| JelLy_3370 a întrebat:

Buna!happy As vrea sa imi dati niste sfaturi/pareri (OFER FUNDITA)- Eu de 2 ani locuiesc in Norvegia, aici din prima zi de cand am venit mi-a placut de un coleg (Jonas) dar nu am avut niodata curajul sa vorbesc cu el, sau sa ii zic ca il plac pentru ca eram "fata noua" nu il cunosteam prea bine si nici limba nu o stiam. Dar si el din prima zi a fost foarte dragut cu mine si cu toate ca nu ne vorbeam cine stie ce (doar Buna si Pa) El era mereu singurul din clasa care se "dadea" la mine, ma baga in seama, dansa cu mine, ma lua in brate etc. Anul asta am intrat la liceu si suntem am2 la acelasi liceu. Cu cateva zile inainte sa inceapa liceul el si inca un alt fost coleg si bun prieten de al nostru (Bjarte)au venit la mine sa ma intrebe daca vreau sa ies afara. (pe mine ma socat foarte tare ca J. era acolo) dar nu puteam sa ies in momentul ala. Dar pentru prima data am inceput si am vorbit in seara aia pe facebook, si el avea scooter, si mi-a promis un tur pe scooter(cu toate ca nu este voie cu 2 persoane).din seara aia am inceput si am vorbit mai multe si dupa eu am intrebat ce parere are el despre mine si mi-a zis ca sunt draguta si de gasca, si ca arat foare bine! :/ Si dupa a intrebat ce parere am eu despre el si i.am zis ca e dragut, amuzant si "nebun". Dupa i.am zis ca imi place de el, si reactia lui a fost putin ciudata, mi-a zis ca el nu a mai avut nicioadata o prietena si nu le are cu din astea. Ma asteptam ca dupa asta sa nu mai vrea sa mai vorbeasca cu mine vreodata, dar chiar a fost din ce in ce mai dragut cu mine. Intr-o seara eram mai multi in vizita la un amic, acolo ne-am uitat la un film, si el m-a luat in brate in timp ce ne uitam la film. Cand a trebuit sa plec acasa eu l-am luat si l-am intrebat daca vrea sa fie impreuna cu mine, iar el a zis DA. Insa relatia noastra a fost foarte ciudata. La scoala cand ma vedea nici macar nu avea curaj sa se uite la mine, trebuia mereu eu sa ma duc sa il bag in seama si sa vorbesc cu el, sa il scot afara, pana si pe facebook eu incepeam mereu discutia. Cand eram in vizita la prietenul ala (Alex) era foarte dragut cu mine, ma tinea in brate, ma saruta, nu avea nici o problema, dar daca eram afara cu altii din gasca (prieteni de ai lui) parca uita de mine. Intr-o zi i.am zis ca vreau sa vorbesc cu el. Atunci i.am zis ca mie mi se pare ca lui nu ii pasa de mine, si nu inteleg de ce a zis DA daca e asa, iar el a raspuns foarte serios(si putin enervat de ceea ce am zis) "Ba imi pasa, si am zis DA pentru ca am vrut sa fiu cu tine!" Dupa am zis ca daca e asa sa nu ma mai ignore, iar el a zis ca va incerca. Insa saptamana ce a urmat toata saptamana ma ignorat si la scoala, mobil, facebook si orice altceva. Mai multi prieteni de ai mei au incerat sa il faca sa imi vorbeasca iar el mereu zicea ca nu vrea. Eu una nu am inteles, nu mi-a zis numai mie ca tine la mine si ca ma iubeste, a ziso la multi din gasca noastra, si de fiecare data era foarte serios si deranjat ca nu este crezut! Bjarte (cel mai bun amic al meu) mi-a zis ca a vorbit cu Jonas si el a zis asa "Eu tin la ea dar nu cred ca pot sa mai am o relatie pe pentru ca nu sunt infidel si nu vreau sa o ranesc" Nu stiam daca sa cred sau nu, pentru ca eu sunt mai mult ca sigura ca de fapt cauza e "gura lumii" Ii era frica de ceea ce "prietenii" lui, probabil pentru ca eu nu sunt norvegianca. Intr-o seara eram afara mai multi si a venit si el, iar Bjarte m-a impins sa merg sa vorbesc cu el, si atunci el mi-a zis exact acelasii lucru ce Bjarte mi-a zis, si pana la urma am hotarat sa ne despartim, si sa ramanem amici. Primele 2 saptamani a fost ok, adica ne salutam si ne vorbeam, si ieseam afara impreuna, totul normal. Dar dupa iar incepusa sa ma ignore si ma sters din lista de pe un site (instagram) iar eu nu intelesem de ce, si cand l.am intrebat a refuzat sa imi raspunda!
Voi ce credeti? Care a fost de fapt cauza? De ce a vrut sa fie cu mine? Chiar a tinut la mine sau a fost totul "teatru"?!
Multumesc! big grin

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Chiar a tinut la tine, dar poate e mai bine asa, decat sa te raneasca si pe tine si posibil alte persoane a preferat sa puna o distanta si sa lase lucrurile cum sunt. Sincer, si eu poate as fi facut la fel. E uimitor cat de mult ne afecteaza parerea lumii din jurul nostru.

| JelLy_3370 explică (pentru antimulte):

Asa e, dar mie una mi se pare o tampenie sa asculti ce zice lumea din jur"prieteni"... Daca tii cu adevarat la cineva "iti bagi piciorul" in ceea ce zice restul si iti asculti inima! Cel putin asa gandesc eu. Poate ingadesc gresit.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

E greu sa-mi dea seama daca a tinut la tine cu adevarat.Nu vad cum poate sa spuna ca e infidel daca nu a mai avut nici-o relatie.Amandoi sunteti la varsta la care se produc semnificative schimbari fizice, hormonale si mai ales psihologice. Ceea ce deduc eu e ca pentru el erai un fel de jucarie cu care se juca cand avea el chef.Din faptul ca ti-a spus atat tie cat si grupului comun de prieteni ca are sentimente pentru tine, denota faptul ca el insusi nu se cunoaste pe sine.Confunda atractia fizica cu altceva.Iar lipsa totala a interesului de a te cunoaste si 'a te baga in seama' in seama in locuri publice(cum te-ai exprimat tu), confirma neimplicarea lui emotionala in relatie. Sfatul meu este urmatorul - lasa-l sa se cunoasca intai pe sine si apoi incearca sa te impaci cu el... daca iti vei mai dori asta.Nu putem sa-i intelegem pe cei din jurul nostru atata timp cat nu ne cunoastem sinele propriu.

| JonD a răspuns:

Probabil ca ii era teama sa isi arate sentimentele in public sau nu vrea sa inceapa lumea sa zica ceva rau de tine, gen ca esti cu el si nu esti norvegianca. Oricum, parerea mea e ca a tinut la tine. happy
Bafta! happy

| DuncaClaudiu a răspuns:

Eu cred caci chiar a tinut la tine dar, il controlau emotiile,, si cumva il deranja. si se speria ca nu cumva sa zica prieteni lui ceva rau in legatura cu tine.