sa vrea o relație serioasă cu tine. Nu te mai ajuta la nimic prietenia asta cu el. Mai ales ca a fost ce a fost intre voi. Viața merge mai departe?